שומרים את הטוב לסוף?

שומרים את הטוב לסוף?

העובדים הטובים באמת כמעט שלא גוזלים מאתנו משאבים וזו טעות! דווקא אותם צריך לשמר ולפתח ודווקא הם צריכים להיות בראש סדר העדיפויות!

שיתוף
שימור עובדים
שימור עובדים

מחלקת משאבי אנוש משקיעה משאבים רבים ובעיקר זמן (המשאב החשוב ביותר) בטיפול במועמדים, בעובדים חדשים, בעובדים חלשים, בעובדים עם בעיות אישיות… אנחנו מטפלים בעובדים שהארגון מפטר או בעובדים שבוחרים לעזוב… ודווקא העובדים הטובים, אלו שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות שיחזיקו את המחלקה או הפרויקט על הגב שלהם, הם כמעט ולא גוזלים משאבים ודווקא הם העובדים שצריכים להיות כל הזמן בראש מעיינינו.

אז כיצד משמרים את העובדים הטובים ביותר בארגון?

1. נותנים להם במה: העובדים הטובים הם מן הסתם העובדים שיש להם מה להגיד. הם בעלי רעיונות ופתרונות ולכן הדרך הטובה ביותר לשמר עובדים איכותיים היא להתייעץ איתם, לשתף אותם בקבלת החלטות ובכלל – לשתף אותם בתהליכים ולתת להם לקחת חלק כמה שיותר אקטיבי בתהליכים ארגוניים. העובדים הטובים הם עובדים טובים כי הם תורמים את חלקם. תאפשרו להם לתרום מהידע, הכישרון והניסיון שלהם והם יפרחו בארגון.

2. נותנים להם תמריצים: עובדים טובים יודעים שהם שווים והם דורשים (ובצדק) תמריצים. לעובדים הטובים מגיע תמריצים כספיים אבל לא רק. הם יכולים להעריך גם תמריצים לא כלכליים כמו השתלמויות, קורסים, סדנאות, קידום מקצועי ועוד. לפעמים, זה לא כל כך משנה מה נותנים העיקר שנותנים להם – כי מגיע להם!

3. נותנים להם חופש: לעובדים טובים מגיע חופש. זה אומר חופש יצירתי: לחשוב, להביע את דעתם, לחקור ולפתח רעיונות ויזמות חדשות. חופש פיזי: לעבוד בצורה גמישה (מהבית, מבית קפה… מכל מקום שבו נוח להם לעבוד) וגמישות מבחינת שעות עבודה. זכרו, לא לכולם נוח לעבוד מתשע עד חמש. יש כאלה שמרגישים פרודוקטיביים יותר בשעות הערב. יש כאלה שזקוקים להפסקות מרובות או ארוכות יותר.

4. נותנים להם את ה-cup of tea שלהם: עובדים טובים שונים זה מזה מה בהיבט של חינוך, ערכים, צרכים ושאיפות. אל תניחו שיש נוסחה אחת לשימור עובדים טובים. לכל עובד יש את המשהו הזה שמניע אותו. יש עובד שמה שדרוש לו זה עוד כסף ואחד שמה שהכי חשוב לו זה לצאת הביתה מוקדם לראות את הילדים. יש כאלה שכמהים לתואר מכובד ויש את אלו שזקוקים לעזרים הטכנולוגיים החדשניים ביותר… המטרה היא לגלות מה מניע כל אחד ולדאוג לספק לו את ה- cup of tea שלו ולא באופן חד פעמי אלא כתהליך מתמשך.

5. מקשיבים להם: לעובדים הטובים באמת אכפת מהארגון! תקשיבו להם. תקשיבו לכל מה שיש להם להגיד על עובדים אחרים, על מנהלים, על שיטות עבודה ועוד. כל אחד רוצה שיקשיבו לו, העובד הטוב הרוויח את הזכות הזו!

סדנת מנהלים בנושא דיני עבודה בצל משבר הקורונה

אין תגובות

השאר תגובה