מוותרים על הכשרת עובדים? זה עלול לעלות לכם ביוקר

מוותרים על הכשרת עובדים? זה עלול לעלות לכם ביוקר

מחקר של אוניברסיטת הארווארד העלה שוויתור על הכשרת עובדים עלול לעלות לארגון באיבוד מוחות יקרים

שיתוף
הכשרת עובדים

למרת שישנה מודעות גוברת בקרב ארגונים רבים לגבי חשיבות הכשרת עובדים, עדיין במקומות עבודה רבים לא מונהגות הכשרות על בסיס קבע. עם זאת, ישנה משמעות מכרעת לכך בעיצוב הקריירה של העובדים שלכם. התעלמות מפעילות חשובה זו בשל בירוקרטיה או עלויות גבוהות, עלולה לגרור איבוד יקר של מוחות מבריקים שיפגעו משמעותית בארגון.

ישנם מקומות עבודה אשר נותנים דגש משמעותי על הכשרות עובדים, כמו למשל ארגוני המורים בישראל אשר להם מועד קבוע של הכשרות וכנסים שונים, וכמו כן נתינת שנת שבתון מדי מספר שנים המוקדש כולו לקורסים והשתלמויות שונות.

עם זאת, ארגונים רבים לוקים בהתעלמות מחשיבותם של הכשרות אלה בשל סיבות שונות, למרות שלעיתים מדובר בהכשרות שיכולות לתרום עד מאוד להתפתחותו של העובד ובכך לתרום לחברה.

הסיבה העיקרית לכך הינה העובדה שהכשרה מקצועית נתפסת יותר כהוצאה מאשר השקעה. הדבר אינו מפתיע- התוצאה של מהלך כזה אינה גלויה לעין בטווח הקצר ועלותה לרוב אינה נמוכה.

סיבה נוספת כרוכה בעובדה שעסקים רבים חיים את ההווה ולא את העתיד. הם עסוקים בלפתור בעיות נקודתיות הצצות כאן ועכשיו, ואין להם אורך נשימה להתעסק עם שאלות שיצוצו בהמשך.

לבסוף, אורך הזמן הממוצע של העובד המודרני במקום עבודתו הנוכחי קטן באופן משמעותי, מה שמפחית את המוטיבציה של מקומות עבודה להשקיע בעובדים, מתוך מחשבה שאלה לא יהיו כאן מחר כדי להחזיר את ההשקעה.

עם זאת, מסתבר שוויתור על הכשרות העובד עלולות לעלות ביוקר לארגון. מחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד בשנה שעברה בניסיון לענות לשאלה "מדוע מנהלים בכירים נמצאים במרוץ מתמיד אחר התפקיד הבא" על ידי מוניקה אמורי, ג'יי קאו ובוראק קיונו, והתבסס על ניתוח של מאגר בינלאומי בקרב 1200 צעירים בתחילת הקריירה שלהם, הגיע למסקנה שהעובדים המוכשרים אינם זוכים לדי התפתחות במקום עבודתם כפי שהיו רוצים. בתוצאות המחקר נכתב כי, "חוסר שביעות רצון עם חלק ממאמצי הכשרת העובד הנו ככל הנראה הדלק המניע רבים לעזוב את מקום עבודתם. שאלנו מנהלים צעירים מה העובדים שלהם היו עושים כדי לסייע להם להתפתח בתפקיד ומה הם היו רוצים שהמעסיקים שלהם יעשו, וגילינו פערים משמעותיים. עובדים דיווחו שהחברות באופן כללי ממלאות את הצרכים להתפתחות שלהם בעבודה ושהם מרוצים מהאפשרויות הללו, הכוללות עמדות בכירות והעלאה משמעותית בתחומי האחריות. אך הם לא זוכים לקבל די בתחומי ההתפתחות הרשמית, כמו הכשרה, הדרכה ואימון- דברים שהם גם מעריכים מאוד".

מכאן עולה, כי עובדים מוכשרים רוצים להתקדם ולהתפתח. התעלמות שלכם מצורך זה עלולה לעלות לכם ביוקר, שכן הם יחפשו את מקום העבודה אשר ישקיע בהם כראוי ויכשיר אותם.

יתרון בולט נוסף הכרוך בהכשרה מקצועית הנו העובדה שהעובדים חשים אסירי תודה על כך שאתם משקיעים בהם ומראים להם שאתם מאמינים בעתידם המקצועי ובעתידם בחברה. הגברת אמון זה יוצר אסירות תודה המתרגמת בסופו של דבר לנאמנות לחברה.

בסופו של דבר, הכשרה מקצועית לא בהכרח מצריכה עלויות גבוהות. ניתן לערוך הכשרות מקצועיות פנים ארגוניות תוך הקדשת פרק זמן לא ארוך בהכרח. שביעות הרצון של העובדים ממהלך זה לצד הגברת הנאמנות שלהם לחברה לטווח הארוך עשויה להחזיר את ההשקעה מהר יותר משאתם חושבים.

כתבה זו מבוססת על מידע שפורסם במגזין הכלכלי פורבס.

על מנת ללמוד עוד על שימור עובדים ורווחה ארגונית, אתם מוזמנים לקחת חלק בכנס רווחה שייערך בקרוב. לפרטים מלאים לחצו כאן!

רישום ליריד משאבי אנוש HRexpo2021

אין תגובות

השאר תגובה