שיתוף

כ-41 מיליון עובדים ועובדות בארה"ב עזבו מרצונם את עבודתם בשנת 2018, כך עולה מנתוני דו"ח של חברת יעוץ הממוקמת בטנסי ארה"ב.

מדובר בעלייה של כשמונה אחוזים לעומת שנת 2017. עוד עולה מהדו"ח כי חברת היעוץ מעריכה כי עד שנת 2020 יזנק מספר זה לכ-47 מיליון עובדים ועובדות. המשמעות היא, שבממוצע, עובד אחד מתוך כל שלושה עובדים יעזוב את מקום עבודתו.

מספרים אלה אינם ייחודיים לארה"ב שכן נטישת מקומות העבודה בכל העולם, או לכל הפחות בעולם המערבי הינם דומים מאוד. אין ספק שעל אף התחזיות הקודרות למיתון מתקרב, שוק העבודה הוא שוק של עובדים.

על פי נתונים של חברת המחקרים האמריקאית SHRM מדובר בהשלכות עסקיות לא מבוטלות על הארגונים. מסתבר, כי העלויות הכרוכות בעזיבת עובדים מגיעות לבערך שליש מהרווחים השנתיים פר עובד.

עלויות אלה כוללות בין השאר את עלויות גיוסו של עובד חדש במקום העובד שעזב, העסקת עובדים זמניים ואבדן תפוקה.

אם כך, איך מונעים את הנטישה ומגבירים את נאמנות העובדים ומחוברותם לארגון. רוב החברה מנסות כל שיטה אפשרית, החל בהעלאות שכר ועד קידום, הכשרות והטבות.

מתוך כל אלה, נראה כי נושא ההכשרות הוא היעיל ביותר. מתברר כי לקויות בפיתוח קריירת העובדים מהוות את הסיבה המרכזית שגורמת לעובדים לעזוב את מקום עבודתם.

על פי הדו"ח של חברת היעוץ מטנסי, כ-21% מהעובדים טענו שהיעדר הכשרות ופיתוח קריירה היו הגורם העיקרי לעזיבתם.

עובדים אלה מתוסכלים מחוסר היכולת שלהם לצמוח ולפרוח בתוך הארגון, ובשל היעדר הזדמנויות להתפתחות ולקידום במקום עבודתם.

כדי למנוע מצב כזה, ודאו שיש ביכולתכם להציע לעובד שאתם מגייסים, הזדמנויות קידום בטווח הארוך. אחרי הכול, רובם המכריע של העובדים, בפרט עובדים מוכשרים בעלי מיומנויות נדירות, רוצים להרחיב את הכישורים והידע שלהם ולהתקדם בסולם הקריירה.

כל עוד יש ביכולתכם להציג לעובדים, החדשים כמו גם הוותיקים, את אפשרויות הקידום שעומדות בפניהם, יהיה להם לאן לשאוף ותהיה להם תחושה של כיוון ותכלית.

אבל יש סיבה נוספת שהיא בדרך כלל הרבה פחות בולטת על פני השטח, והיא: גיוס שגוי של עובדים. אחרי הכול, שימור העובדים מתחיל כבר בשלב הגיוס.

גם אם העובדים שגייסתם ניחנו בכל הכישורים המתאימים למשרה הפתוחה, הרי שאם הם לא מתאימים לתרבות הארגונית של החברה, רבים הסיכויים שהם ינטשו את הארגון מוקדם יותר מאשר אתם מעריכים.

לכן חשוב מאוד לוודא כבר בשלב המיונים שהעובדים שהחלטתם לגייס הם כאלה שמתאימים במידה רבה לתרבות הארגונית. אם הם לא מתאימים לתרבות הארגונית, כדאי מאוד לדעת את זה לפני שאתם מגייסים אותם.

אחרי הכול, גם אם מוטל עליכם לחץ אדיר לאייש את המשרה במהירות, אם תגייסו מועמד או מועמדת שאינם מתאימים לתרבות הארגונית, רבים הסיכויים שבטווח הארוך הארגון יפסיד בגלל עלויות החלפת העובדים.

כנס משאבי אנוש כנס קהילת הגיוס השנתי 2021

אין תגובות

השאר תגובה