הורים במשרה מלאה? ככה זה עובד בחברות המובילות בעולם

הורים במשרה מלאה? ככה זה עובד בחברות המובילות בעולם

מה נותנות חברות גדולות כמו Facebook, Google Yahoo, Apple לעובדים שהפכו לפתע להורים טריים? לקרוא ולקנא...

שיתוף
איזון בית עבודה

יש מדינות שמטיבות יותר עם העובדות שהפכו בן יום לאימהות טריות. יש מדינות שמטיבות פחות. יש מדינות שכלל אינן נותנות לעובדות שלהן (שלא לדבר על העובדים) חופשת לידה בתשלום (כמו ליבריה, פפואה ניו גיני, סיירה לאון…). אבל לעובדים בחברות הגדולות שמניעות את המשק, ואנחנו מדברים על המותגים החזקים ביותר בעשור הזה, זה לא באמת משנה מה המדינה שלהם נותנת או לא נותנת להורים טריים. הסיבה לכך נעוצה בחבילות ההטבות הייחודיות שאותן חברות נותנים לעובדים (נשים ו/או זכרים) שהפכו פתאום להורים במשרה מלאה.

Facebook
הרשת החברתית פייסבוק היא כיום החברה היחידה שמעניקה שוויון מלא לשני המינים על ידי כך שהיא מאפרת לעובדים (גברים כנשים) ליהנות מחופשת לידה למשך 4 חודשים בתשלום! מדובר על הטבה שניתנת כאמור לעובדי החברה אשר מביאים ילד לעולם או הורים מאמצים. בנוסף, פייסבוק מעניקה לעובדים שהפכו להורים טריים שי כספי baby cash בסך 4,000 דולר לצורך קניות עבור התינוק הרך. הנשים שהביאו חיים חדשים לעולם נהנות מחדרי הנקה אינטימיים מתקדמים, עם שובן לעבודה. ואם מי מהעובדים מתקשה להביא חיים, פייסבוק מעניקה לעובדים שלה סיוע (ליווי, ייעוץ וסבסוד) בתחום ההפריה ו/או תהליך האימוץ.

Apple
ענקית המחשבים אפל נותנת לעובדות שמצפות לתינוק חופשת טרום-לידה (בתשלום) בת 4 שבועות וחופשת לידה, לאחר הלידה, בת 14 שבועות (גם כן בתשלום). עובדים ממין זכר ו/או עובדים שהפכו הורים ללא תהליך הלידה (הורים מאמצים, פונדקאים), זכאים לחופשת לידה בתשלום למשך 6 שבועות.

Google
במנוע החיפוש המוביל גוגל מכירים את התרחישים המסובכים והמסוכנים הכרוכים לעתים בתופעה הטבעית ביותר בעולם – לידה. עובדת גוגל אשר ילדה מקבלת חופשת לידה בתשלום למשך 18 שבועות או 22 שבועות במקרה שהיו סיבוכים. העובדים בגוגל וכן ההורים המאמצים שלא חוו לידה, זכאים לחופשת "חיבור" (bonding time) עם בן המשפחה החדש, למשך 12 שבועות בתשלום מלא.

ההורים הטריים בגוגל נהנים משירותי תמיכה וסבסוד שירותי שמרטפות (דרך סוכנויות כוח אדם) וכן במשרדי גוגל ישנם חדרי "אימהות טריות", העומדים בדרישות המחמירות ביותר של סטריליזציה. החדרים הללו מאובזרים בציוד החדיש ביותר הנחוץ לאימהות ולתינוקות. אם חלילה חסר שם דבר מה, העובדת תוכל לרכוש אותו בעצמה באמצעות מענק לידה בסך 500 דולר, שאותו גוגל מעניקה לעובדות לאחר הלידה.

Yahoo
מריסה מאייר, מנכ"לית יהו (ועובדת לשעבר בגוגל), זכתה לביקורת צינית ומעט עוינת בשל העובדה שלא עשתה "מספיק" לטובת ההורים הצעירים ביהו. מאייר, שילדה את בנה הבכור לאחר כניסתה לתפקיד מנכ"לית החברה, נדרשה להתמודד עם ציפיות גבוהות ממנה כאישה וכאם טרייה. כיום יהו אמנם לא משתווה לפייסבוק או לגוגל בחבילת ההטבות להורים הטריים אך היא אכן הובילה כמה מהלכים משמעותיים. טרם כניסתה של מאייר לתפקיד מנכ"לית החברה, יהו העניקה לעובדות חופשת לידה שאורכה 6 שבועות בלבד. זאת על פי חוקי מדינת קליפורניה. עם כניסתה לתפקיד, מאייר הובילה מהלך שבמסגרתו חופשת הלידה לנשים הוארכה ל-16 שבועות בתשלום. חופשת הלידה לגברים שבנות זוגם ילדו או להורים מאמצים או פונדקאים הינה כיום 8 שבועות בתשלום. מה שמעניין בהסדר שיש ליהו עם העובדים הוא שההטבה הייחודית – חופשת לידה בתשלום, ניתנת למימוש במהלך כל השנה הראשונה (כך שאם בן הזוג של העובד מקבל חופשת לידה מיד לאחר הלידה, השני יוכל לקחת את החופשה שלו לאחר מכן.  כך התינוק נמצא עם ההורים שלו לפרק זמן ארוך יותר בטרם נמצא לו סידור).

Instagram
הרשת החברתית שמעודדת את כולנו להעלות תמונות, כמה שיותר תמונות, ועוד קצת תמונות… דואגת שההורים הטריים שעובדים אצלה יוכלו לייצר כמה שיותר תמונות "מושלמות" עם התינוק הרך. עובדות ועובדים באינסטגרם זכאים לחופשת לידה בת 17 שבועות.

אנדי ספרקס, מייסד חברת Mattermark (שנותנת לנשים כגברים חופשת לידה בתשלום למשך 12 שבועות) אמר בריאיון לאתר The Atlantic "הרבה מאוד חברות הוקמו על ידי ו/או מנוהלות על ידי אבות צעירים או אבות לעתיד. חלק מהם לא יודעים בכלל למה לצפות… אין להם מושג מה לדרוש או מה מגיע להם עד שהם מוצאים את עצמם – אבות! אנחנו בחברת Mattermark מזהים את הצורך של העובדים שלנו באיזון בין עבודה למשפחה. אנחנו יודעים שאנחנו צריכים לדאוג שלעובדים שלנו יהיה זמן לחיות ולממש את החיים וזה אומר לחשוב על טובת העובד גם על חשבון העבודה כי זה לטובת העובד והעבודה בסופו של דבר."

האם אתם מכירים את החוק להעסקת נשים?
בואו להרחיב את הידע שלכם בדיני עבודה, לקבל כלים חדשים ועדכונים מפסקי דין עדכניים

בכנס דיני עבודה 2015! לפרטים והרשמה יש ללחוץ כאן!

 

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה