משרד המשפטים: מכוני המיון חייבים לחשוף חוות-דעת בפני מועמדים

משרד המשפטים: מכוני המיון חייבים לחשוף חוות-דעת בפני מועמדים

מכוני המיון דורשים תשלום תמורת חוו"ד של מרכזי הערכה. מעתה ייקנסו בשל כך. באגודה לזכויות האזרח מברכים

שיתוף

מכוני המיון בישראל יחויבו לאפשר לנבחנים לעיין בחוות הדעת עליהם, מבלי לדרוש תשלום תמורתה או להתנות זאת בתנאים אחרים.

כך קובעת הנחיה חדשה שהוציאה הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע (רמו"ט) במשרד המשפטים.

זכותו של אדם לעיין במידע המוחזק על אודותיו אמנם מוקנית מכורח החוק להגנת הפרטיות בישראל, אולם מכוני מיון מסרבים לעיתים קרובות לספק את המבוקש שכן ברגע שחוות הדעת נשמרת אצלם, הם גובים תמורתה כסף מהמועמד וממעסיקים עתידיים נוספים. לעיתים, נעשה הדבר אף ללא ידיעתו של הנבדק.

על-פי ההוראה העיקרית שיצאה ממשרד המשפטים, המכונים חייבים לאפשר למועמדים לעבודה שנשלחו למבדקים אצלם לעיין בחוות הדעת ואף להעתיק את תוצאות המיונים בכתב יד. המצב כיום הוא שמועמד המבקש לעשות זאת נענה בתנאי שייפגש עם איש מקצוע במכון לשיחת משוב, תמורת תשלום.

ההנחיה היא תוצאה של מגעים ממושכים שקיימה רמו"ט במשך שנים עם מכוני המיון, מעבידים וגורמים אחרים בעלי עניין בנושא. בין השאר פרסמה הרשות שתי טיוטות של ההנחיה להערות הציבור, קיבלה תגובות והתייחסויות בכתב וניהלה סדרה של מפגשים עם בעלי העניין.

בעקבות תלונות רבות של מועמדים על מכוני מיון שסירבו לחשוף את תוצאות המיונים ודרשו בצע כסף, פרסמה הרשות את ההנחיות. להגנתם, טענו כי מועמדים עלולים להיפגע נפשית היה וייחשפו לחוות דעת שלילית. אך נימוק זה נדחה ואלו שיעברו על החוק יהיו חשופים לקנסות מעתה.

יורם הכהן, ראש הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע, "בעקבות פיקוח שנעשה על ידי רמו"ט גילינו כשלים בהגנת הפרטיות של מועמדים לעבודה העוברים מבדקים במכוני מיון. הנחיה זו מעצימה את מבקש העבודה במערכת יחסי הכוחות מול המעבידים ומכוני המיון, בנקודת זמן שבה אין למועמד לעבודה את היכולת לעמוד על זכויותיו החוקיות לפרטיות".

 

מכונים יפרו את ההנחיה

באגודה לזכויות האזרח ברכו על ההנחיה החדשה אך מנגד הזהירו כי ישנם בעלי מכוני מיון שלא יהססו להפר את ההנחיה.

עו"ד אבנר פינצ'וק, ראש תחום פרטיות ומידע באגודה, אמר כי "במהלך העשור האחרון התחמקו המכונים מחובתם לאפשר לנבדקים לראות את תוצאות המבחנים שעברו. גם לאחרונה, לקראת פרסום ההנחיה, רמזו בכירים בתעשיית המיון שלא ימלאו אחריה. אנו קוראים לנבדקים במכוני המיון לעמוד על זכותם ולדווח על כל מקרה של הפרתה".

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

תגובה 1

  1. הגיע הזמן. זה הגיוני ביותר גם אם זה פוגע במודל העסקי של החברות הללו.

השאר תגובה