עובדי הנמלים שובתים מ-6 בבוקר: "דורשים תוספות לפנסיה"

עובדי הנמלים שובתים מ-6 בבוקר: "דורשים תוספות לפנסיה"

בהתאחדות התעשיינים הגישו לביה"ד לעבודה בקשה דחופה לצווי מניעה לעובדים. בשעה 18:00: דיון בלשכת הנשיאה נילי ארד

שיתוף

משתכרים כ-30 אלף שקלים בחודש בממוצע, אבל דורשים תוספות לפנסיה: ועדי העובדים בנמלים וההסתדרות משביתים את נמלי הים באשדוד, חיפה ואילת עד להודעה חדשה.

בשעה 18:00 הערב יתקיים דיון מיוחד בנושא, בלשכתה של נשיאת בית-הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד.

ההחלטה לשבות נובעת מכך שהמשא ומתן בעניין כספי הפנסיה שהתקיים אמש בבית ההסתדרות העלה חרס. במשרד האוצר, מנגד, מאשימים את ההסתדרות ואת ועדי העובדים בסחיטה כספית.

בדומה לשביתה הכללית במשק וברכבת, הפסקת העבודה בנמלים מסבה נזק אדיר לכלכלה, כמו גם ליבואנים וליצואנים. בהתאחדות התעשיינים הגישו כבר הבוקר בקשה דחופה להוצאת צווי מניעה לעובדי הנמלים, בבית הדין הארצי לעבודה בירושלים. בהתאחדות אומדים את הנזק הכספי הישיר למגזר העסקי ב-330 מיליון שקלים לשבוע.

בהסתדרות אמנם לא מיהרו לממש את איום ההשבתה, אך לפני כחודש הכריזה על סכסוך עבודה בתום משא ומתן שנמשך כבר יותר משנה, כפי שדווח לא מכבר בחדשות HRus.

 

"כספי הפנסיה בסכנה"

על מה שובתים? הדרישה המרכזית של ההסתדרות ושל העובדים מתמקדת באופן שבו מוחזקים כספי הפנסיה. העובדים דורשים להוציא את כספי הפנסיה שלהם מחשבונות חברות הנמלים ולהפקידם בחשבון נאמנות. בנוסף, הם תובעים להגדיל את ההפרשות לפנסיה ולחשב אותן על בסיס השכר הממוצע של השנים האחרונות. חברות הנמל מחשבות את שיעור ההפרשות על בסיס השכר שנקבע בשנת 2005, לאחר הרפורמה בנמלים. לטענת העובדים וההסתדרות, כל תוספות השכר מאז אינן נכללות בבסיס החישוב וכל עובד עשוי להפסיד כ-20% עם צאתו לגמלאות.

יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי, אמר כי "כספי הפנסיה עלולים להיות בסכנה ממשית אם חלילה חברות הנמל יקלעו לקשיים כספיים. כל נושה יוכל לבוא להנהלות, לשים יד על החשבונות האלה, והעובדים ישלמו מחיר. בסך הכול אנחנו רוצים להבטיח את מה שמגיע לעובדים ממילא".

העובדים טענו כי הממונה על השכר במשרד האוצר מסכל כל ניסיון משותף שלהם ושל הנהלות הנמל לקבוע "הסכמי מועצות ייצור בנמל": הסכמים שבהם נקבעים התפוקות והפרמיות. "זהו בראש ובראשונה אינטרס של חברות הנמל שמעוניינות להגביר את התפוקה של העובדים", נאמר בהודעת ההסתדרות.

 

פוגעים במשלם המיסים

במשרד האוצר אמרו בתגובה כי  "ההסתדרות ו-ועדי העובדים שוב משתמשים בשביתה כדי לקדם אינטרסים אישיים וסחיטת תוספות שכר על חשבון ציבור משלמי המסים ותוך פגיעה בפעילות במשק. זאת לאחר שלפני פחות משבועיים נחתם הסכם שכר עם עובדי הנמלים במסגרתו ניתנה העלאה של 3%, לשכר ממוצע שעומד על כ-30 אלף שקל בחודש. הצגת הוועדים את השביתה הנוכחית כאילו מדובר במאבק על הפנסיה הוא הטעייה שנועדה להסתיר את העובדה שהם מנסים לסחוט, שוב, תוספת שכר".

 

החיים הטובים של עובדי נמל אשדוד: יקבל בונוס בסך 25 אלף שקל

סדנת ניהול זמן

אין תגובות

השאר תגובה