ניהול פרויקט: ההבדל בין פרויקט לתהליך

ניהול פרויקט: ההבדל בין פרויקט לתהליך

צוותים עלולים להתייחס אל פרויקט חדש כאל תהליך כאשר הם בלחץ. זאת תהיה טעות גדולה, כי מדובר בשני דברים שונים לגמרי

שיתוף
ניהול פרויקט

ניהול פרויקט

התחלת פרויקט חדש היא התנסות מרגשת שבמקרים רבים מצריכה דרכי חשיבה חדשות. אולם כאשר אנו ניצבים מול שלל דדליינים שמתחרים זה בזה, אנו עלולים די בקלות ובשם היעילות, להתייחס לפרויקט כאל תהליך. כך מסביר חמזה קהאן, יזם ובעל טור ב-99U. מצב כזה עשוי להיות קטלני לא רק לפרויקט החדש, אלא גם לתהליכים קיימים ואף גרוע יותר – לצמיחתו הכוללת של העסק.

בספרו Startup Leadership מסביר הסופר והפרופסור דרק לידוו (Lidow) את הסכנות הכרוכות בבלבול בין פרויקט לבין תהליך. קהאן מצטט אותו:

"בלבול בין פרויקטים לבין תהליכים מדכא צמיחה והורס ערך, גורם לתסכול רב בקרב יזמים רבים… בין אם יעדם הוא לעשות כסף ובין אם לתרום לטובת החברה, כל דבר שמיזם יוצר הוא במידה רבה תוצאה של המיזמים והפרויקטים שלו".

חפשו את ההבדלים

לידוו סיכם את ההבדלים העיקריים בין פרויקטים לבין תהליכים וכן כמה דרכים חשובות שבהן הם מתקשרים זה לזה.

• פרויקט הוא משהו שלא עשינו אף פעם בעבר; תהליך הוא דבר דומה שחוזר על עצמו.

• המטרה בפרויקט היא ליצור משהו חדש או להטמיע שינוי; המטרה בתהליך היא לייצר ערך על ידי ביצוע חוזר ונשנה של משימה.

• יעדים ותוכניות בפרויקט עשויים להשתנות על ידי האנשים שמעניקים לצוות הפרויקט את המנדט ואת האמצעים לביצוע, בהנחה שגם הצוות מסכים לכך; תהליך יכול להשתנות בצורה מוצלחת רק לאחר תכנון והשקעה משמעותיים (על מנת לשנות תהליך נדרש פרויקט).

• נדרשת הנהגה משמעותית על מנת לתכנן פרויקט ולהוציא אותו אל הפועל; תהליך מנוהל ואינם מונהג, אלא אם הוא עומדים בפני שינוי.

• פרויקט יוצרים שינוי; תהליך עמידים בפני שינויים.

אפשר להבין שפרויקטים ותהליכים הם שני דברים שונים לחלוטין ודרק לידוו מדגיש שהבנת ההבדלים שבין השניים – וכיצד הם מתקשרים זה לזה – היא הכרחית לצמיחה. על מנת לגדל עסק באופן הנכון, יש להשתמש בפרויקטים ובתהליכים בצורה מאוזנת.

כדי לנהל פרויקט מצליח צריך ללמוד! ביום העיון בנושא כלים ניהוליים, נלמד גם על אסטרטגיה ארגונית, הגדרת יעדים ומטרות ובניית תוכנית עבודה. לחצו כאן לפרטים

יריד משאבי אנוש 2022 - ריבוע

אין תגובות

השאר תגובה