חברויות במקום העבודה: יתרונות ואתגרים

חברויות במקום העבודה: יתרונות ואתגרים

היתרונות והחסרונות של חברויות במקום העבודה

שיתוף
חברויות במקום העבודה

חברויות במקום העבודה

כאשר אתה עובד קרוב לאנשים אחרים בארגון, זה בלתי נמנע שחברויות תתחלנה להתפתח. אנשים מטבעם הם חברותיים ונוטים להתגבש לקהילות, יש לכך יתרונות רבים ולעתים, גם חסרונות.

ידידות במקום העבודה מתרחשת כיוון שאנו רואים באדם שעובד איתנו יותר מאשר רק עמית לעבודה, וכי אנו מרגישים שאנחנו מכירים אחד את השני היטב עם הזמן.

חברויות במקום העבודה הן יחסים וולונטריים שבהם אנשים מתקשרים כאינדיבידואלים ייחודיים ולא כבעלי תפקידים ארגוניים. אנו יוצרים ומתחזקים חברויות במקום העבודה כדי לשפר את התמיכה החברתית שלנו ואת ההצלחה שלנו בעבודה. אבל יותר מכל, אנחנו יוצרים חברים בעבודה כדי לספק את הצורך שלנו להשתייך.

חברויות בעבודה נמצאו כתורמות לשביעות רצון גבוה יותר בעבודה, מעורבות גבוהה יותר, מוטיבציה גבוהה לעבודה, לכידות קבוצתית, מחויבות ארגונית וביצועים גבוהים.
מוריסון גילה במחקרו משנת 2009, כי בעוד נשים נוטות יותר לראות חברויות במקום העבודה במונחים של תמיכה חברתית ורגשית בזמנים של לחץ, גברים נוטים לראות חברויות במקום העבודה במונחים של יתרונות הקריירה שלהם או סיוע הדדי בהשלמת משימות וחובות עבודה.

חברויות בעבודה: האתגרים
למרות שהיתרונות של חברויות במקום העבודה הן רבות, יש גם קשיים או אתגרים הנובעים בין היתר: מטשטוש גבולות, הצורך להקדיש זמן לחברות תוך הסחת הדעת מהעבודה, מבוכות כאשר מתגלים אמיתות שונות, וכן הלאה. כל אלו יכולים לגרום להסחת דעת ולחרדה, וכתוצאה מכך לצמצום תפוקות העבודה.

חברויות במקום העבודה יכולות להיכשל בשל אישיות בעייתית. אישיות בעייתית יכולה לסיים חברות במקום העבודה כאשר היא מתגלה וכאשר אחד העובדים מסיח את דעתו של העובד השני מעבודתו. בגידה בהחלט יכולה להרוס חברות במקום העבודה. זה הגיוני כי לאחר בגידה, יהיה קשה מאוד להחזיר את האמון. במקרה של קידום, זה הופך להיות הרבה יותר קשה לשמור על איזון יחסי שוויון כי כעת יש לאדם אחד סמכות רשמית על פני השני.

תמיד קיים פוטנציאל של הפסקת החברות במקום העבודה, ויש סיבוכים אמיתיים שעשויים להתעורר כאשר הגבולות בין עבודה וחברות מטשטשים. עם זאת, בהתחשב בכך ששייכות היא צורך אנושי בסיסי, וכי אנו מבלים חלק גדול מזמננו בעבודה, מקום העבודה הוא מקום אידיאלי לטפח את החיבורים החיוביים שכולנו צריכים – לא רק לרווחתנו, אלא גם לפריון ולבריאות שלנו.

יריד משאבי אנוש 2022 - ריבוע

אין תגובות

השאר תגובה