עובד נהרג בתאונת עבודה, המעסיק ישלם קנס פלילי

עובד נהרג בתאונת עבודה, המעסיק ישלם קנס פלילי

המעסיק עבר על פקודות הבטיחות הבסיסיות ביותר: העסיק עובד בגובה ללא הדרכה וללא מיגון, הקים פיגומים לא בטוחים וכך יצר סביבת עבודה מסוכנת

שיתוף
דיני עבודה

תאונת עבודה הביאה למותו של עובד מתחום הבנייה, ולקנס פלילי שנגזר על המעסיק שלו. 

עובד נפל אל מותו מגובה של 11 מטר אל רצפת בטון כשביצע את עבודתו בפירוק טפסות קיר חוץ. בעקבות תאונת העבודה, נפתחה חקירה פלילית כנגד המעסיק, אותה פתח מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד הכלכלה. הליקויים והמחדלים שנמצאו במסגרת החקירה הוגדרו כעבירות פליליות, הנוגדות את תקנות ופקודת הבטיחות בעבודה, ואת חוק ארגון הפיקוח על העבודה.

תאונת העבודה ארעה לפני כארבע שנים, בחברת הבניה בני בסיט ח'לאילה בע"מ. על מנהל החברה, אדוארד ח'לאילה, נגזר לשלם קנס פלילי בסך של 75 אלף שקלים. מדובר במקרה של עבירות רבות וחמורות בתחום הבטיחות בעבודה.

בכתב האישום שהגישה עורכת הדין רנין יעקוב מנסור, מהלשכה המשפטית במשרד הכלכלה, הופיעו עבירות בטיחות בסיסיות ורבות, ביניהן: התקנה לא מתאימה של רצפת פיגום, היעדר גדר מתאימה בתוך הפיגום ובמדרכת המעבר.

בנוסף, הפיגום לא נבדק על ידי מנהל העבודה – והתברר מהחקירה שכלל לא מונה מנהל עבודה באתר. חמור לא פחות, מדובר במקרה של העסקת עובד בגובה מבלי שעבר כל הדרכה והכשרה על ידי מדריך בטיחות מוסמך וללא אישור עבודה. העובדים גם לא קיבלו מידע בדבר הסכנות הקיימות במקום העבודה, ואף הועסקו בגובה ללא ציוד מגן לעבודה בגובה.

שופטת בין הדין האזורי לעבודה בחיפה, מיכל נעים דיבנר, קיבלה הסדר טיעון לפיו הנאשמים המעסיקים הורשעו. על החברה נגזר קנס פלילי בסך של 80 אלף שקלים, ועל מנהל החברה הוטל קנס פלילי בסך של 75 אלף שקלים.

נגזר על המנהל להתחייב לא לעבור על הוראות חוק פקודת הבטיחות בעבודה ותקנותיה, ובמידה ויבוצעו שוב עבירות אלה במהלך שלוש השנים הקרובות החברה ומנהלה ייקנסו ב-200 אלף שקלים.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה