אוסטרליה: המעסיקים פוחדים לפטר

אוסטרליה: המעסיקים פוחדים לפטר

חוקי עבודה המטיבים עם העובדים יוצרים קיפאון במשק, כך טוענים חברי לשכות המסחר. כעת מתגבשת רפורמה בחוקי העבודה

שיתוף
הגירת עבודה
הגירת עבודה

חוקי העבודה במדינת ויקטוריה שבאוסטרליה הם מיטיבים, מה שמקשה על מעסיקים לפטר עובדים. עד כה, עובדים יכלו לתבוע ביתר קלות מעסיקים חבילת פיצויים מורחבת בגין 'פיטורים ללא סיבה מוצדקת' וזאת מאחר ולמעסיקים היה קשה מאוד להצדיק את הפיטורים במסגרת חוקי עבודה נוקשים הבאים להגן על העובדים. במסגרת חוקי העבודה היו סעיפים בודדים אשר התירו למעסיק לפטר עובד אולם השינויים, התנודות והרפורמות בשוק העבודה, חוסר הביטחון והצרכים החדשים של הארגון, המשתנים חדשות לבקרים, מאלצים את המעסיקים להפרד מעובדים בתדירות גבוהה יותר מבעבר. אולם המעסיקים מוצאים עצמם חסרי  אונים מול חוקי עבודה מסורתיים.

על פי נתונים שמפרסמת לשכת התעשייה והמסחר, 53% מהמעסיקים גורסים שחוקי העבודה ה(מטיבים עם העובדים) עוצרים מבעדם לפטר עובדים לא יעילים וזה למעשה עוצר את הצמיחה במשק. לדבריהם, הכוח שיש בידי העובדים מונע ממנהלים לקבל החלטות קשות אך נכונות לצמיחה הכלכלית של הארגונים במשק.

מספר התביעות שהוגשו על ידי עובדים מפוטרים בגין פיטורים שלא בצדק (Unfair dismissal) גדל מ-2,000 ל-5,000 בשנים 2010-2011 (קרי חל גידול ב-150% בתקופת המיתון, על רקע הפיטורים ההמוניים במשק). על פי לשכת המסחר, החוקים המיטיבים יוצרים קיפאון במשק ולא רק שהם מונעים צמיחה במשק, הם פוגעים בסופו של דבר גם בעובדים עצמם שכן מעסיקים רבים נמנעים מלגייס עובדים קבועים ומעדיפים להעסיק עובדים זמניים או לפנות לקבלנים. חוקי עבודה מיטיבים אשר אינם מאוזנים סופם לפגוע הן בעובדים והן במשק כולו, כך טוענים חברי לשכת המסחר.

כיום, אוסטרליה נערכת לשקם את המשק לאחר המשבר ואחד המהלכים שזוכים לתמיכת הממשל במדינת ויקטוריה הוא היוזמה להרחיב את תחום סמכותם של המעסיקים לפטר עובדים, קרי להרחיב את הסעיפים הכוללים עילה מוצדקת לפיטורי עובדים.

הת'ר רידוט, מנכ"לית איחוד התעשיינים באוסטרליה: "חוקי העבודה צריכים להיות גמישים יותר ופחות מיטיבים עם העובדים בכדי לאפשר למשק לצמוח. המשק האוסטרלי לא יוכל להפוך לפרודוקטיבי ובוודאי שלא לתחרותי כל עוד ידי המעסיקים כבולות והם אינם יכולים לפטר עובדים לא פרודוקטיביים כי מחיר הפיטורים פשוט יקר מידי. חייב להיות איזון בין הצורך להעניק לעובדים ביטחון לבין הצורך הדוחק לאפשר למנהלים במשק לעודד פרודוקטיביות ולפטר עובדים שאינם עומדים בדרישות."

הממשל בוויקטוריה מגבש הצעת חוק שתוגש לממשלת אוסטרליה עד ה-35 במאי, בדבר רפורמה בחוקי העבודה (בחוק פיטורי עובדים).

אין תגובות

השאר תגובה