כיצד לעודד נשים למקצועות ניהול

כיצד לעודד נשים למקצועות ניהול

למרות כל התכניות והפרויקטים שנעשים בשנים האחרונות לעידוד נשים לתפקידי ניהול, ניכר עדיין כי אין מספיק נוכחות נשית במקצועות הניהול הבכירים

שיתוף

 על פי מחקרים מתגלה, כי נשים מנהלות מגדילות את רווחי החברה ובכל זאת אין מספיק נוכחות נשית בתפקידים ניהוליים.

הדרך לשילוב אופטימלי של נשים במקצועות הניהול עדיין נסללת, וביכולתנו לעשות את השינוי המיוחל. על מנת לעודד נשים להשתלב במקצועות ניהוליים, ישנם מספר דברים שניתן לעשות.

הדרך הראשונה לקדם נשים לתפקיד ניהולי בהמשך הדרך, היא לספק להן כלי העצמה כבר בתחילת דרכן. מנטורינג ממוקד בהעצמה נשית שיסופק לנשים בתחילת הקריירה שלהן וייושם מטעם מקום העבודה, יכול להועיל באופן משמעותי לסלילת הדרך הנשית לפסגה. המנטורינג יכלול בין היתר כלים ייחודיים למסלול הקידום הנשי, על כל אספקט בחיי הקריירה בשילוב חיי המשפחה בהם אשה נתקלת באופן יומיומי. חברות שמספקות פיתוח והעצמה נשית קרייריסטית במקום העבודה יזכו פעמיים. ראשית הן יזכו למנהלות פוטנציאליות בעלות כלי ניהול מתקדמים וייעודיים, ושנית הדבר יחזק את מותג החברה שתומכת ומעודדת נשים ובכך תמשוך אליה יותר נשים ויותר כישרונות.

תמיכת מחלקת משאבי אנוש, אף היא חיונית בעניין. אשה שנמצאת במסלול של קידום בחברה, צריכה לקבל תמיכה קבועה ממחלקת משאבי האנוש. על מנהל/ת משאבי האנוש לקיים שיחות תכופות עם אותה עובדת ולוודא שהיא נמצאת על המסלול הנכון. במידה ואותה עובדת נתקלת באתגרים או בהתנגדויות מגדריות, היא צריכה להרגיש את תמיכת משאבי האנוש ואת הסיוע של המחלקה במצבים אפשריים אלו. עליה להרגיש חופשי להתייעץ, לקבל כלים נוספים לחיזוק וההעצמה בעת הצורך, ולבצע דיווחים שוטפים מול המחלקה על השלבים בתהליך.

מחלקת משאבי אנוש צריכה לייעד את עצמה או גורמים מטעמה, לפרויקט הזה. העצמה ופיתוח נשי הוא פרויקט בפני עצמו ויש להקצות לו זמן ומשאבים על מנת שיתבסס ושיצליח.

מלבד המנטורינג ישנה חשיבות רבה ליישום תכניות פיתוח לקידום נשים לתפקידים בכירים. התכניות כוללות גם כלים מנטליים וגם מעשיים-פרקטיים. הן ייעודיות לקהל הנשי ומחזקות את התכונות החזקות של נשים המאפשרות להן להיות מנהלות טובות ומוצלחות. התכניות כוללות התמחות, הכשרה וחונכות, בדגש על יכולות הצמיחה וההנהגה הנשית.

לליווי מתוך החברה יש אפקט חיוני אדיר על קידומן של נשים מבפנים. מנהלים בכירים שייקחו תחת חסותם נשים במסלולי קידום, יתמכו בהן, יחנכו אותם וילמדו אותן את התפקיד צעד אחד צעד, יספקו להם כלי בעל ערך עצום ובלתי ניתן לוויתור. אותם מנהלים מכירים את החברה היטב ומנהלים אותה בפועל, כך שיהיה להם קל בהרבה ללמד ולחנוך מנהלות צעירות בתחילת דרכן, וללמד אותן את כל הנדרש בהתאם לחברה הספציפית. ולא כחונכות ניהולית אמורפית יותר שאינה מתבססת על מדיניות החברה, מצבה הפיננסי, וערכיה בפועל.

חברת שישכילו לקדם נשים ולהעצימן לתפקידי ניהול בתוך החברה, יזכו למנהלות נאמנות שיפגינו ביצועים גבוהים מתוך הוקרת תודה והערכה בעבור הכרתן. וכאמור הדבר יתרום באופן משמעותי למיתוג החברה המעודדת נשים לתפקידי ניהול בכירים.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה