שיתוף

עובדים מבוגרים היו מאז ומעולם פלח השוק היותר מוכשר ומיומן בכל הקשור לשוק העבודה, ובכל זאת, משום מה, רוב הארגונים מחזרים במרץ דווקא אחרי העובדים הצעירים חסרי הניסיון, ההכשרה והמיומנות.

אלא שיש הגורסים, כי דווקא גיוס עובדים שגילם מעל 45 שנים או אף מעל 55 שנים, הוא הדרך הטובה ביותר לשלב מומחיות חדשה לארגון, בלי להזדקק לעלויות הכשרה ולמידה, ובלי להפסיד את הזמן שלוקח לעובד חדש ללמוד תפקיד חדש.

עובדים מבוגרים כבר מכירים את התפקיד, הם עברו בלי סוף הכשרות ויש להם מה שאין לעובדים צעירים – ניסיון רב שנים.

הודות לניסיון זה, הם גם יודעים לאילו 'בורות' לא ליפול ומאיזה מכשולים ומהמורות להיזהר ואיך לעקוף אותם. הזמן שהניסיון הזה חוסך שווה לארגונים כסף רב מאוד.

זאת ועוד, יש לא מעט עובדים מבוגרים שכיהנו בתפקידים ניהוליים. המשמעות היא שיש להם תכונות מנהיגות שנרכשו לאורך הקריירה שלהם.

בתוך כך, הודות לניסיונם בתעשייה מסויימת או בסוג מסוים של תפקיד, הם גם שיכללו על פני השנים את יכולות התקשורת שלהם, ואת היכולת לקבל החלטות נכונות, תחת לחץ ובתנאים שאינם אידיאלים.

זאת ועוד, העובדים שגילם 45 או יותר, עבדו רוב חייהם בתקופה בה מוצרי התקשורת האלקטרונית והטכנולוגיה היו מוגבלים מאוד, ועבור חלקם – אף לא קיימים.

המשמעות היא, שהם יודעים ליצור תקשורת ישירה טובה יותר עם לקוחות, עם שותפים של הארגון וגם עם עמיתים לעבודה.

יתרון נוסף של עובדים מבוגרים נעוץ בכך שהודות לניסיונם הם יכולים להיות מאוד ממוקדים. הם יודעים לזהות הזדמנויות לפיתוח הארגון, לנצל אותן ובכך למעשה למקסם את התועלת מזמן העבודה שלהם.

פרט לכך שהם עצמם יודעים לבצע את העבודה תוך מינימיזציה של שגיאות ומכשלות, הם גם יכולים להנחות עובדים צעירים יותר ולהוות עבורם מנטורים.

יתרון נוסף של עובדים מבוגרים על פני עובדים צעירים טמון בנאמנותם ארוכת הטווח לארגון. בכך הם למעשה חוסכים משאבים רבים המושקעים בדרך כלל בשימור עובדים צעירים, ששיעורי התחלופה בקרב רבים מהם, הם מהגבוהים שהיו אי פעם בשוק העבודה.

כך שהשילוב של היעדר צורך להשקיע משאבים בהכשרה ולמידה, החסכון בזמן שמגיע עם הניסיון הרב שלהם, והעובדה שהם לא יזדרזו לעזוב למקום אחר, הופכים את העובדים המבוגרים למועמדים אידיאלים.

ולבסוף, רמה גבוהה של מוסר עבודה: מסקר שבוצע בארה"ב עולה כי יותר מ-60 אחוזים מהמשתתפים בסקר, ציינו את מוסר העבודה כאחד ההבדלים הגדולים ביותר בין עובדים מבוגרים לעובדים צעירים – לטובת העובדים המבוגרים.

על השאלה, למי לדעתך יש עשויים להיות ביצועים טובים יותר – לעובדים מבוגרים או צעירים – השיבו קרוב ל-75 אחוזים כי לדעתם, לעובדים מבוגרים יותר יש סיכוי גבוה יותר להגיע לביצועים גבוהים יותר.

סדנת ניהול זמן

אין תגובות

השאר תגובה