20% מהרופאים עדיין מסרבים לשעון נוכחות; באוצר מאיימים לנכות שכר חודשי מלא

20% מהרופאים עדיין מסרבים לשעון נוכחות; באוצר מאיימים לנכות שכר חודשי מלא

בהסתדרות הרפואית כבר מתכוונים לעתור לבית הדין לעבודה כנגד המדינה, היה ואכן לא ישולמו המשכורות

שיתוף

גם כעת, חודשים ארוכים מאז נחתם הסכם האוצר עם הרופאים, ממשיכים חלקם להקשות עורף ולהתעקש שלא לחתום על שעון הנוכחות מדי בוקר, והמשבר הבא נראה כבר באופק.

ביום ראשון הקרוב, 1 באפריל, אמורה להיכנס לחשבונם של הרופאים המשכורת הראשונה שתכלול שעות נוספות, בעקבות החתימה על שעון הנוכחות החדש.

אלא שבששה בתי חולים ממשלתיים, יותר מ-20% מהרופאים נותרו בסירובם "להדפיס כרטיס", על אף חובתם מתוקף הוראת בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב. אפילו בארגון רופאי בתי החולים (ארב"ל) שקם כאופוזיציה להסתדרות הרפואית ולא הכיר בהסכמיה עם האוצר, נכנעו והורו לכל הרופאים לחתום עליו עם תום המאבק.

בהסתמך על נתוני משרד הבריאות, בבתי החולים איכילוב, וולפסון, אסף הרופא, בני ציון החיפאי, אברבנאל ואיתנים חתמו פחות מ-80% מהרופאים על השעון. באברבנאל חתמו רק 41% מהרופאים על שעון הנוכחות, ואילו באחרים שיעור ההיענות גבוה מ-90%.

במשרד האוצר לא נשארים חייבים, ומתככנים תגובה חריפה כלפי אותם רופאים "סוררים". העיתון דה מרקר דיווח כי בימים האחרונים הוחלט באגף הממונה על השכר, שרופא שלא חתם כל החודש על שעון הנוכחות לא יקבל שכר כלל.

בהסתדרות הרפואית כבר מתכוונים לעתור לבית הדין לעבודה כנגד המדינה, היה ואכן לא ישולמו המשכורות. "מדובר בשינוי תרבותי מרחיק לכת עבור הרופאים, וראוי שבתקופת המעבר הזו המדינה תהיה יותר סבלנית ותדע להתמודד עם התסכול של הרופאים", אמר מקור בכיר בהסתדרות הרפואית.

בארב"ל החריפו עוד יותר את ההתבטאויות כנגד, והוסיפו ש"הבריונות של פקידי האוצר היא בלתי נסבלת. ארב"ל לא ייתן יד לצעד כוחני כנגד רופאים שביצעו את העובדתם ודיווחו על שעות העבודה באמצעים שהיו נהוגים עשרות שנים. במידה שהאוצר יממש את איומיו, נשקול להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותנו".

 

הכללית ניכתה 20%

ב-6 במארס הוציא בית הדין לעבודה בתל-אביב צו לרופאים המתמרדים, ואלו נאלצו להיעתר והסכימו לחתום על שעון הנוכחות.

הרופאים הסוררים עובדים בעיקר בבתי החולים השייכים לשירותי בריאות כללית. הנהלת הקופה הודיעה בתחילת השבוע כי תנכה 20% משכר הרופאים המחרימים. אלו מנגד, הגיבו בזעם אך המשיכו בעבודתם. בסופו של דבר הוחזר להם שיעור הניכוי, לאחר שהסכימו לצו בית הדין.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה