5 דרכים זולות להפוך את מקום העבודה לנעים ויעיל יותר

5 דרכים זולות להפוך את מקום העבודה לנעים ויעיל יותר

קשה למצוא משרד שגם עומד בדרישות התקציב וגם מספק סביבת עבודה מושלמת לכל העובדים. בעזרת שינויים זולים אפשר בכל זאת להפיק את המרב מהמרחב הנתון

שיתוף
כך נייעל בזול

כך נייעל בזול

המרחב הפיזי משפיע על איכות העבודה ועל שימור העובדים. זה מתחיל בתאורה מתאימה וריהוט ארגונומי ומגיע אפילו לתמונות שתלויות במשרד, שלא לדבר על מרחב פתוח לעומת חדרים סגורים. בין העיצוב הנכון לבין הצורך לעמוד בתקציב (שקשור ברובו לשכר דירה) מתקיים מתח תמידי.

 לא תמיד יש לנו את ההזדמנות לעצב את המשרד מההתחלה ופעמים רבות העבודה מתבצעת בתוך חלל הגדוש בירושות העיצוביות והארכיטקטוניות מהדיירים הקודמים ולנו אין את הפנאי והתקציב לשנות אותו מהיסוד. מה עושים? לורה ונדרקאם מ-Fast Copany קיבלה כמה עצות טובות לפתרונות זולים מונסה ברדלי, מנהלת בחברת Steelcase שמפתחת ריהוט ושירותים לסביבה המשרדית.

  • הכניסו שולחנות וכיסאות למטבח. אחת הבעיות במשרדי מרחב פתוח היא שאין מקום לקיים בו דיונים. החלל היחידי שבו ניתן להתכנס ולדבר בשקט הוא חדר הישיבות, אבל בו צריך לשריין מקום לפחות יום מראש. הפתרון הוא לקחת חלל שאינו מנוצל מספיק ולהפיק ממנו יותר. כולם אוהבים קפה וכשיש סיבה למסיבה נפגשים במטבח. אם מכניסים למטבח כיסאות ושולחנות ולא שוכחים לוודא שיש שם מספיק שקעים למחשבים הניידים, נוצרת סביבה שמעודדת שיתוף מידע. ברדלי ממליצה להשתמש בריהוט שמאפשר עבודה בכמה תנוחות. מלבד שולחנות ישיבה בגובה רגיל כדאי גם להכניס למטבח דלפקי בר שמאפשרים עבודה בעמידה והתקבצות מחייבת פחות מאשר סביב שולחן עגול.
  • הגדירו פינה שקטה ללא טלפונים. בעיה נוספת בעבודה בחלל משותף היא הרעש הבלתי פוסק שמייצרות שיחות הטלפון. דרך אחת לפתרון הבעיה היא לבקש מהעובדים לנדוד עם הנייד שלהם לאזור מסוים במשרד ולדבר רק שם. זהו פתרון בעייתי מכיוון שהשיחה מתחילה תמיד בעמדת העבודה ולעתים קרובות היא צריכה להתבצע מול מסך המחשב. פתרון חלופי הוא להקצות במשרד פינה שקטה שאליה יוכל לעבור כל מי שזקוק לשקט לזמן מה.
  • הביאו את החוץ פנימה. לא תמיד זה אפשרי בבנייני משרדים רבי קומות נטולי מרפסות שמאפשרים לנשום אוויר מזגנים בלבד, אבל אור שמש ואוויר צח גורמים לאנשים להרגיש טוב יותר. באופן אירוני דווקא המעשנים הם אלה שזוכים לנשום אוויר חופשי כמה פעמים ביום. אם אתם רוצים לספק גם ללא מעשנים את ההזדמנות הזאת ויש מרפסת במשרד, צרו בה פינת הפסקות עם ריהוט גן, שמשיות ושולחנות. בישראל מרפסת כזאת תשרת את העובדים רוב ימות השנה ותפצה במשהו על השהייה במשרד במשך רוב שעות האור.
  • שלחו אנשים הביתה. יש אנשים שמגיעים לשיא תפקודם כשיש סביבם מוזיקה חזקה וכשהטלוויזיה דולקת. יש אחרים שזקוקים לדממה ולמרחב שאין בו אף אדם נוסף בטווח הראייה. קשה למצוא משרד שיספק את סביבות העבודה המתאימות לכל הטיפוסים, לכן הפתרון הטוב ביותר הוא מדיניות גמישה בנוגע לעבודה מהבית. אם לאנשים יש אפשרות לבלות שניים או שלושה ימי עבודה בשבוע תוך סיעורי מוחות עם חבריהם לעבודה וביתר ימי השבוע להישאר בבית ולהוציא לפועל את פירותיהם של סיעורי המוחות, החברה והעובדים ייהנו משני העולמות.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה