שיתוף

זה כבר כמעט שנה שהעבודה מהבית הפכה לשגרה בהרבה מאוד ארגונים. וכאשר העובדים עובדים מהבית במשך תקופה כל כך ארוכה, לאחר שהורגלו לשעות משרד לעומת שעות בית, עלולה להווצר נטייה לערבב בין שעות העבודה לשעות עם המשפחה.

התוצאה היא שרבים עובדים על השעות המאוחרות ולמרות שנמצאים פיזית בבית, הרי שבפועל מקטינים את השעות המוקדשות לחיים אישיים.  

לכך תרמה רבות העובדה שחדרים בבית הפכו לחדרי עבודה ואין הפרדה בין פעילויות עם המשפחה לפעילויות עבודה עד כדי כך שגם שגרת הבוקר שוריינה לטובת העבודה. פתאום מרגישים עובדים רבים שהם "גרים" במקום העבודה.

השינוי הדרמטי הזה גרם לעלייה חדה בחשיבות של האיזון בין עבודה לחיים אישיים, בריאות ורווחה. יש לציין כי איזון נכון בין העבודה לחיים האישיים מועיל לא רק לעובד אלא גם למעסיק. איזון כזה מסייע להפחתת מתח ושחיקה בקרב העובדים ומשפר את הפרודוקטיביות ואת שימור העובדים במקום העבודה.

להלן 3 דוגמאות לצעדים שיסייעו להשיג את האיזון הנכון בית חיים אישיים לעבודה:

1 פעילות שמחליפה את הזמן שהוקדש לנסיעה לעבודה:

כל עוד עובדים עבדו במשרד, הם נאלצו לבזבז זמן יקר בנסיעה לעבודה, בפרט בעמידה בפקקים. עבור רבים זמן הנסיעה היווה בזבוז של זמן יקר שבמהלכו הם יכלו לסיים משימות או לקדם אותן.

בעת שהעבודה עברה מהמשרד לבתים, זמן זה נחסך ולכאורה העובדים יכולים לעבוד במקום לעמוד בפקקים. אלא שיותר ויותר מסתבר שעודים רבים זקוקים לזמן ההפוגה שבין תחילת העבודה לבין התארגנות הבוקר.

לכן, עובדים שזקוקים להפוגה הזאת, יכולים לוותר על הרעיון של לצאת מהמיטה ישירות למחשב, ולעשות פעילות שאינה קשורה לעבודה. למשל, תרגילי התעמלות, תרגילי יוגה, מדיטציה קצרה או אפילו לצאת עם הכלב.

2 לא לעבוד בפיג'מה ולקבוע שעות עבודה קבועות:

גם לעובדים שרואים יתרון בעבודה מהבית בטרנינג, כדאי להחליף ל"בגדי יום". בין אם אלה בגדי עבודה או טרנינג על פי העדפת העובד.

בנוסף, כדאי לקבוע שעות עבודה ולהתמיד בהן, בהתאם לדרישות העבודה או חיי המשפחה. אמנם, קביעת שעות לעבודה כאשר כל המשפחה בבית בסגר, זו משימה שקל יותר לקבל החלטה לגביה מאשר לבצע בפועל.

ולמרות זאת כדאי לזכור ששגרה והצבת גבולות בין שעות עבודה לשעות החיים האישיים הן הבסיס לאיזון בריא בין עבודה לחיים אישיים.

3 לפנות זמן לתחביבים ועיסוקים שלא קשורים לעבודה:

עובדים שיש להם תחביבים או שמשתתפים בקורסים אונליין שאינם קשורים לעבודה, יכולים לתת עדיפות לפעילות זו לאחר שעות העבודה.

לעתים קרובות אנשים פונים מייד בסיום העבודה היישר אל מטלות הבית. כדאי להקדיש קצת זמן לפעילות משחמת שאין בה סטרס. זה יכול להחזיר את האיזון בין חיים אישיים לעבודה.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה