שיתוף

תרגילים ופעילויות לחיזוק וגיבוש הצוות הם חלק מהנוף הארגוני המודרני של היום ולמרות שפעילויות כאלו עולות כסף ואתם עשויים לשאול את עצמכם האם זה שווה את המאמץ, ישנה חשיבות רבה לגיבוש הצוותים.

תרגילי גיבוש צוותים, במיוחד לצוותים שאינם נמצאים "במרכז העניינים" בחברה, זוכים להצלחה מרשימה ולפופולריות. יותר ויותר חברות מוציאות את העובדים שלהן לפעילויות אלו כשיותר ויותר עסקים שמעבירים פעילויות גיבוש, נפתחים מדי שנה.

תיאורטיקן ארגוני בשם אלטון מאיו, שיבח רבות את נושא הפרודוקטיביות המבוססת על עבודת הצוות. מחקרים של מאיו במפעל הות'ורן הפיקו את מה שנקרא "אפקט הות'ורן".

מאיו הבחין בשתי קבוצות של עובדים. הקבוצה הראשונה כיוונה את אורות המשרד לבהירות גבוהה והקבוצה השנייה לא. נמצא כי הפרודוקטיביות היתה גבוהה יותר בקבוצה הראשונה. הממצא העיקרי היה מה שקרה כשהאורות כבו. הקבוצה הראשונה נותרה פרודוקטיבית יותר. מאיו הגיע למסקנה כי הגברת הפרודוקטיביות לפני ניסוי האורות לא התרחשה דווקא בשל השינויים שהוא עשה לסביבת העבודה.

מה שמאיו גילה הוא, שהעובדים נעשו פרודוקטיביים יותר פשוט בגלל שהמעסיק שם אליהם לב. עצם העובדה שהוא עמד שם והבחין בעבודתם במהלך הניסוי, הגביר את הפרודוקטיביות שלהם. ניסוי זה הוכיח בוודאות כי לא משנה כמה חסר טעם או לא יעיל בפועל תרגול גיבוש הצוותים, עצם העובדה כי פעילות הגיבוש מוענקת לעובדים ע"י ההנהלה כצ'ופר, מעלה בעצמה את מורל הצוות מספיק כדי לשפר את הפרודוקטיביות.

תרגילי גיבוש צוות לבניית מורל ומיומנויות מנהיגות

חלופה לתרגילי בניית צוות מסורתיים, יכולה להיות בצורת הכשרת העובדים ותשומת לב לפיתוח היום יומי של הצוות. עם זאת, יש יתרונות שתרגילי גיבוש צוותים מציעים משלהם.

תרגילי גיבוש צוות מספקים חוויה של כיף ואווירה לצד אימון ותוצאות. הפעילות אינה פורמלית, ומתרחשת לרוב מחוץ לכותלי המשרד, מה שמרענן את העובדים ומספק להם חוויה מהנה לחשוב עליה גם בהמשך. עבודה משותפת יחד באווירה נינוחה ומהנה יכולה ליצור פלאים לצוות. התרגילים הללו מראים שתוצאות משמעותיות באמת יכולות להיות מושגות כאשר מערבים כיף. זהו יתרון אשר אין להתעלם ממנו. זה מצוין כשיש כוח עבודה מיומן מאוד, אבל אם הם לא עושים כיף בעבודה, הם לא ייהנו מעבודתם ויישחקו. זה יכול להוביל לכל דבר החל מפרודוקטיביות מופחתת ועל לתחלופת עובדים.

מלבד העלאת המורל, תרגילי גיבוש הצוות לעתים קרובות מאפשרים לחברי הצוות להציג ולפתח מיומנויות מנהיגות. רוב פעילויות הצוות יאפשרו לאנשים מסוימים למלא תפקידים מסוימים, ומכיוון שאין לכך השלכות כספיות, זה מהווה הזדמנות מצוינת לראות כיצד חברי הקבוצה השונים מתמודדים עם עמדות של אחריות.
פעולה זו היא הדרך הנכונה ביותר להבחין במנהיגי העתיד של החברה.

בתרגילי גיבוש הצוות נמצא ROI גבוה

רישום קבוצה לתרגיל גיבוש צוות יעלה כסף לחברה וזה עשוי להיות קשה למדוד את ההחזר. עם זאת, מומחים טוענים כי זה יכול להיות "ההשקעה החשובה ביותר", שמנהיג עסקי יעשה. במיוחד כאשר הם באמת ללכת קילומטר נוסף, ולשים כסף אמיתי מאחורי חוויית גיבוש הצוות.

תרגיל לדוגמה שחברה ערכה, לקחת את העובדים למסלול מרוץ בו הם יכלו לנהוג במכונית במהירות של 145 מייל לשעה. כשהם חזרו למשרד המומנטום המשיך, והפרודוקטיביות גדלה.

אין ספק כי לתרגילי גיבוש צוות יש יתרונות רבים ומדובר בדרך מהנה ומרגשת לשפר את המורל והפרודוקטיביות של העובדים, כמו גם לעודד את הצוות לנסות דברים חדשים.

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה