בעד ונגד דדליינים מטורפים

בעד ונגד דדליינים מטורפים

האם דדליין פוגע בעבודה או מבטיח שתבוצע כראוי? תלוי איך מנהלים אותו - לדדליינים יש יתרונות וחסרונות והם משפיעים באופן שונה על אנשים שונים

שיתוף
עמידה בזמנים ויצירתיות עובדים

במאמר שהופיע ב-Wall Street Journal, רואיין פרופסור ריצ'רד בויאטזיס, מומחה להתנהגות ארגונית ולקוגניציה. הוא אמר שהמחקר מראה שככל שהדדליין לחוץ יותר, כך אנחנו פתוחים פחות לדרכים אחרות לגישה לבעיה. אלה הם הרגעים שבהם הארגון רוצה שאנשיו יחשבו מחוץ לקופסה, אבל הם אפילו אינם יכולים לראות את הקופסה. האם דדליינם הם דבר רע? לורה ונדרקם מ-Fast Company מנסה לענות על השאלה הזאת, ומונה 6 נקודות חשובות שכדי לשים אליהם לב:

 • לחץ זמן קיצוני גורם לנו לשגות באשליות. רעיונות טובים לא תמיד מופיעים על פי לוח זמנים, כך שלדרוש מצוות להציג את הרעיונות המדהימים ביותר לקמפיין שיווקי תוך שעתיים, זה לא משהו שסביר שיצליח. מחקר של פרופסור תרזה אמאבייל מבית הספר לעסקים של הארוורד, הראה שהמשתתפים הציגו פחות עדויות לחשיבה יצירתית בימים לחוצים בזמן, אך הם דיווחו שחשו יצירתיים יותר בימים כאלה. אנחנו חושבים שאנחנו עושים את העבודה הטובה ביותר כשאנו בלחץ, אבל אנחנו כנראה טועים ומבלבלים בין תפוקה ליצירתיות.
  כלומר: כאשר הזמן לוחץ התפוקה יכולה לעלות אך אם מדובר במשימה הדורשת יצירתיות נתינת דדליין קצר תפגע באיכות של התוצר.
   
 • אולם, לחץ מסוים עוזר לנו להתמקד. כשאתם תחת לחץ זמן, המוח שלכם כל הזמן מחפש מסביב משהו חדש, וזה יכול להועיל ליצירתיות. עם זאת, חלק מהדברים שתביטו בהם ותשימו לב אליהם לא יהיו רלוונטיים. בויאטזיס אומר שדדליין "מאפשר לך להרחיק דברים אחרים. באופן פסיכולוגי אתה עושה עסקה עם עצמך שאומרת שאתה לא הולך להיות מוטרד מזה שמכונת הכביסה אולי זקוקה להחלפה." אתם מתמקדים בבעיה אחת בלבד. בדרך זו דדליין עשוי להועיל.
   
 • יצירתיות אינה הדבר היחידי שחשוב. יש מרחק גדול בין "דדליין מפריע ליצירתיות" לבין "לפיכך צריך שלא יהיו דדליינים" זאת כיוון שבמקרים רבים מוטב עשוי מאשר מושלם. אם למשל אתם כתבי ספורט, הקוראים שלכם רוצים לקבל את המידע במהירות. אם תכתבו פרופיל מושקע ומבריק של שחקן מסוים על חשבון העברת המידע מהמשחק בזמן, תחטאו לתפקידכם.
   
 • דדליינים עצמיים עושים פלאים. קביעת דדליין עצמי עשויה לגרום לכם ליהנות מכל העולמות. תהיו ממוקדים מספיק כדי לסיים את הפרויקט, אך לא תהיו נתונים תחת לחץ זמן קיצוני, כך שתוכלו להישאר פתוחים לרעיונות חדשים. בויאטזיס אומר: "ההיגיון שלי אומר שאם אתה מונע על ידי דדליין עצמי ופנימי, אתה מחויב יותר ולחוץ פחות בגלל שאתה הוא זה שקבע אותו."
   
 • דדליינים קטנים מנצחים דדליין גדול. אם יש לכם פרויקט גדול, קביעת דדלייני ביניים עשויה ליצור תחושת התקדמות מעוררת מוטיבציה. דדליינים קטנים מאפשרים חופש תנועה גם אם חופש כזה אינו קיים עבור הפרויקט המוגמר. הקדמתם בהגעה לדדליין קטן אחד? יש לכם אפשרות לאחר בהגעה לדדליין קטן אחר.
   
 • יש כאלה שהם יותר אנשי דדליין מאחרים. מנהלים טובים יודעים שאנשים שונים מגיבים בצורה שונה לתמריצים שונים. יש אנשים שיעמדו בדדליין באופן טבעי, אחרים יצריכו יותר בדיקות ביניים. מנהלים טובים אמורים להכיר את האנשים שלהם ולדעת כיצד להשתמש בדדליינים ככלי להשגת יעדים בזמן ובהתאם לסגנון העבודה של אנשיהם.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה