שיתוף

סוגיית המועמד האידיאלי טורדת במידה לא מעטה את מנהלי משאבי האנוש: מיהו למעשה המועמד האידאלי, איך מוצאים את המועמד האידאלי, מה קורה כאשר מועמד נראה על פניו כמועמד אידאלי בעת הליך הגיוס אבל לאחר גיוסו נכשלת קליטתו, או שמתברר שהוא הרבה פחות אידאלי ממה שהיה נראה במהלך הליך הגיוס.

המועמדים האידאלים כיום, לפחות מנקודת המבט של מנהלי משאבי האנוש והנהלות הארגונים, הם המועמדים המתאימים לארגון במדויק מבחינת התרבות הארגונית, מסכימים לשמור על מסגרת עלות שכר סבירה, עובדים ביעילות, הם בעלי מיומנויות ספציפיות, חברי צוות מעולים ועוד.

אלא שלפעמים, דווקא המועמדים המוכשרים ביותר לא מצליחים לעבור את הסינונים משום שהם לא מתאימים לתבניות הללו או אף לחלקן.

התוצאה היא במקרים רבים החמצה של טלנטים שהיו יכולים להתאים לארגון ולקדם אותו הרבה מעבר ליכולתם של אלו שכן מתאימים לתבניות.

המשמעות בפועל היא, שבתוך הסינון הקשוח שמחפש אחר תבניות מוגדרות מראש, קורה לא אחת שמנהלי משאבי האנוש פוסחים על מועמדים מעולים שלאו דווקא עונים על כל הדרישות הללו.

זה קורה משום שבלא מעט פעמים, מנהלי משאבי האנוש לא בודקים מעבר להתאמת המועמד לתבניות חקוקות בסלע, וכתוצאה מכך הארגון מפסיד את הכישרונות הללו.

בין כל התכונות הרצויות שיש לחפש אצל מועמדים, יש 2 תכונות שחשוב מאוד לא להחמיץ בעת שמבצעים את מיון הטלנטים בהליך הגיוס:

1 יכולת למידה מהירה:

לא כל מועמד מגיע עם רשימה סדורה של כל המיומנויות שדרושות לארגון. הכשרון ללמוד מיומנויות במהירות, יכול לפעמים להיות חשוב יותר מאשר מיומנויות שהמועמד כבר מגיע איתן.

לכן חשוב מאוד לאמוד ולבחון את יכולתו של המועמד ללמוד מהר מיומנויות חדשות ולרכוש מידע שלא היה לו לפני כן.

מועמד בעל יכולות למידה מהירות, יכול ללמוד במהירות את המיומנות הנדרשת ובטווח הארוך יוכל לתרום לארגון במידה רבה, גם בתחומים אחרים.

2 יכולת להסתגל במהירות לשינויים:

מועמדים בעלי מיומנויות וכישורים בתפקיד ספציפי יכולים להיות מאוד מתאימים לחברה כל עוד החברה ממשיכה לעסוק באותו תחום באופן קבוע ועל פני זמן.

אלא שהעידן הנוכחי מתאפיין בעיקר בשינויים המהירים שחלים בו. לכך יש להוסיף את העובדה שבכל תחום יש תקופות בהן החברה נאלצת לשנות כיוון כדי להתאים עצמה לתנאים המשתנים בשוקי היעד שלה.

לכן יש צורך בעובדים בעלי יכולת להסתגל במהירות לשינויים. עובדים כאלה יאפשרו להנהלה לנווט את הספינה בסערת השינויים. אם להנהלה לא תהיה אפשרות כזאת, החברה עלולה להשאר מאחורי המתחרים שלה למרות שגייסה את טובי המקצוענים שבעת גיוסם היו להם כל המיומנויות הנדרשות. 

נראה שבלא מעט ארגונים לא שמים מספיק דגש על הצורך לגייס מועמדים בעלי יכולות גבוהות בכל הקשור להסתגלות מהירה לשינויים, ואשר מתפקדים מצויין במצבים של אי ודאות.

בסיכומו של דבר, עובדים מוכשרים ויצירתיים, שיכולים ללמוד במהירות מיומנויות חדשות, מסתגלים במהירות לשינויים ויודעים לתפקד היטב במצבים של אי וודאות הם מועמדים טובים יותר מאשר אלו שיש להם את כל סך המיומנויות הנדרשות אבל חסרות להם התכונות הללו.

 

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה