איזון בית עבודה: אמא, איפה את?

איזון בית עבודה: אמא, איפה את?

השילוב של קריירה וחיי משפחה עלול לפגוע במערכות היחסים של אמהות עם ילדיהן. צורת העסקה גמישה יכולה להיות פיתרון טוב לכולם

שיתוף
אמהות חד הוריות שלומדות באקדמיה

אמהות חד הוריות שלומדות באקדמיה

המחקר השנתי של אתר חיפוש העבודה האמריקאי CareerBuilder מלמד שאמהות עובדות נאבקות על מציאת איזון טוב בין העבודה לבין הבית ולעתים קרובות נאלצות להתפשר על זמן האיכות שלהן עם בני המשפחה.

אמהות עובדות ניצבות בפני אתגר שמאלץ אותן ללהטט בין המחויבויות האישיות לבין הדרישות המקצועיות. יותר מרבע מהנשים הללו (28 אחוזים) אמרו שילדיהן ביקשו מהן שיעבדו פחות. כמעט רבע (24 אחוזים) מהאמהות שהשתתפו בסקר דיווחו שהן מבלות שעתיים או פחות עם ילדיהן במשך ימי העבודה בשבוע. לאור הממצאים האלה לא מפתיע לגלות את הנתון הבא: 17 אחוזים מהאמהות העובדות אמרו שלמשרותיהן יש השפעה שלילית על יחסיהן עם ילדיהן. 12 אחוזים אמרו שהמשרות שלהן השפיעו באופן שלילי על מערכות היחסים עם בני הזוג או אנשים אחרים שיש להן איתם קשר משמעותי.

"הדינמיקה של משק הבית השתנתה עם השנים כאשר הנשים עיצבו מחדש את התפקידים המסורתיים," אמרה רוזמרי הפנר, סמנ"כלית משאבי אנוש בחברת CareerBuilder. "נשים מהוות יותר ממחצית כוח העבודה בארצות הברית ולעתים קרובות הן המפרנסות העיקריות של משפחותיהן. בעוד שנשים רבות מנהלות בהצלחה קריירה וחיי משפחה, החיפוש אחר עוד זמן איכות בבית יהיה תמיד הדאגה העיקרית."

הסקר הלאומי, שנגע בתחומים נוספים של חיי עבודה ומשפחה, בוצע באופן מקוון ברבעון הראשון של 2013 וכלל 411 אמות עובדות ו-420 אבות עובדים שלהם ילדים עד גיל 18 שחיים איתם.

טיפים לאמהות עובדות

האם ניתן לשפר את מאזן חיי העבודה וחיי המשפחה? יש כמה טיפים שנכונים לכל אם עובדת, גם בישראל:

בדקי אפשרויות העסקה אחרות. אמהות רבות השיגו צורת העסקה גמישה ורובן לא דיווחו על פגיעה בקריירות שלהן בסקר של CareerBuilder. דוני באפשרויות עם הממומנים עלייך והגיעי לפגישה מצוידת בתוכנית שתציג כיצד תוכלי להתמודד בהצלחה עם המטלות שלך גם במסגרת שונה מזו של תשע-עד-חמש-במשרד.

למדי לומר לא. הציבי גבולות, בחרי להתמקד בדברים החשובים באמת בלי לחוש רגשי אשם.

התארגני. נהלי יומן אחד שכולל מחויבויות של העבודה ושל המשפחה וצרי לעצמך לוח זמנים שמתייחס לכל המשימות גם יחד.

זכרי שכמות עדיפה על איכות. גם אם יש לך מעט שעות עם המשפחה, הוציאי מהן את המיטב. אל תבדקי דוא"ל לפני שהילדים הולכים לישון או בזמן ארוחת הערב. כשאת איתם, היי איתם.

מצאי זמן לעצמך. נכון, זה קשה, אבל גם לאמהות מגיעה הפסקה. הכניסי את ההפסקה ללו"ז המתוכנן ובאמת נצלי אותה למנוחה ולמילוי מצברים. זאת משימה חשובה לא פחות מאשר הכנת כריכים לבית הספר או הגשת דוחות לבוס.

הזכירי לבוס שלך שכמות עדיפה על איכות. הערכת נאמנותם של עובדים על בסיס השעות שהם מבלים במשרד היא גישה שפוגעת בנשים. דווקא בגלל המחויבויות המקבילות, נשים יעילות מאוד בעבודה ומספיקות יותר בפחות זמן. בקשי מהמנהלים שלך למדוד אותך בתפוקה ולא בשעות.

סדנת ניהול זמן

אין תגובות

השאר תגובה