שיתוף

כמה פעמים יצא לך להסתכל על קורות החיים של מועמד פוטנציאלי וחשבת לעצמך "משהו לא בסדר כאן"?! ובאופן דומה, כמה פעמים יצא לך לשבת מול מועמד בראיון עבודה ולהרגיש שהוא לא הולך להיות טוב לחברה…

כשאתה בוחן קורות חיים או כשאתה כבר בתהליך ראיון העבודה, להלן 5 דגלים אדומים שחשוב לשים להם לב אצל מועמדים:

ניסיון עבודה חשוד

אל תתלהב מהיסטוריית עבודה "צבעונית" ועשירה כי אם נודה על האמת, לרובנו יש שפע של מקומות עבודה קודמים וניסיון תעסוקתי שאינם קשורים בהכרח לתעשייה הנוכחית בה אנו עובדים. דגל אדום בקורות החיים של מועמד: קפיצה מעבודה בחברה אחת לאחרת, "ביקור" קצר בארגונים, חוסר יציבות תעסוקתית: אלו מציגים כי המועמד מתקשה להתמקם בארגון, ייתכן שהוא לא מצליח להסתגל או שהוא כל הזמן רודף אחר ההזדמנות הבאה, כך או כך חוסר יציבות הוא בעייתי.

פערים לא מוסברים בתקופת העבודה

פערים בתעסוקה הם חלק בלתי נפרד בקריירה טיפוסית. ייתכן המועמד פוטר ויצא ליטול מסביב לעולם בטרם יתחיל בעבודה חדשה, אולי העובדת לקחה חופשת לידה ארוכה או החליטה להישאר בבית עם התינוק, ואולי היתה תקופה בה המועמד פשוט לא מצא עבודה ראויה עבורו.

כל הפערים הללו מובנים לחלוטין בתעסוקה. אבל מצד שני, מה אם יש חור של פער גדול בקורות חיים של המועמד שמשמעותו קפיצות בין חברה לחברה, שהמועמד בחר "להשמיט" מקורות החיים. אל תחשוש לשאול מועמד לגבי פערים בהיסטוריה ההעסקה שלו. אם הפערים לגיטימיים יהיה לו מאוד קל להסביר.

מחסור בהישגים

דגל אדום נוסף מתייחס למועמדים שכביכול מדברים הרבה, אך בעצם לא אומרים כלום. אם במהלך ראיון העבודה, המועמד לא יכול לתת לך מידע קונקרטי על הישגי העבודה שלו, כגון: הגדלת תעבורת האינטרנט ביחס לשנה קודמת, הגדלת הכנסות החברה בעקבות מוצר שפיתח, רעיון למוצר חדש, וכד', הדבר מהווה בעיה.

שאלות חוזרות שכבר השבת עליהם

מכשול שרב המגייסים חוו בשלב זה או אחר הוא שאלות חוזרות של מועמדים, למרות שכבר השבת עליהן במהלך הראיון. אם כאשר מיצית את הריאיון עם המועמד ואתה שואל אותו אם יש לו שאלות והוא ממשיך לשאול שאלות שכבר השבת עליהן לפני פחות מ- 5 דקות, ככל הנראה הוא לא הקשיב לך בזמן שדברת או שיש לו בעיות בהבנה בסיסית. כך או כך המועמד הינו בעייתי.

מועמד סדרתי

כשאתה מתכוון לזמן מועמד לראיון, חשוב שתיכנס קודם למערכת המידע של המועמדים שלך, ותבדוק אם לא זימנת את המועמד הזה כבר לראיון בעבר. במידה וכן, יש לבדוק מדוע בזמנו הוא לא התקבל לעבודה. מועמדים סדרתיים ששולחים קורות חיים שוב ושוב לאותם תפקידים באותן חברות, ככל הנראה מציגים מכשול כלשהו כיוון שהם אינם מתקבלים לעבודה. ייתכן והמכשול הוא קטן ואינו משמעותי, כגון חוסר ניסיון מספק שניתן להתגבר עליו באמצעות הדרכה, וכד'. אך חשוב לבדוק היטב מדוע המועמד לא התקבל בפעם הקודמת, בטרם אתם מזמנים אותו שוב.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה