שיתוף

אורח החיים המודרני, המשולב טכנולוגיה גורם לכך שעובדים רבים שואפים להצליח ולהשיג תהילה מקצועית.

אלא שהדחף להצליח בכל מחיר, גורם לעובדים לקחת עבודה הביתה ולעבוד סביב השעון, דבר היוצר סטרס מיותר וכתוצאה מכך שחיקה הולכת וגוברת.

אין ספק שהצורך להשיג תוצאות מצויינות בעבודה הוא חיוני. אבל בד בבד חשוב לעודד את העובדים להקדיש זמן לחייהם האישיים ולא להתפשר על כך.

איזון בין עבודה לחיים אישיים הינו בעל חשיבות מכרעת בכל הקשור לשחיקה פיזית ונפשית כאחד. האיזון מאפשר לעובדים למלא מצברים לקראת יום עבודה חדש.

יש כמה דרכים בהן העובדים שלכם יכולים להשיג את שיווי המשקל הנדרש בין צרכים מקצועיים לחיים אישיים, ועל ידי כך למנוע שחיקה:

1 לאכול את כל הארוחות במועדן:

דילוג על ארוחות כדי שהפרויקט יסתיים בזמן, פוגע בתזונה של העובד ולכן בבריאותו. תזונה היא היבט חשוב בחיי היומיום של העובד ובמידה רבה יש לה השלכות על בריאותו.

מחוסר ברירה, יש לא מעט עובדים שנאלצים לתת עדיפות לעבודה על פני אכילה מאוזנת ונכונה בשעות המתאימות, וכאמור, הדבר עלול לפגוע בבריאותם.

אם ידוע לכם שעובדים מסויימים בארגון שלכם נמצאים בעיצומו של פרויקט מאוד תובעני, עד כדי כך שהם יאלצו לדלג על ארוחות, דאגו להם לארוחות מאוזנות ובריאות שניתן לאכול ליד המחשב.

בחרו מזונות שהם גם בריאים וגם ניתן לאכול אותם ליד המחשב, תוך כדי עבודה. זה לא מצב אידאלי אבל לפחות לא יפספסו ארוחות.  

2 להגדיר שעות עבודה קפדניות:

זה שהעובדים שלכם רוצים להצטיין בעבודתם לא אומר שהם חייבים להישאר ערים כל הלילה כדי לסיים את הפרויקט.

למדו את העובדים שלכם לעמוד בקביעת שעות עבודה מסויימות, בלי לחרוג מהן. והעבירו מסר שרצוי שבשעות הפנאי הם יעשו פעילויות פנאי או יהיו עם המשפחה, ולא יעבדו על הפרויקט מהבית.

אין ספק שזה ההיפוך הגמור מהתפיסה האינטואיטיבית לגבי עובד טוב וחרוץ. אבל חשוב מאוד לזכור שעובד שחוק לא יכול להיות עובד טוב גם אם יש לו את כל הכוונות הטובות ביותר.

פסק זמן מהעבודה לצרכי משפחה ופעילויות פנאי, יאפשרו לעובדים שלכם להטעין מצברים וכתוצאה מכך להגיע להישגים טובים יותר בעבודה.

3 תרגילי התעמלות, יוגה ושאר פעילויות שמפעילות את הגוף:

אם לוח הזמנים הקדחתני של העובדים שלכם בעודה לא משאיר להם זמן לעבוד על הבריאות הפיזית שלהם, כדאי להביא את הפעילות הגופנית אליהם למשרד.

אפשר להציע לעובדים מגוון רחב של פעילויות במסגרת העבודה בארגון (או בבית), תוך ניצול הפסקות קצרות בשעות העבודה.

אפשר למשל ללמד אותם לבצע תרגילים ליד שולחן העבודה שיגבירו את זרימת הדם לאיברים החיוניים ועל ידי כך לרסן את העייפות.

כמו כן, יש פעילויות שמאפשרות להפחית כאבי שרירים או כאבי גב תחתון הנגרמים על ידי ישיבה ממושכת ליד השולחן, ובה בעת מאפשרות להפחית קלוריות.

4 עודדו את העובדים לקחת הפסקות קצרות תכופות:

שוב, זה נשמע כמו ההיפך מהאינטואיציה הרווחת, ובכל זאת כדאי לעודד את העובדים לקחת הפסקות תכופות בשעות העבודה.

כשהעובד מרוכז במבטו במסך המחשב ללא מנוחה, הוא בהכרח יחווה שחיקה ותשישות על פני זמן. בפרט לכך, זה עלול להשפיע על הראייה שלו והוא עלול לחוש כאבי שרירים.

לכן, כדי למנוע חוסר ריכוז, יש לעודד את העובדים לקום מהכסא ולהסתובב לעיתים קרובות. הפסקות קצרות תכופות מאפשרות למוחם של העובדים להתמקד ולבצע את העבודה מהר יותר וטוב יותר.

ממחקרים שבוצעו בעולם עולה, כי הפסקות קבועות במהלך עבודה, לעובדי משרדים, יכולות להגביר את התפוקה ולהבטיח את בריאותם של העובדים בטווח הארוך.

סדנת ניהול זמן

אין תגובות

השאר תגובה