"נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה היא כיום ארגון נכה וחסר שיניים"

"נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה היא כיום ארגון נכה וחסר שיניים"

ראשי התמ"ת תקפו היום את יחס משרדי המשפטים והאוצר לנציבה, בכנס שוויון הזדמנויות. "הנציבות לא הוקמה כדי לסמן 'וי' "

שיתוף

בכנס נציבות שוויון הזדמנויות שנערך במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל-אביב, מתח שר התמ"ת שלום שמחון ביקורת על היחס לו זוכה, לטענתו, נציבת שוויון הזדמנויות. שמחון קרא "לאפשר לנציבה לעמוד עצמאית בבתי המשפט כנציגה מטעם המדינה ולהעניק לה מעמד כשל הרשות להגבלים עסקיים.

"נציבות שוויון הזדמנויות לא הוקמה כדי 'לסמן וי'. הנציבה צריכה לעמוד עצמאית בבית המשפט ולהציג את עמדתה אני מכיר את העמדה הגורסת שהממשלה צריכה להיות מיוצגת בבית המשפט על ידי נציג אחד. אבל לנו יש עמדה שונה. זה לא הגיוני לא "לספור" את הנציבה כשמגיעים לבית הדין. אם אינכם רוצים לספור אותנו תגידו- ונסגור את נציבות השיויון. אין מצב שנקיים מסגרת מהסוג הזה ללא תכלית. אין משמעות ואין שיניים לנציבות שוויון הזדמנויות אם מעמדה לא יהיה כמעמד הרשות להגבלים עסקיים", אמר שמחון.

בנוסף, אמר כי פנה בעניין ליועץ המשפטי לממשלה וניצל את נוכחותו בכנס של מנכ"ל משרד המשפטים, ד"ר גיא רוטקוף כדי לקדם את הנושא. "יתכן שבשנים הבאות יהפכו העבירות בתחום שוויון הזדמנויות לתחום הפלילי, כדי לאכוף את הנושא ביתר יעילות על המעסיקים".

נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, הוקמה לפני שלוש שנים. מאז טיפלה הנציבות ביותר מ- 2100 פניות ציבור, פתחה ב- 26 הליכים משפטיים בבתי המשפט, וגישרה על מאות מחלוקות בין מעסיקים לעובדים, הנוגעים לסוגיית האפליה בעבודה. בנוסף, הנגישה הנציבות מידע רב בנושא שוויון ואפליה למאות אלפי עובדים ומעסיקים בישראל.

שמחון ציין עוד, כי הממשלה צריכה להיות מפוקחת והזכיר כי החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה, שעבר בכנסת לפני כחודשיים, היה תקוע בכנסת במשך שנים משום שהממשלה שאמורה להיות המעסיק הנאור לא מוכנה שיפקחו עליה ושיתבעו אותה, ומבקשת להיות מוחרגת מחקיקה כזו.

בני פפרמן , מנהל מינהל מחקר וכלכלה בתמ"ת: "נעשתה שגיאה קשה כשהוחלט להכניס את הנציבות לשוויון הזדמנויות בתמ"ת לתוך התמ"ת ועכשיו חושבים להוציא אותו מחוץ לתמ"ת. כדאי לחשוב לפני שעושים דברים בדיעבד".

 

הנציבות שחקן מרכזי

שרון קדמי, מנכ"ל המשרד  חיזק את דברי קודמיו ופנה ישירות לנציב שירות המדינה, משה דיין. "חשוב לי שמר דיין ישמע מה שיש לתמ"ת להגיד. מקומם, שתהליכים חשובים המחייבים ודורשים שינוי, לא מקודמים. מדינת ישראל הקימה את הנציבות לפני ארבע שנים, לקח לא מעט זמן להקים אותה. אבל הקימו ארגון נכה שלא מסוגל לעשות את מה שהוא צריך. הנציבה ועוד עובדים ספורים לא מסוגלים לעשות את מה שמוטל עליהן.

"לרבים יש אינטרס לכך שהנציבות צריכה להיות קטנה וחסרת שיניים. משרד המשפטים לא יכול לסבול שיהיה עוד גוף אכיפה עם שיניים. גם משרד האוצר מתנגד וסיבותיו עימו.

זאת, בעוד שהנציבות היא שחקן מרכזי בסוגיית עובדי הקבלן. היא הגוף הממשלתי שיכול לעזור לעובדי הקבלן מול הממשלה אבל היא לא יכולה לעשות את זה כפי שהיא כיום".

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה