שיתוף

שלב הפרידה מעובד כמעט תמיד מגיע, בין אם זמן רב או קצר לאחר גיוסו של העובד. ובין אם ההחלטה על העזיבה היתה של הארגון (פיטורים) או של העובד (התפטרות) או בשל פרישה לגמלאות.

בכל מקרה, חשוב מאוד שחווית העזיבה של העובד תהיה חיובית. חשוב מאוד להתייחס אל תהליך הפרידה באותה רצינות כמו שהארגון התייחס אל תהליך ההצטרפות של העובד ולהיות מכוון באותה מידה לטיפול בעובד בשלב זה.

צריך לקחת בחשבון כמה דברים בעת עזיבה של עובד: ראשית, איך זה משפיע על שאר חברי הצוות שלו. צריך לזכור ששאר חברי הצוות מסתכלים ובוחנים את התיחסות הארגון אל חברם. במקרה של חווית עזיבה שלילית, שאר חברי הצוות עלולים לחוש מאוכזבים מהארגון ואפילו מרירים כלפיו.

פרט לכך, חווית עזיבה שלילית מעבירה לשאר העובדים את המסר שגם חווית העזיבה (העתידית) שלהם תהיה שלילית. ומכאן קצרה הדרך לעזיבה בפועל של שאר חברי הצוות.

שנית, יתכן שהארגון ירצה שאותו עובד יחזור בעתיד לעבוד בארגון, גם אם בתפקיד אחר. או תחת מנהל אחר. כן. גם כאשר מפטרים עובד, לפעמים לאחר שעוברים כמה חודשים או אפילו כמה שנים, הארגון רוצה שהוא יחזור.

אם חווית העזיבה של העובד לא תהיה חיובית, הארגון יפסיד אותו לתמיד. פרט לכך, עובדים משתפים ברשתות החברתיות חווית עזיבה שלילית, מה שעלול לפגוע במותג המעסיק.

ולבסוף, כאשר חווית העזיבה הינה שלילית עד כדי עבירה על דיני העבודה, הארגון חושף עצמו לתביעות.

לכן, תפקידם של המנהל הישיר ושל מנהל משאבי האנוש של החברה הוא לוודא שהעזיבה של העובד שעוזב (בין אם פוטר, התפטר או פרש לגמלאות) תתבצע תוך חוויית עזיבה חיובית.

יש 4 צעדים שכדאי לנקוט בעת עזיבה של עובד:

1 לבקש משוב אמיתי וכן:

כאשר עובד עוזב את החברה כדאי לבצע איתו ריאיון עזיבה, בין השאר משום שזו אחת הדרכים הטובות ביותר לקבל משוב כנה על איך היתה חווית העובד שלו.

2 לעודד את שאר הצוות להישאר ממוקדים בעתיד:

אובדן של עובד מוערך עלול להוביל לירידה במורל של שאר חברי הצוות. יש להתמקד באישור המחויבות של הארגון כלפי שאר חברי הצוות, ולהזכיר להם שבעוד שהעזיבה אמנם מטרידה, הצוות בסופו של דבר יתגבר וימשיך לפרוח.

3 להתחיל מייד בחיפושים אחר מחליף:

אם העזיבה היא של טלנט מאוד מוערך, או אף כזה שנחשב לאיש מפתח בחברה, אין זמן לשקוע בתחושות של אכזבה או יאוש. יש להתחיל מייד בחיפושים אחר מחליף, כך שיהיה מספיק זמן להכניסו לתפקיד או אף להכשירו לגבי זוויות מסוימות של התפקיד.

4 במקרה של התפטרות – להבין לעומק את הסיבות מאחורי ההתפטרות:

לא אחת קורה שהסיבות האמיתיות לכך שעובד מחליט לעזוב הן לא הסיבות האמיתיות מאחורי העזיבה. כדאי לנסות להעמיק כדי לגלות מהן הסיבות שבאמת גרמו לעזיבה כדי שניתן יהיה להמנע ממצבים דומים בעתיד.

 

סדנת ניהול זמן

אין תגובות

השאר תגובה