5 שאלות ראיון למועמדים שעושים שינוי קריירה

5 שאלות ראיון למועמדים שעושים שינוי קריירה

התעשיות המסורתיות ברובן כיום מתחלפות לתעשיות חדשות, כגון: E-commerce, בינה מלאכותית, רובוטיקה, ועוד, כך שמטבע הדברים מחפשי העבודה נוטים לכיוונים חדשים

שיתוף
שאלות למועמדים בשינוי קריירה

שאלות למועמדים בשינוי קריירה

בהתאם לכך מראיינים רבים עומדים מול מועמדים שהגיעו מתחום שונה וכעת מעוניינים בהסבה מקצועית ובבחירת תחום חדש לגמרי. על המראיינים לוודא כי המועמדים בעלי ידע מספק וניסיון בתחום, על מנת שיצליחו להשתלב היטב בתפקיד המוצע.

אחת הדרכים לוודא זו היא לשאול את השאלות הנכונות, המתאימות למועמדים שעושים הסבה מקצועית.

להלן 5 שאלות ייעודיות למועמדים בשינוי קריירה:

מה גורם לך לחשוב שאתה מוסמך לתפקיד הזה?

אנשים שעושים שינוי קריירה או מסלול, נמצאים בספק מסוים. ראשית, הם מתחרים על תפקידים מול מועמדים בעלי ידע וניסיון בתחום הספציפי והתחרות לא פשוטה. שנית, הם בעצמם לא בטוחים שיש להם את הכלים והידע הדרוש כדי להצליח בעבודה החדשה. לכן השאלה הזו מצוינת עבורם.

השאלה 'מה גורם לך לחשוב שאתה מוסמך לתפקיד' מציבה מולם מראה ומכריחה אותם לוודא שהם אכן מתאימים למשרה המבוקשת. אם הם יענו בצורה מיטבית על השאלה ויוכיחו למראיין כי יש להם די ניסיון וידע להתחיל בעבודה, ככל הנראה הם בטוחים בכך.

כדי לחצות את המשוכה הזאת, על המועמדים להציג את הכישורים והיכולות הנדרשות שלהם לצלוח את התפקיד. עליהם להציג דוגמאות לכך מעבודות קודמות ולעתים אף לעמוד במבחנים שיבחנו כישורים אלו.
בכך גם המראיין מפחית את הסיכון לגייס לחברה מועמד שאין לו די כישורים לבצע את התפקיד בהצלחה.

מה מניע אותך לעשות את השינוי הגדול הזה?

באמצעות השאלה הזו, המראיין בוחן רמת המוטיבציה של המועמד לשינוי נתיב הקריירה. על המראיין לוודא כי לא מדובר בגחמה זמנית, אלא בשאיפה אמיתית לטווח הארוך עם כוונה מלאה מאחוריה.

מועמדים שיציגו כוונה רצינית, תשוקה לתחום החדש, השתתפות בקורסים ולימודים כדי להצליח בתחום, וכד', ככל הנראה יתאימו לדרישות המראיין.

האם יש מכנה משותף בין מה שעשית עד היום לבין התפקיד הנוכחי?

כמי שמשנה את מסלול הקריירה שלו, עליו לשכנע את המראיין כי יש לו את היכולת להצליח בתפקיד. הצגת מאפיינים זהים בין התפקיד המוצע לתפקידים הקודמים שהמועמד ביצע, יקלו את חששות המראיין כיוון שהם מציגים מידה מסוימת של ניסיון.

על המועמד להשיב כיצד התחומים הקודמים בהם עסק יכולים לסייע לו בתפקידו הנוכחי ואילו כישורים הם הצריכו שמתאים לעמדה החדשה.

מדוע עלינו לגייס אותך לתפקיד?

כשמגייסים עובד שהגיע מתחום אחר, על המגייס לוודא כי המועמד יצליח לעמוד בדרישות התפקיד ויעמוד באתגרים למרות שהגיע מתחום שונה. השאלה הזו מאלצת את המועמד לשכנע את המראיין כי הוא אכן מתאים, ומצריכה ממנו להעלות את כל הסיבות האפשריות לכך שהוא יכול למלא את התפקיד בהצלחה. זו הדרך הטובה ביותר לוודא התאמה ואפשרות הצלחה בעבודה. גם תשובות כגון "יכולת למידה מהירה", "השתלבות מוצלחת בפרויקטים חדשים" וכד', יכולה להתאים כאן. כמובן שהיא צריכה להיות מגובה בהוכחות.

ספר לי עוד על התעשייה שלנו?

השאלה הזו מהווה את המכשול הגדול ביותר למועמדים, אל אלו שיצלחו אותה ככל הנראה הם אלו ששואפים באמת להיכנס לתחום.

מועמדים שהשקיעו זמן לקרוא על התעשייה, ללמוד אותה לעומק, להבין את השוק ולהכיר את השחקנים הפועלים בו, הם אלו שכוונותיהם רציניות. אלו המועמדים שאתם תרצו לגייס לתפקיד.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה