שיתוף

עם קדמת הטכנולוגיה והעליה הניכרת בפיתוחי בינה מלאכותית, אנשים מתחילים לחשוש למקומות העבודה שלהם וצעירים רבים תרים אחר מקצועות שמומלץ ללמוד, שלא יוחלפו בעתיד הקרוב ע"י רובוטים.

למרות האיום הטכנולוגי על מקום העבודה, לא כל העבודות נמצאות בסיכון של אוטומציה. למעשה, ישנם תפקידים רבים שרובוטים לעולם לא יוכלו לנהל באופן מלא.

המיומנויות העיקריות בהם נאבקים הרובוטים

שלושת המיומנויות העיקריות שמאתגרות את הרובוטים והם לא יכולים להן, הן: יְצִירָתִיוּת אֶמפַּתִיָה וחשיבה אסטרטגית. בהתבסס על מיומנויות אלו, להלן 6 עבודות שרובוטים לא יוכלו לקחת מבני האדם במהלך העשורים הקרובים:

מעצבים

למרות שרובוטים יכולים כבר לייצר יצירות אמנות. מדובר בעיקר בכללים מתוכנתים מראש, או חיקוי של דימויים קיימים בסגנונות שונים. הרובוטים עדיין לא מסוגלים לייצר מחשבה יצירתית אמיתית –  כלומר לקבל החלטות מקוריות על בסיס שינוי הטעמים, המגמות והקונספט. מסיבה זו, מעצבים אינם נמצאים בסיכון של החלפה. מעצבים גרפיים, מעצבי אופנה ואמנים יכולים להסיר דאגה מליבם.

עיתונאים

רובוט יכול לכתוב מאמר,  אך האם הוא יכול להגיב על מגמות באופן שמרתק את עולמות התוכן של הקוראים? לחלוטין לא! בנוסף, רובוטים לא יזנקו מהמיטה באמצע הלילה כדי ללכוד את האירוע המרתק שהתרחש בדקות האחרונות, אין להם סדרי עדיפויות למידת העניין של הקוראים ועיתונות אמיתית היא הרבה יותר מאשר לסדר יחד את המילים יחד בדף. זה דורש חשיבה יצירתית זהירה, יכולת להרגיש את 'הדופק' של העולם, והבנה כיצד להשתמש במילים כך שישפיעו על האופן בו  אנשים מרגישים.

שירות לקוחות

הרבה מרכיבים בשירות לקוחות הם כבר אוטומטיים. סימולציה של "צ'אטים בשידור חי" שמדמים אדם אנושי שמקשיב לדבריך, אך במציאות המחשב פשוט מחפש מילות מפתח ומגיב באופן אוטומטי עם תסריטים מובנים מראש. כלקוח, אתה לרב כמה למישהו שמבין את המצב שאתה עובר, ורובוט פשוט לא יכול לעשות את זה.

מחלקת שירות לקוחות גדולה צריכה לספק ללקוחותיה אמפתיה אמיתית. רובוטים שנאבקים עם אמפתיה, לעולם לא יוכלו לספק שירות אותנטי ורגיש שאינו אוטומטי לחלוטין.

בריאות וסעד חברתי

לא כל טיפול יכול להתבצע באמצעות מרשם  שמסופק למטופל לאחר הערכת רשימה של סימפטומים במיוחד כאשר ישנה רשימה של פתרונות אפשריים. טיפול בילדים ובאנשים מבוגרים במיוחד, דורש אמפתיה והערכה יסודית של המצב. זאת על מנת ליישם תוכנית טיפול מותאמת אישית. מלבד זה, אנשים פגיעים זקוקים במיוחד לתחושה של קשר "אנושי" אמיתי. למרות שכיום כבר משתמשים ברובוטים בצורות מסוימות בניתוחים ופרוצדורות רפואיות, עבודות הבריאות והרווחה לא יוכלו להתבצע ע"י רובוט קר ושפועל באופן אוטומטי.

אימון וחונכות

כדי להיות מאמן טוב עליך להבין את האנשים שאתה מנסה להניע,. אחרת, איך תוכל לצפות מהם לכבד אותך? זה דורש אמפתיה. אך מעבר לכך, עליך ליישם את הצרכים של האדם ואת יכולותיו לתוך תוכנית אסטרטגית שתסייע לאדם הזה להתפתח. רובוטים עשויים להיות טובים במשחקי אסטרטגיה מסוימים, אבל הם עדיין לא מסוגלים למחשבה מקורית ואסטרטגית.

מהנדסים

בנושא מחשבה אסטרטגית, הנה עוד עבודה שרובוטים לא יקחו על עצמם בקרוב: הנדסה. ישנם יותר מ -1.7 מיליון אנשים המועסקים בתחומי ההנדסה בבריטניה בלבד, וזו עבודה עליה הרובוטים כנראה לא יוכלו להשתלט.

בין אם אתה מהנדס אדריכלות, מהנדס אזרחי, מהנדס גיאוטכני או אפילו מהנדס הידרולוגיה, החשיבה האסטרטגית שלך, והיכולת שלך לחשוב מחוץ לקופסה כדי לספק פתרונות, לא יוכלו להתבצע ע"י רובוטים.

כנס משאבי אנוש 2020

אין תגובות

השאר תגובה