שיפור דרמטי בתנאי ההעסקה של כ-1,500 עובדים סוציאליים

שיפור דרמטי בתנאי ההעסקה של כ-1,500 עובדים סוציאליים

שיתוף

המשך יישום הסכם ניסנקורן-כחלון לצמצום תבניות העסקה פוגעניות.

כחלק מיישום ההסכם לקליטת עובדי הקבלן שנחתם בין המדינה להסתדרות, הוחל צו ההרחבה לעובדים הסוציאליים גם על כל העובדים במערכת הבריאות המועסקים באמצעות עמותות חיצוניות – כך הוסכם בפגישה שהתקיימה בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב, סגן הממונה על התקציבים באוצר אלון מסר ויו"ר איגוד העו"סים ענבל חרמוני.

תנאי הצו כוללים את כל הפרמטרים שמעוגנים בהסכמים קיבוציים לרבות תוספות שכר, מענקים, ימי חופשה ומחלה, ביגוד והבראה, גמל וקרן השתלמות.

כחלק מיישום ההסכם שהובילו יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ושר האוצר משה כחלון לצמצום תבניות העסקה פוגעניות, הושגו אמש (ד') הסכמות על החלת צו ההרחבה לעו"סים גם על העובדים המועסקים באמצעות התקשרויות במערכת הבריאות הציבורית.

עד כה, לא כל העובדים הסוציאליים במשרד הבריאות זכו לאותם תנאים של עמיתיהם במשרדים אחרים, בשל מחלוקת על פרשנות ההסכם. על כן, בעקבות שינוי הגדרות תפקידי העובדים הסוציאליים במכרזי משרד הבריאות, הוסכם על החלת תנאי צו ההרחבה על אותם עובדים. ההבנות החדשות הובילו לשיפור דרמטי בתנאי השכר של עובדות ועובדים במערך סל שיקום בריאות הנפש בקהילה, בשירותים כגון דיור מוגן, ליווי בתעסוקה, ליווי בהשלמת השכלה ועוד.

על יישום צו ההרחבה הוסכם בפגישה שהתקיימה בנוכחות יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב, סגן הממונה על התקציבים באוצר אלון מסר ויו"ר איגוד העו"סים ענבל חרמוני.

בחודש פברואר 2017 נחתם צו ההרחבה המצמיד את תנאי העסקת העו"סים בגופים שמספקים שירותים למשרדי הממשלה (עמותות מתוקצבות), לתנאים הנהוגים בקרב העו"סים ברשויות המקומיות. תנאים אלה כוללים את כל הפרמטרים שמעוגנים בהסכמים קיבוציים לרבות תוספות שכר, מענקים חד-פעמיים, ימי חופשה ומחלה, ביגוד והבראה, גמל וקרן השתלמות.

עד עתה תנאי צו ההרחבה לא שולמו לכ-1,500 עו"סים שהועסקו במערכת הבריאות באמצעות התקשרויות חיצוניות. כעת, לאחר ההסכמות אליהן הגיעו אמש הצדדים, גם על עובדים אלו יוחלו באופן מלא תנאי צו ההרחבה.

על פי ההסכמות, התשלומים השוטפים מכורח צו ההרחבה, ישולמו לעובדים החל ממשכורת חודש נובמבר 2018, המשולמת בתחילת חודש דצמבר. העובדים שלא חל עליהם צו ההרחבה עד כה, ישולם להם רטרואקטיבי (עבור שנת 2018) אותם תנאים במשכורת ינואר 2019 ולכל המאוחר במשכורת החודש העוקב.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר כי: "זהו צעד נוסף שעוזר לעשות צדק עם קבוצת עובדים שממלאת שליחות חברתית ראשונה במעלה ונאבקת במסירות יוצאת דופן על כבודם ורווחתם של הציבורים הכי מוחלשים במדינה. שיפור מעמדם ותנאי העסקתם של העובדים הסוציאליים, עוזר לחזק את חוסנה החברתי של ישראל, תוך צמצום הפערים וקידום השוויון. אני רוצה להודות לכל השותפים שעזרו לקדם את ההסכמות לגבי תחולת הצו על העובדים הסוציאליים במערך בריאות הנפש בקהילה, בהם סגן שר הבריאות חה"כ יעקב ליצמן, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים ענבל חרמוני וסגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר אלון מסר. תודה מיוחדת לשר האוצר משה כחלון על המאמץ המשותף במאבק שלנו לצמצם צורות העסקה פוגעניות. זו אבן דרך נוספת ביישום ההסכם שחתמנו לפני כשלוש שנים ואני רואה מחויבות עמוקה להמשיך ולפעול לתיקון העוול".

לדברי שר האוצר, משה כחלון: "העובדים הסוציאליים נמצאים בחזית החברתית של מדינת ישראל ומתמודדים מדי יום עם האתגרים הכי קשים וחשובים שיש לנו כחברה. השיפור בתנאי שכרם הוא המשך ליישום ההסכם לצמצום העסקה פוגענית ותיקון עוול שנמשך יותר מדי שנים ואני שמח שהצלחנו לשים לו סוף יחד עם שר הבריאות, יו"ר ההסתדרות ויו"ר איגוד העובדים הסוציאליים. אין סכום אמיתי שיכול לכמת את חשיבות עבודתם של העובדים הסוציאליים, אך בתיקון שהעברנו המסר לעובדים ברור: מדינת ישראל מעריכה את עבודתכם ותמשיך לסייע לכם כדי שתצליחו. הצלחתכם היא הצלחתנו".

סדנת פרזנטציה אפקטיבית והעברת מסרים מרחוק

תגובה 1

  1. קודם כל אני רוצה להגיד כל הכבוד!
    הסכם טוב עבור העובדים הסוציאליים כי הסכם זה משפר את תנאי העסקתם ומחזיר להם את זכויותיהם הבסיסיות, כך שהתנאים כוללים את כל הפרמטרים שמעוגנים בהסכמים קיבוציים לרבות תוספות שכר, מענקים, ימי חופשה ומחלה, ביגוד והבראה, גמל וקרן השתלמות. שנית הסכם זה משקף את מימוש מדיניות הרווחה עבור העובדים הסוציאליים כך שמדיניות זו מאפשרת לכלל העובדים לקבל את זכויותיהם שיוכלו לחיות בכבוד ולהעלות את רמת ואיכות חייהם.

השאר תגובה