חופשת לידה לגבר: הנסיך וויליאם לוקח חופשת לידה

חופשת לידה לגבר: הנסיך וויליאם לוקח חופשת לידה

האב הטרי של בית המלוכה הבריטי מדגים אבהות מתקדמת ולקח לעצמו חופשת לידה. החוק בבריטניה מאפשר לו (ולפשוטי העם) לשהות שבועיים בחברת האם והתינוק ולקבל משכורת מלאה.

שיתוף
חופשת לידה לגבר

הממלכה הבריטית ואיתה העולם כולו חוגגים את לידתו של יורש נוסף למלכה. קייט מידלטון והנסיך וויליאם הפכו לפני שבוע (יום שני) להוריו האציליים והמאושרים של תינוק במשקל 3.8 קילוגרמים, שנולד באגף הפרטי של בית החולים סנט מארי בלונדון, היכן שסבתו המנוחה הנסיכה דיאנה ילדה את אביו ודודו.

לצד החדשות הגדולות האלה – שבינינו ספק אם יש להן השפעה משמעותית כלשהי על העולם – יש גם חדשות צנועות יותר: הנסיך וויליאם החליט לשמש דוגמה לאבות המודרניים וכמופת של הורות גברית מתקדמת, לקח לעצמו חופשת לידה בת שבועיים בתשלום.

חופשת לידה לגבר

וויליאם, הדוכס מקיימברידג', הוא הבכיר המלכותי הראשון שלוקח חופשת לידה בעקבות הולדת צאצאו. הנסיך יבלה את חופשת הלידה עם בכורו ועם קייט מידלטון הדוכסית מקיימברידג' ויניח לזמן מוגבל את עבודתו במשרה מלאה כטייס מסוק בחיל האוויר המלכותי. סוכנות הידיעות AP מדווחת שהאב המלכותי יקבל במהלך החופשה את שכרו המלא על פי חוק. הוא ישוב לתפקידו בבסיס חיל האוויר באנגלסי שבוויילס בתום חופשתו. על פי העיתונות הבריטית הנסיך לא ביקש כל יחס מיוחד בעקבות אבהותו הטרייה, על אף שהוא מצוי תחת עין הציבור באופן אינטנסיבי.

חוק חופשת הלידה הנוכחי התקבל בבריטניה ב-2003 ועל פיו אבות זכאים לשבועיים של חופשת לידה בתשלום מלא ולעוד 26 שבועות בתשלום אם האם חוזרת לעבודה. על פי החוק קייט מידלטון תוכל ליהנות מחופשת לידה של שנה שלמה.

חופשת לידה לגבר בישראל

בינתיים המצב בישראל באופן יחסי הינו הרע המיעוטו, לפחות מבחינת החוק. האב יכול לנצל חלק מחופשת הלידה במקום האישה (לא בנוסף) והוא יכול לעשות כן רק לאחר שעברו שישה שבועות מהלידה עצמה, כך שלמעשה זמן ההתאקלמות הראשוני אינה אופציה והאישה נותרת לטיפול ברך הנולד לבדה. בנוסף האב זכאי לחופשת לידה רק כאשר האם זכאית לחופשה והאישה צריכה לוותר על החלק היחסי בחופשת הלידה שנותרה לה (מתוך 14 שבועות בתשלום, ששישה מהם היא כבר צריכה לנצל).

אך הסעיף החשוב ביותר, ויש שיגידו הנורא, הוא כי ניצול חופשת לידה על ידי האב לאיכול להיות חופף לזמן הניצול של האם – כך שאם החליט הזוג כי האב ינצל חלק מחופשת הלידה האם צריכה לחזור לעבודתה, כך שבכל מקרה רק בן זוג אחד בכל עת יכול להיות בחופשת לידה.

בנוסף לכל זאת, תנאי נוסף למימוש חופשת לידה לגבר הינה כי נדרש מהעובד לקבל את חופשת הלידה מהמעסיק והגבר אינו זכאי לה באופן אוטומטי. קושי זה, הכרוך בפעולה אקטיבית, הנחשבת מחוץ לנורמה מקשה אם לא מונעת מימוש זכות זו ע"י גברים עובדים והנתונים מדברים בעד עצמם. על פי המוסד לביטוח לאומי ב-2012 רק 450 גברים ניצלו את הזכאות ויצאו לחופשת לידה, בשנת 2011 עשו זאת רק 362 גברים. בהתחשב בכך שבישראל מתקיימים כ-180 אלף לידות בשנה מדובר במספרים זניחים.

בכל מקרה התשלום יהיה לפי שכר ממוצע בשלושת החודשים האחרונים ובמקסימום של 1432.33 שקל ליום, בין אם חופשת הלידה מנוצלת על ידי האם או האב.

לנו לא נותר אלא לאחל לקייט ולנסיך וויליאם מזל טוב ולעצמנו שאולי יום אחד גם כאן נראה חופשת לידה באורך סביר גם לנשים וגם לגברים.


אירוע משאבי אנוש 20-21.12.2021

כנס הגיוס השנתי 2021
כנס רווחה וחווית עובד 2021
כנס ההדרכה והלמידה 2021
באנר כנס דיני עבודה

אין תגובות

השאר תגובה