פיטורים וקיצוצים ב"הארץ": העובדים יחליטו מחר על צעדיהם

פיטורים וקיצוצים ב"הארץ": העובדים יחליטו מחר על צעדיהם

גם אסיפת עובדים ופגישה של נציגי הוועד עם ההנהלה העלו חרס. השבוע פוטרו חמישה כתבי ספורט בעיתון והיד עוד נטויה

שיתוף

עובדי קבוצת הארץ עשויים להכריז על סכסוך עבודה, בעקבות חששם ממהלכי צמצום ופיטורים עתידיים.

מחר (יום ה') יקיימו העובדים אסיפת חירום במרוצת יום העבודה ויחליטו על צעדיהם. בפגישה מקדימה שנערכה בין ועד עיתונאי הארץ להנהלה, נאמר להם כי אין להנהלה שום כוונה להקפיא את מהלכי הפיטורים עד לדיון עם הוועד בעניין, ובנוסף צפויים צעדים חריפים יותר בעתיד.

לפני כשבועיים התקיימה אסיפת עובדים בבית העיתונאים בתל-אביב, במהלכה העלו עובדים רבים חששות לעתיד התעסוקתי שלהם בעיתון ולמצבו. הדברים הללו התבססו, בין היתר, על ההחלטה לסגור את מוסף הספורט של הארץ ולאחד את מוסף הארץ עם המוסף הפוליטי "השבוע". שני הצעדים עתידים לגרור פיטורים, ואמנם זומנו חמישה מעובדי מוסף הספורט לשימוע לפני פיטורים.

בתום אותה אסיפה הופצה עצומה בין עובדי העיתון, עליה חתמו עד כה כ-200 איש. בעצומה נכתב בין השאר: "עיתונאי 'הארץ' דורשים מהנהלת העיתון לעדכן ולשתף אותנו, באמצעות ועד העיתונאים, בכל התוכניות שצפויות להשפיע על תנאי עבודתנו ועל שכרנו, ובוודאי אם הן כוללות קיצוצים ופיטורי עובדים."

"אנו מאיצים בהנהלה להסביר מדוע הצעדים המתוכננים אכן חיוניים לעתיד העיתון". לבסוף ביקשו העיתונאים כי ההנהלה תאפשר להם להציע ולבחון יחד "חלופות אפשריות, ולהגיע להסכמה על הצעדים שיינקטו".

במקביל, שלח ועד העיתונאים מכתב למנכ"ל קבוצת "הארץ", רמי גז, ולסמנכ"לית האדמיניסטראציה נורית דרנגר, ובו הם הודיעו כי "הצעדים חד צדדיים מהותיים מצד ההנהלה" הכוללים פיטורי עובדים במוסף הספורט וקיצוץ במספר המשמרות של עובדי הגרפיקה בעיתון, "עלולים להביא להידרדרות ביחסי העבודה בעיתון, עד כדי נקיטה בצעדים ארגוניים."

בפגישה שנערכה שלשום (יום ב') בין הצדדים, הבהירו גז ודרנגר כי הם אינם מתכוונים להיענות לתוכן העצומה או המכתב ולהקפיא בינתיים את הקיצוצים. יחד עם זאת, הם הביעו רצון להמשיך את ההידברות המשותפת.

בהקשר לשיחה זו, במייל שהועבר לעובדי העיתון נכתב כי "המנכ"ל השיב על הדרישות בשלילה, והסכים רק לשקול במשך כמה ימים את עמדתו ביחס להצעתנו לשתף אותנו בתוכניות לקיצוצים ופיטורים… המסקנה מהפגישה היא שההנהלה עדיין אינה רואה בעובדים שותפים למהלכים המשמעותיים המתרחשים בעיתון, ומבקשת להמשיך ולהנחית עלינו החלטות, מבלי לאפשר לנו להביע את עמדתנו, להציע חלופות, ולפעול למען העובדים שעלולים להיפגע", נטען במייל מטעם ועד העיתונאים.

בהארץ לא הגיבו לדברים.

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה