האם קיים קשר בין העיסוק לנטייה אבדנית?

האם קיים קשר בין העיסוק לנטייה אבדנית?

מחקר חדש בחן את שיעורי ההתאבדות במקומות עבודה שונים במשק וסימן את קבוצות העובדים בעלי הנטייה הגבוהה ביותר ליטול את חייהם

שיתוף

עבודה יוצרת מתח ורוב האנשים עוברים מצבים שבהם הם חשים שהעבודה כה תובענית, עד שהיא גוזלת מהם את כל חייהם הרגשיים. יש להניח שברוב מחלקות משאבי אנוש מודעים לכך. אך האם הם מודעים לחומרת התופעה ולסיכון האדיר שזו טומנת בחובה? במקרים מסוימים המצב הזה עלול להסתיים בטרגדיה של התאבדות במקום העבודה.

על פי חדשות CBS, שיעור ההתאבדויות בארצות הברית עלה באופן ניכר בשנים האחרונות, אולם התאבדויות במקום העבודה לא תועדו היטב. עם זאת, מחקר חדש שואף להשוות את שיעורי ההתאבדות במקום העבודה לאלה שמחוצה לו. המחקר, שפורסם ב- American Journal of Preventive Medicine (כתב העת האמריקאי לרפואה מניעתית), מצא שבין השנים 2003 ול-2010, 1,719 בני אדם בארצות הברית התאבדו בעבודה. במשך אותה תקופה, 207,500 בני אדם התאבדו מחוץ למקום העבודה (כלומר בכל מקום אחר). בסך הכול ההתאבדויות במקום העבודה היו במגמת ירידה עד שנת 2007 ואז נראתה עלייה. במחקר נטען שסטטיסטית, גברים נוטים יותר ליטול את חייהם כאשר הם בתפקיד, וגברים בגילים 65 עד 74 נמצאים בקבוצת הסיכון הגבוה ביותר.

"היפותזה אחת שעשויה להסביר את העלייה בשיעורי ההתאבדות בקרב מקצועות מסוימים היא הזמינות והגישה לאמצעים קטלניים, כמו תרופות לרופאים ונשק חם לשוטרים," כתבו החוקרים במאמרם. "גורמי מתח במקום העבודה וגורמים כלכליים נמצאו אף הם קשורים להתאבדויות במקצועות אלה.

המחקר הבחין גם שהמשבר הכלכלי העולמי ב-2008 השפיע לרעה על שיעורי ההתאבדות. הממוצע הלאומי האמריקאי של התאבדויות במקום העבודה בשנים 2002 עד 2010 היה 1.5 לכל מיליון עובדים.

אילו מקצועות נמצאים בקבוצות סיכון?
• שרתים, מנקים, עובדי גינון ואנשי תחזוקה נטו יותר מהממוצע להתאבד, כך על פי המחקר. שיעור ההתאבדויות במקום העבודה בקבוצת מקצועות זאת היא 2.0 למיליון.

• על אף שקיים גוף מחקרים גדול שחוקר את תופעת הדיכאון בקרב עובדי משרד, נמצא דווקא שבקרב קבוצה זאת שיעור ההתאבדות נמוך בהשוואה למקצועות אחרים, אך הוא עדיין מעל הממוצע הלאומי האמריקאי וגם הוא עומד על 2.0 למיליון.

• נהגי משאיות, מובילים ומועסקים אחרים שנדרשים להרמת משאות כבדים נוטים גם הם לשיעור התאבדות גבוה מהממוצע – 2.4 למיליון.

• אצל אנשים שעוסקים בשרברבות, מכונאות וסוגי תיקונים אחרים, שיעור ההתאבדות גבוה פי שניים מהממוצע. מחברי המחקר אומרים שחשיפה גבוה לכימיקלים ממסים בעבודה, מהווה סיכון שכיח אצל מכונאים ועלולה לגרום להשפעות רעלניות על מערכת העצבים ולפגיעה במערכת העצבים, עצבנות, דיכאון, היעדר יציבות רגשית ואפילו נזק למוח. שיעור ההתאבדויות בתעשייה זאת עומד על 3.3 למיליון.

• חקלאים, דייגים ועובדי יערנות מבלים את ימיהם בחוץ, אך הם חשופים לכמה לחצים שעלולים להגביר את הסיכון להתאבדות. הגורמים כוללים אובדן כסף, תחלואה עקב מאמץ הגופני הכרוך בעבודה, בידוד חברתי, קושי ביצירת איזון בין חיים לעבודה וגישה מוגבלת לשירותי בריאות. הם אף עלולים לסבול מדיכאון כרוני בשל חשיפה מתמדת לקוטלי חרקים. שיעור ההתאבדות בקבוצה זאת הוא 5.1 למיליון בהשוואה לממוצע העומד על 1.5 למיליון. צורות ההתאבדות הנפוצות הן ירי ותלייה.

• אנשים המשרתים בכוחות הביטחון – כבאים, שוטרים וכוחות אכיפת חוק אחרים, נמצאים בסיכון הגבוה ביותר להתאבדות: 5.3 למיליון. החוקרים אומרים שהסיבה לשיעור הגבוה היא בעיקר גישה קלה לנשק חם – ב-84% מההתאבדויות בקבוצה זו היה מעורב רובה.

אין תגובות

השאר תגובה