שיתוף

כאשר החברה לא צומחת ומתקדמת במהירות, הנטייה היא להאשים את הכלכלה והבעיות בשוק. עם זאת, בעיות כלכליות תמיד היו ותמיד יהיו, וישנן חברות שמצליחות לגייס כישרונות יותר מאשר אחרות.

חוקרים רבים ברחבי העולם עובדים מדי יום על מחקרים ותאוריות חדשות להתנהגות אנושית עסקית ומנסים לפענח את המרכיבים העיקריים למשיכת כישרונות לחברות מסוימות, וכיצד ניתן להשתמש במרכיבים אלו כדי לפתות כישרונות לחברות מגייסות.

לרוב, החברות המובילות בגיוס כישרונות מציעות לאותם עובדים מוכשרים ערכים נוספים בלתי ניתנים לוויתור, על אותם ערכים שהמתחרות שלהן מציעות. הערכים הללו יכולים להיות שכר גבוה במיוחד, הטבות שוות ומפתות, צוות עובדים מגובש ואוהד, מנהלים שדוגלים בשקיפות, משרדים מעוצבים בצורה מתקדמת, טכנולוגיה חדשנית, ועוד. אותו ערך מוסף, לרוב הוא זה שמשכנע את המועמדים לבחור בחברה המגייסת.

החוקרים מצאו 3 אסטרטגיות עיקריות המשתלבות יחד, כדי לגייס את האנשים המוכשרים ביותר לעבודה. אותן אסטרטגיות משתלבות לכדי מודל מנצח.

להלן 3 האסטרטגיות לגיוס כישרונות:

אסטרטגיה 1: גייסו מנהלים מוכשרים

הקריטית ביותר מבין ארבע האסטרטגיות היא בחירה ופריסה של המנהלים הנכונים בכל הרמות בארגון. מחקרים מראים כי מנהלים מוכשרים הם נדירים מאוד, על כל 10 מנהלים – רק לאחד יש סיכוי להיות מנהיג מצוין.
עבור חברות, ההחלטה מי צריך להיות בפוזיציית המנהל, אינה פשוטה. במיוחד כשמדובר במנהלים רבים בדרגי הביניים, ולא בתפקיד בודד לאדם אחד. את משרות הניהול יש למלא בצורה מדויקת, כיוון שהמנהלים משפיעים על כל יתר העובדים בחברה. מנהלים גרועים שמעסיקים עובדים מוכשרים עשויים לגרום לאותם עובדים לעזוב בסופו של דבר, רק בשל השפעתם השלילית עליהם. למנהלים טובים לעומת זאת, יש כישרון טבעי לפיתוח כוח העובדים ולהפיק את המרב מכל אדם.

מחקרים מראים כי חברות בוחרות את המנהלים הלא נכונים ב- 82% מהמקים, כיוון שהם משתמשים בקריטריונים הלא נכונים לגיוס.

המפתח להעסקת המנהלים הנכונים הוא בחירת מועמדים המבוססת על הכשרון הספציפי שלהם לנהל אחרים, לא על שנות הוותק שלהם או הביצועים הבולטים בתפקידם הנוכחי כאדם יחיד. המנהלים הטובים ביותר מובילים ביכולת לעורר השראה לעובדים, להניע תוצאות, להתגבר על מצוקות, להיות אחראיים לאחרים, לבנות קשרים חזקים ולקבל החלטות קשות על בסיס ביצועים ולא על פוליטיקה. כאשר חברות לבחור באופן שיטתי את המנהלים הנכונים, הם יכולים להשיג 27% הכנסה גבוהה יותר לעובד מעבר לממוצע.

אסטרטגיה 2: בחרו עובדים נכונים באמצעות ניתוחים אנליטיים

בנוסף להעסקת המנהלים הנכונים, לחברות שבוחרות ומפתחות עובדים על בסיס כישרונותיהן הטבעיים יש הזדמנות להאיץ את הצמיחה העסקית. הצרה היא, שהחברות נוטות להתרכז בפיתוח המועמדים שגויסו, בבחינת המיומנויות והניסיון המקצועי שלהם, מבלי להתבונן לעומק ולבדוק האם למועמד יש את הכישרון הטבעי הנכון להצטיין בתפקיד.
באמצעות גישה מדעית, שיטתית ומדויקת, שנשענת על אנליטיקות וניתוחי נתונים לצורך תובנות מעמיקות, חברות יכול להגדיל את מידת ההצלחה בגיוס עובדים מוכשרים ולהפוך את הביצועים לצפויים יותר. תהליך זה מייעל את קבלת ההחלטות, מגדיל את הפרודוקטיביות, מסיר הטיות, משפר את הגיוון ומגביר את מעורבות העובדים והלקוחות. ההשפעה הנוספת של בחירת מועמדים אינדיבידואלים מוכשרים באופן טבעי היא 6% הכנסה גבוהה יותר לעובד, עבור רווח משולב של עד 33% פוטנציאל צמיחה גבוה יותר.

אסטרטגיה 3: מעורבות עובדים

למנהלים מוכשרים באופן טבעי יש תפקיד חיוני ביצירת כוח עבודה מעורב, בעיקר ע"י תקשורת אפקטיבית עם הצוותים שלהם. חברות שבוחרות ומפתחות מסה קריטית של מנהלים אלו, משיגות רמות גבוהות יותר של מעורבות עובדים. למנהלים הללו יש יכולות תקשורת על ומיומנויות רכות פנומנליות, לצד כישורים מקצועיים איכותיים ביותר. חשוב לבחור ולגייס מנהלים שיש להם נטייה טבעית לחזק את מעורבות העובדים בדרכים שונות ומגוונות.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה