גמישות במקום העבודה מביאה ליותר מעורבות והנעה

גמישות במקום העבודה מביאה ליותר מעורבות והנעה

לתכניות גמישות כחלק בלתי נפרד מהתרבות הארגונית יש השפעה חיובית גדולה על העובדים וכתוצאה מכך על הארגון כולו

שיתוף
גמישות במקום העבודה

כמו בהרבה אספקטים בחיים, גמישות יכולה להיות דבר חיובי מאוד גם במקום העבודה. עובדים שונים דורשים התייחסות שונה ולכן מקום העבודה צריך להראות גמישות ביחסו אליהם כדי להגביר את הסיכוי להעלות את שביעות הרצון שלהם וכתוצאה מכך גם את התפקוד בעבודה.

מהסיבות הללו תכניות המאפשרות לוחות זמנים גמישים נותרו פופולאריות. סקר של איגוד משאבי אנוש העולמי WorldatWork מחזק את הפופולאריות הזו ומאשר כי לתכניות הגמישות יש השפעה חיובית על העובדים וכל החברה ברמת המעורבות, ההנעה ושביעות הרצון. זאת אגב למרות שחברות גדולות כגון יאהו, בסט ביי ו-HP החזירו את העובדים למשרד וצמצמו את תכניות העבודה מרחוק.

סקרWorkplace Flexibility 2013 של WorldatWork מראה כי בהשוואה בין השנים 2010 ל-2013 ישנה הפחתה במספר החברות המציעות תכניות גמישות (3% מהמעסיקים ביטלו תכניות העסקה מרחוק בשנתיים האחרונות), אולם השינויים בתכניות מסוימות הם מינוריים יחסית וייתכן שהם מסייעים לארגונים להיות אסטרטגיים יותר בהקשר לתכניות המוצעות לכוח העבודה שלהם.

הסקר מראה כי מעל הכול, מעסיקים ממשיכים להיעזר בתכניות גמישות, ועל פי אנשי WorldatWork הן עובדות באופן הטוב ביותר בארגונים בהם תפיסת הגמישות היא חלק מהתרבות הארגונית ושהעובדים חשים בנוח לבקש גמישות בהתאם לצרכיהם.

בסקר השתתפו 556 מחברי איגוד WorldatWork והנתונים שמסרו מראים כי מעסיקים שהגדירו את עצמם כ"בעלי תרבות גמישות מבוססת" דיווחו שלגמישות במקום העבודה הייתה השפעה חיובית או חיובית באופן רב מאוד על המעורבות (85%), על ההנעה (84%) ועל שביעות הרצון (92%).

בקרב כל החברות שהשתתפו בסקר נמצא כי הרוב מאמינות שכוח העבודה שלהן היה מעיד, לו נשאל, שלתכניות הגמישות יש השפעה חיובית או חיובית באופן רב מאוד על מעורבותו (64%), על ההנעה שלו (65%) ועל שביעות הרצון שלו בארגון (73%).

גמישות מפחיתה תחלופת עובדים
הסוקרים משערים כי הגמישות עשויה להפחית תחלופת עובדים. ההסבר לכך הוא שתרבות של גמישות יוצרת רמה מסוימת של אוטונומיה ושל אמון המגבירים את שביעות הרצון של העובדים ואת מעורבותם. העסק ללא ספק יוצא נשכר והעובדים שנהנים מאפשרויות עבודה גמישה סביר יותר שלא יעזבו ויישארו נאמנים לארגון.

עם זאת, ציינו ב- WorldatWork כי יש תחום אחד שבו הגמישות לא אומצה – הכשרת מנהלים. רק 17% מהארגונים שבהם לפחות תוכנית גמישות אחת אמרו שהם מספקים למנהלים הכשרה לניהול מוצלח של עובדים במסגרת תכניות עבודה גמישה. ההסבר לשיעור הנמוך הוא שהכשרת מנהלים נתפסת תמיד כמאמץ גוזל זמן והמעסיקים רוצים לוודא שההכשרה תוסיף ערך לארגון. ההכשרה היעילה ביותר תהיה כמובן כזו שתלמד את המנהלים כיצד להשתמש בגמישות ככלי להגשמת מטרות העסק וכיצד לנהל על פי תוצאות ולא על פי זמני נוכחות.

בנוסף, בסקר נמצא כי-88% מהארגונים מציעים אפשרות של עבודה מרחוק. תכניות הגמישות הנפוצות ביותר הן כאלה של עבודה מרחוק, שבהן זמני התחלת העבודה וסיומה הם גמישים או כאלה שפועלות במסגרת משרה חלקית. כל אחת מצורות העסקה אלה מוצעת על ידי 80% מהמעסיקים. ממצא חשוב אחר הוא ש-69% מהארגונים דיווחו כי התקדמות הקריירה או הזדמנויות להתפתחות לא הושפעו משימוש המעסיק בתכניות גמישות.

סדנת ניהול זמן

אין תגובות

השאר תגובה