שיתוף

המאבק על טלנטים בשוק העבודה לא מסתיים עם גיוסם, ואפילו לא עם הצבתם בצוות אליו הם מיועדים. קליטה מוצלחת של טלנטים חדשים בארגון היא המפתח להצלחתו של הארגון לאורך זמן, ליכולת התחרותיות שלו בשוקי היעד שלו, ולהשגת מטרותיו ויעדיו תוך שימור העובדים הטובים שלו.

לכן, לפני שהטלנט החדש, שעל איתורו, התאמתו וגיוסו טרחתם חודשים ארוכים, והשקעתם בתהליך גיוסו משאבים רבים כולל עלויות לא מעטות, מגיע ליומו הראשון בעבודה, יש לבצע הליך מקביל מול עמיתיו העתידיים לעבודה.

הכנה נכונה של הצוות אליו מיועד הטלנט החדש להגיע היא חיונית והכרחית לצורך קליטתו היעילה בצוות ובחברה כולה. קליטה לא נכונה עלולה להבריח אותו ולהותיר את הארגון בלי הטלנט, בלי המשאבים שהושקעו בו, עם מותג מעסיק שנפגע קשות, ולפעמים גם בלי טלנטים אחרים שכבר עובדים בארגון. לכן חשוב מאוד להקפיד, בעת ובעונה אחת, על חווית עובד מוצלחת של הטלנט המגויס, ועל חווית עובד מוצלחת וחיובית של העובדים הקיימים בחברה.

להלן כמה שלבים שחשוב מאוד ליישם לפני שהטלנט החדש נכנס דרך דלתות הארגון ביומו הראשון בעבודה:

1 שקיפות

שתפו את עובדי הצוות שאליו אמור הטלנט החדש להצטרף בכך שגייסתם אותו, ספרו להם למה אתם רואים בו תוספת חיונית לחברה בכלל ולצוות בפרט.

2 שיתוף במקום הנחתה

במקום להציג את גיוסו של העובד החדש כגזירה מלמעלה, כהנחתה שמאלצת את עמיתיו לצוות לבלוע צפרדע, שתפו ממקום חיובי. הסבירו איך הוא ימלא משבצת שחסרה להם בצוות. שימו דגש עכל נקודות התועלת שהעוד החדש יוכל לתרום לצוות כולו.

3 דגש על עזרה הדדית

כנסו את העובדים שמיועדים לעבוד איתו בצוות, ספרו להם שעומד להגיע עובד חדש וערכו סיעור מוחות ביחד איתם לגבי השאלות: איך הם יכולים לסייע לעובד החדש להקלט בצוות ובחברה, ובאילו נקודות הוא יוכל לתרום להם כצוות, להגיע להישגים טובים יותר מבעבר.

4 בונוס קליטה

בדיוק כפי שבמסגרת תוכנית 'חבר מביא חבר' החברה מעניקה בונוס לחברה שהביא את העובד שנקלט, כך אפשר להעניק בונוס קליטה מוצלחת, לצוות שיקלוט היטב את העובד החדש. זה יכול להיות סוף שבוע הם בני\בנות זוג, ארוחה במסעדה, או אפילו בונוס כספי לכל אחד מחברי הצוות.

5 מסר של הערכה לחברי הצוות הקיים

בשום אופן אין להציג את היתרונות שבגיוס העובד החדש כאילו הוא מגיע להציל את החברה. העביר מסר שתרומתו של כל אחד משאר חברי הצוות היא חשובה ומוערכת, לפחות באותה מידה בה צפויה להיות תרומתו של העובד החדש.

6 השוואת תנאים

אם במסגרת גיוסו של הטלנט החדש הגעתם איתו להסכמות בנוגע לקידום מהיר בתפקידים, הכשרות והדרכות וכד, סביר להניח שלא תוכלו להעניק את כל התנאים הללו, ככתבם וכלשונם, גם לשאר חברי הצוות. ובכל זאת חשוב מאוד לנקוט צעדים שימנעו סיטואציות של קנאה, ולמנוע תחושה של שאר חברי הצוות כאילו פחות מעריכים אותם, משום שגם אותם אתם לא רוצים להפסיד לטובת המתחרים. לכן חשוב לתכנן מראש איך משדרגים את התנאים לשאר חברי הצוות בלי לחרוג מהתקציב.

בשורה התחתונה, אחד ממרכיבי ההצלחה של קליטת טלנט חדש היא להעביר לשאר העובדים מסר, שהעובד החדש הוא חשוב מאוד אבל הם עצמם חשובים לא פחות עבור הארגון. וכי תרומתם לאורך השנים בהם עבדו בארגון מוערכת ונחשבת לא פחות מתרומתו הצפויה של הכש החדש.

הרעיון הוא לעשות כל שניתן כדי להימנע מתחושות של מירמור בקרב שאר חברי הצוות, שעלולות להסתיים בנטישה של הטלנט עצמו או של חברי הצוות האחרים. זכרו שקליטה טובה של עובד תלויה בראש ובראשונה בעמיתים שעובדים לצידו.

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה