חולים על מערכת הצדק

חולים על מערכת הצדק

ארה"ב: שלושה פסקי דין הבהירו לאחרונה למעסיקים שלא משתלם להפלות לרעת עובדים עם מגבלות בריאותיות

שיתוף
זכויות עובדים

זכויות עובדים

הנציבות לשוויון זכויות לאנשים עם מגבלות בארה"ב Equal Employment Opportunity Commission, המייצגת עובדים עם מוגבלויות אשר הופלו במקום העבודה או בתהליך הקבלה לעבודה, עבדה ביתר שאת בחודשים האחרונים וזכתה לכמה ניצחונות מרשימים שמעבירים למעסיקים את המסר הבא: לא משתלם להפלות כנגד עובדים עם מוגבלויות.

חברת הייעוץ JES Personal Consulting העסיקה עובד שירות זמני דרך חברת כוח אדם. לאחר שהעובד חטף התקף אפילפסיה ונאלץ להעדר מהעבודה לצורך החלמה, סירבה החברה לקבל אותו חזרה לעבודה. הנציבות הגישה תביעה לבית המשפט והתוצאה – חברת הייעוץ תיאלץ לשאת בפיצויים בסך 80,000 דולר.

החברה לייעוץ עסקי ולוגיסטי Maximus נתבעה אף היא על ידי עובדת באמצעות הנציבות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. בכתבת התביעה טענה העובדת כי החברה לא קידמה אותה לתפקיד ניהולי, חרף תכניות לעשות זאת,  בגלל חששות של ההנהלה שהיא לא תוכל לבצע את תפקידה בגלל שלקתה בהתקף כמה חודשים קודם לכן. הנציבות הגישה תביעה לבית המשפט והתוצאה – חברת הייעוץ תיאלץ לשאת בפיצויים בסך 50,000 דולר.

הקמעונאית המתמחה בבגדי נשים ונערות dELIA*S, מצהירה שהיא אוהבת נשים על גבי מודעות הפרסום אולם, כמה תלונות שהוגשו לנציבות על הטרדת עובדות בהריון ופגיעה בזכויותיהן, הובילו את הנציבות לחקור את העניין לעומק. החקירה הובילה לראיות מוצקות לאפליה כנגד נשים הרות. המקרה הראשון הוביל לעובדת שפוטרה לאחר שהודיעה למנהליה על דבר היותה בהריון ואלו הביעו ספק לגבי יכולתה של העובדת להמשיך לעבוד לאור 'מצבה'. כמו כן, החקירה הובילה לעובדת נוספת שנאלצה לצאת לחופשת טרום לידה בעקבות לחצים של ההנהלה להרחיק אותה מהעבודה כל עוד היא בהריון. הנציבות הגישה תביעה לבית המשפט והתוצאה – קמעונאית האופנה תיאלץ לשאת בפיצויים בסך 75,000 דולר לשתי העובדות.

בנוסף על הגזרה הכלכלית של חבילות פיצוי לעובדים הנפגעים ועוד הוצאות שכר טרחה לעורכי דין ויועצים משפטיים, החברות הנתבעת חויבו לשנות את מדיניות העסקה וכן לייסד מערכת הסברה ואכיפת חוקים כדי למנוע מקרים דומים של אפליית עובדים על רקע מוגבלות בריאותית בעתיד.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה