שיתוף

מראיינים הם הפנים של החברה והם אחראיים לייצוג מותג המעסיק. לכן, האחריות שלהם בתהליכי גיוס העובדים היא הרבה מעבר להתאמת המועמדים המתאימים למשרות הפתוחות.

עם זאת, מראיינים הם גם בני אדם וכולנו עושים טעויות שיכולות לעלות לנו ביוקר. כדי למנוע טעויות אלו חשוב להכיר אותן תחילה.

להלן 5 טעויות עיקריות שמראיינים עושים בתהליך ראיון העבודה:

שאלות לא חוקיות

שאלות בנוגע למצב המשפחתי של המועמד, לתכניות הרחבת המשפחה שלו, מקום מגוריו וגילו, אינן חוקיות ויש להימנע מהןץ מעבר לכך, ששאלות אלו מייצרות תחושת אפליה, הן יכולות אף להוביל לתביעה משפטית. על מנת להימנע משאילת שאלות אסורות, מומלץ לרשום את השאלות הללו לפניכם ובמהלך הראיון להציץ ברשימה כדי לוודא שאינכם מפספסים אף שאלה אסורה. גם כאשר מועמד מעלה את הנושא בעצמו, אל לכם לעודדו לכך.

אי הכנה מראש

לעתים מראיינים לא מספיקים להתכונן מראש לראיון העבודה כך שהם מגיעים לא מוכנים וכשהמועמד מגיע לראיון, נראה כי למראיין אין מושג מה הוא מחפש. בטרם אתם מתחילים לראיין הזכירו לעצמכם מהן התכונות שאתם מחפשים אצל המועמד המתאים לתפקיד. רשמו שאלות מכוונות לבחינת תכונות אלו, בעיקר שאלות שיתנו לכם תמונה על הניסיון של העובד בתפקידים דומים והידע שלו בתחום.

מראיינים חדשים

מראיינים חדשים בתפקיד צריכים להתאמן הרבה ולבצע סימולציות בטרם הם מתחילים בראיונות החיים. , אם אתם חדשים בתהליך הגיוס, חבל שתבזבזו מועמד טוב בשל חוסר ידע או ניסיון. בטרם אתם מתחילים לראיין מועמדים אמיתיים, נסו להתאמן על מכרים שלכם, עובדים קיימים בחברה, ומול מנהל משאבי האנוש, שיספקו לכם משוב על הראיונות שלכם, כמו גם כלים לשיפור.

מידע מתשובות המרואיין

מראיינים לעתים מקבלים את תשובות המרואיין כעובדות ובכך מפספסים מידע נוסף וחשוב.  במקום לקבל את התשובה ולעבור הלאה, חשוב לפתח שאלות נוספות מהתשובות שהמרואיין מספק. אם לדוגמה המרואיין מדבר על המנהיגות שלו, תוכלו לשאול אותו – איזה סוג של מנהיגות הוא מציג ומה הערך שהוא מספק בכך. התשובות שיתקבלו יציירו ללכם תמונה טובה יותר באשר לאופי שלו וליכולת המנהיגות שלו.

משחקי תפקידים

המרואיין יכול לספק המון תשובות שהתכונן עליהם מראש, לכן הדרך הטובה ביותר לאמת את הניסיון והידע המקצועי של המרואיין היא באמצעות סימולציות ומשחקי תפקידים. אם המועמד מתראיין לתפקיד מכירות, תוכל לבצע איתו סימולציה של משא ומתן מורכב, על מנת לגלות כיצד הוא מתמודד עם הסיטואציה בפועל. אם הוא מתראיין לתפקיד מנהל צוות, תוכל לבצע איתו סימולציה של עובד שאינו מספק את העבודה ולבחון את כישורי הניהול שלו, וכן הלאה.

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה