ארה"ב: הצעות חוק חדשות קוראות לשינויים בחוק שכר המינימום

ארה"ב: הצעות חוק חדשות קוראות לשינויים בחוק שכר המינימום

במדינות מוכות האבטלה פלורידה ואריזונה מקדמים יוזמות להוריד את שכר המינימום ובניו-גרזי קוראים להעלותו

שיתוף
שכר
שכר

המפלגה הרפובליקנית באריזונה (המדינה בה אחוז האבטלה הוא הגבוה ביותר בארה"ב) מנסים לקדם הצעת חוק להורדת שכר המינימום כדי למנף את שוק העבודה. לטענתם, שכר המינימום מכביד על המעסיקים וכדי לעודד מגמת גיוס, יש להקל עליהם עד כמה שניתן.

הצעת החוק לקיצוץ שכר המינימום מתייחסת לבני נוער, עובדים זמניים ועובדים במשרות בהן התשר (טיפ) הוא חלק ממרכיב השכר.  שכר המינימום השעתי באיריזונה הוא 7.65 דולר. יוזמי החקיקה מבקשים להוריד את שכר המינימום לנוער, עובדים זמניים ל-4.65 דולר, כלומר לצמצם את שכר המינימום ב-3 דולר (המהווים 40% משכר המינימום השעתי).  

לעובדים המקבלים המשתכרים מטיפים בנוסף לשכר השעתי (עובדי מסעדות ובתי מלון), מבקשים יוזמי החוק להוריד את שכר המינימום ל-5.65 דולר, קרי 2 דולר פחות (המהווים 26% משכר המינימום השעתי), אך זאת בתנאי שהטיפים שיתקבלו מהלקוחות ישלימו את השכר השעתי למינימום, כלומר באם העובדים לא יגיעו ל-7.65 דולר לשעה – המעסיק יאלץ להשלים את שכרם.

הצעת החוק להורדת שכר המינימום באריזונה נשענת על המודל להורדת שכר המינימום בפלורידה (גם היא מדינה מוכת אבטלה). ההצעה עברה בשבוע שעבר בקריאה בוועדת המסחר. סטיב קורט, יוזם הצעת החוק, אמר כי: "שכר המינימום הגבוה לבני נוער מונע ממעסיקים לגייס אותם וזה מונע מאתנו להפוך לתחרותיים."

ובעוד שבפלורידה ובאריזונה, השוכנות בחוף המערבי של ארה"ב, מדברים על הורדת שכר המינימום, בניו-ג'רזי השוכנת בחוף המערבי, מדברים על העלאת שכר המינימום במקצועות רבים משכר המינימום השעתי העומד על 7.25 ל-8.50 דולר לשעה (קרי עליה בשיעור של 17%) וזאת על רקע עליה ביוקר המחיה. בשנת 2011, 39,700 תושבי ניו-ג'רזי השתכרו שכר מינימום. 

ראש עיריית ניו-יורק, מייקל בלומבר, תומך אף הוא בהעלאת שכר המינימום כאמצעי לשיקום הכלכלה. לדעת יוזמי החוק, העלאת השכר המינימום הוא מהלך נחוץ על רקע עליה ביוקר המחיה. לטענתם, כדי שהציבור יחזור להשקיע בכלכלה המקומית הוא צריך להשתכר בהתאם.

 

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה