סבא הלך לעבודה

סבא הלך לעבודה

ממשלת ישראל מעלה את גיל הפרישה ומצד שני למבוגרים קשה להשיג משרות ההולמות את כישוריהם. אולי כדאי לקחת דוגמה מסינגפור בעניין הזה

שיתוף
עובדים מבוגרים

עובדים מבוגרים

במרץ השנה, רגע לפני שהוא פורש מתפקידו כשר האוצר, הודיע יובל שטייניץ על "מתכונת פנסיה חדשנית" שעליה עובדים במשרד האוצר. שטייניץ דיבר על מעבר הדרגתי לפנסיה, שיביא קץ למצב שבו יום אחד אתם עובדים ב-100% משרה ולמחרת שובתים לחלוטין מעבודה. שטייניץ הדגיש את הפן האנושי ואת היתרון שבצמצום היקף העבודה ההדרגתי המסייע לאדם הפורש להתרגל למעמדו החדש. אבל הסיבה העיקרית לרפורמה היא להעלות את גיל הפרישה ל-70. היום הוא עומד על 67 לגברים ו-62 לנשים.

גם מעבר לשיקולים כלכליים של המדינה, שלא תמיד מעניינים את האזרח הפשוט, יש טיעונים בעד ונגד פרישה מאוחרת. מצד אחד מוכרת תופעה של קמילה אצל חלק מהאנשים היוצאים לגמלאות, שנאלצים לשבת בבית לעתים כשהם עדיין יכולים ורוצים לעבוד. מצד שני אנשים רבים רוצים ליהנות בחייהם הבוגרים מזמן איכות עם המשפחה, פיתוח תחביבים, התנדבות וחופש מדאגות הקשורות בעולם העבודה. דבר אחד בטוח: אי אפשר לדרוש מאנשים מבוגרים להמשיך לעבוד בשוק שבו לבני 45 ומעלה קשה למצוא משרות שמתאימות לכישוריהם.

סביבת עבודה ידידותית לגיל

מה עושים בעניין הזה במקומות אחרים בעולם? בסינגפור הבינו שהאוכלוסייה המבוגרת אינה יכולה להישאר מחוץ למעגל העבודה אם המדינה שואפת לכלכלה חזקה. ב-2012 רק 4.1 אחוזים מכוח העבודה של המדינה הקטנה היו מורכבים מבני 65 ומעלה, כך על פי נתוני מחלקת הסטטיסטיקה של סינגפור.

"מחלקות משאבי אנוש יצטרכו לשנות את אסטרטגיות כוח האדם או את המדיניות שלהן כדי לשמר את כוח העבודה הבוגר וכדי להגיע אליו," אמר פרדריק גו, מנכ"ל מיצובישי אלקטריק'ס לאתר humanresourcesonline.net. גו מציע תכנון מחדש של המשרות, החדרה של סביבות עבודה "ידידותיות לגיל" ושינוי הסטנדרטים הקשורים לגיל בשכירת עובדים כחלק מהאמצעים להעסקת האוכלוסייה המדוברת.

הו גאוק צ'ו, מנכ"ל חברת Human Capital, סבור ששכירת עובדים שעברו את גיל 62 עשויה להועיל במיוחד לתפקידי הכשרה בתחומי החינוך ושירותי הבריאות. אולם בסינגפור הבעיה הפוכה מבישראל. שם מנהלים רוצים להעסיק את המבוגרים ומחפשים דרכים למשוך אותם לארגונים. הו גאוק צ'ו מציע בפשטות לשלם להם יותר. מנהלים אחרים מדברים על משרות שיאפשרו לעובדים המבוגרים "להאט את קצב החיים אבל לא לפרוש לגמרי מעבודה."

ראש ממשלת סינגפור, לי הסיין לונג, הביע בתחילת חודש את תמיכתה של הממשלה בהעסקת עובדים מבוגרים וציין שאחת הדרכים לעשות זאת היא לעודד מעסיקים על ידי תשלום עבור כל עובד כזה."

אם ממשלת ישראל מתכוונת לכפות על כוח העבודה פרישה מאוחרת, היא חייבת לפעול גם בצד של המעסיק, אם זה באמצעות עידוד כספי ואם באמצעות קמפיינים שמאירים את יתרונותיהם של העובדים המבוגרים. כפי שנרמז מדבריו של הו גאוק צ'ו, אין חכם כבעל ניסיון ועובדים ותיקים ששומרים על עדכנות טכנולוגית ומקצועית יכולים לתרום לארגונים לפחות כמו עמיתיהם הצעירים ואולי הרבה יותר מהם. בנוסף, כשהילדים גדולים, כשכבר לא קוראים למילואים, כשכבר הסתיים השלב של רכישת התארים, הטיולים וההרפתקאות, האדם הרבה יותר זמין – הן מנטלית והן מבחינת הזמן העומד לרשותו – לעבודה. מעבר לכך חברה רב גילית, כולל צוות העובדים בחברה, היא חברה בריאה ונורמלית יותר.

סדנת פרזנטציה אפקטיבית והעברת מסרים מרחוק

אין תגובות

השאר תגובה