גוגל, אפל, אינטל ואדובי יפצו עובדים ב-415 מיליון דולר

גוגל, אפל, אינטל ואדובי יפצו עובדים ב-415 מיליון דולר

על פי הסכם פשרה חדש שמתגבש בין החברות שנקשרו בהסכם No Poaching

שיתוף
פיצוי עובדים

פיצוי עובדים

60,000 עובדים ועובדים לשעבר בתאגידי הענק גוגל, אינטל, אפל ואדובי, הגישו תביעה ייצוגית בבית משפט פדרלי בקליפורניה, בגין התקשרות פסולה ופגיעה בחופש התעסוקה. מדובר כמובן בפרשה שנחשפה לפני כמה שנים, סמוך למותו של סטיב ג'ובס (אפל), שבמסגרתה נחשפו עדויות לכך שמנהלים בכירים בחברות הגדולות הללו קשרו קשר האחד עם השני שלא לגייס עובדים של חברה אחרת באמצעות הסכמי No Poaching.

מנהלי ארבעת החברות המובילות את ענף הטכנולוגיה העולמית הבטיחו לעצמם יתרון כפול בתקופה שבין 2005 ל-2009, על פי כתב התביעה: 1. העובדים הטובים באמת לא יוכלו לעבור לחברות החזקות והמתגמלות במשק, כך שהסיכוי לאבד טאלנטים הצטמצם. 2. העובדים בחברות הללו, שכבר משתכרים יפה ביחס למשק, לא יוכלו להגדיל את שכרם דרך החלפת מקום עבודה (לעבור בשביל שכר גבוה יותר או לאיים שאם לא יעלו להם את השכר, הם יעברו למתחרים תמורת תוספת שכר).

מדובר כאמור במעסיקים הגדולים ביותר במשק, הנמנים במקומות העבודה הטובים ביותר אשר מציעים לעובדים הזדמנויות תעסוקתיות נדירות. ברור שעובדי אינטל או גוגל לא ישקלו להתפטר מעבודתם כדי לשבת בבית ללא מעשה לא לטובת ניסיון להשתלב באיזושהי חברה טכנולוגית שאיננה משתווה במאומה לארבעת המותגים שחברו יחד כנגד העובדים – בשל סיבה זו בדיוק.

העובדים המיוצגים בתביעה טענו כי ההתקשרות בין 4 הארגונים, במטרה למנוע מעובדים לעבור מהאחת לשנייה, פגעה בסיכוי בשוויון הזכויות שלהם בהגשת מועמדות, במוביליות התעסוקתית שלהם וכמובן בחופש ההשתכרות שלהם.

תביעת העובדים מתבססת על הטענה שארבעת הארגונים יצרו "קרטל" בלתי חוקי שפגע בחופש התעסוקה שלהם ובזכות שלהם לשפר את כושר השתכרותם.

החברות ניסו להימנע מדיון פומבי מביך בבית משפט, על ידי הצעה להסדר פיצויים בסך 324.5 מיליון דולר, אותה הגישו לבית המשפט לפני 5 חודשים. שופטת בית המשפט הפדרלי בסן-חוזה קליפורניה, לוסי קו, דחתה את ההסכם. השופטת סברה שהעובדים המיוצגים בתביעה צריכים לקבל פיצוי בסדר גודל של לא פחות מ-380 מיליון דולר וכן שכר הוצאות טרחה לעורכי הדין שעבדו על התיק.

כעת, על פי דיווח ברשת התקשורת NBC NEWS , החברות מוכנות לשלם 415 מיליון דולר, בהסדר פיצויים שנועד למנוע משפט פומבי מביך שבו "מלכות הסיליקון" יואשמו רשמית ביצירת קרטל בלתי חוקי, הגבלת חופש העיסוק/התנועה של העובדים והקפאת משכורות.

אין תגובות

השאר תגובה