שיתוף

כיום זה מובן שיש לנו מנהיגים רגשיים. אחרי הכל ביום עבודה טיפוסי, אנשים יכולים לחוות רגשות רבים. אנחנו יכולים להיות מאושרים לגבי העבודה שלנו, מתוסכלים על החמצת היעדים, כועסים לגבי הדרך בה עובד התייחס לפרויקט, או אלינו. אנשים לעתים קרובות מביעים רגשות אלו לאחרים סביבם, והבעות אלו יכולות להשפיע על הביצועים של אותם אנשים. השפעה זו מתגלה כחזקה במיוחד, כאשר הבעות הרגש מגיעות מאנשים חזקים יותר, כגון מנהיגים ארגוניים.

תפקידי מנהיגים ותפקודם של העובדים

מחקרים מראים כי הבעת אושר של מנהיג יכולה להביא רגשות חיוביים בקרב עובדיו, המשפרים את ביצועי העבודה שלהם ומגבירים את אהבתם למנהיג. מצד שני, ביטויים של כעס ע"י מנהיג יכולים לשפר את הביצועים (כאשר העובדים חושבים שהמנהיג אינו מרוצה מעבודתם) או מפחית את הביצועים (אם המנהיג מייצר רגשות שליליים וישנה פחות חיבה כלפיו.

מחקרים בחנו כיצד מנהיגים מבטאים תחושות של אושר וכעס ואם העובדים מוכנים לבצע משימות נוספות מחוץ לתיאורי תפקידם ("התנהגויות אזרחיות ארגוניות"), כגון עבודה בשעות נוספות בעת הצורך, או לקיחת משימות נוספות על עצמם.

מה קורה כאשר מנהיגים מבטאים אושר?

החוקרים מצאו כי העובדים היו פחות מוכנים לבצע "התנהגויות לאזרחות ארגונית" מרצון לאחר שמנהיג הביע כעס על כישלון הפרויקט, בהשוואה להבעת אושר על הצלחת העובדים. במחקרים התגלה כי המשתתפים היו מוכנים לעבוד פחות שעות נוספות לאחר שעמדו מול מנהיג זועם ולא מאושר. שוב, אפקט זה התרחש רק כאשר תגובת המנהיג היתה לא הולמת לעומת המציאות בפועל. הפגנת הכעס של מנהיג במצב לא מתאים מפחיתה את החיבה למנהיג ואת המוטיבציה לעבוד.

כמו כולם, מנהיגים חווים ומציגים את רגשותיהם. שלא כמו כולם, ההבעות שלהם יכולות להיות בעלי השפעה רבה יותר על עבודתם של עובדיהם. בעוד הבעה חיובית יכולה להגדיל את החיבה ואת המוטיבציה במצבים רבים, תצוגות שליליות כמו כעס יכולות לפעמים להוריד את המורל ואת הפרודוקטיביות. במיוחד כאשר הם קשורים לביצועים טובים וכעס שווא. לכן, הכעס צריך להיות מופעל על ידי מנהיגים בזהירות רבה.

אין תגובות

השאר תגובה