אתגרים עצומים למנהלי משאבי אנוש במלכ"רים

אתגרים עצומים למנהלי משאבי אנוש במלכ"רים

מחקר: המלכ"רים גדלים אך מספר העובדים מתחת לגיל 30 קטן. מדוע? ומה עושים בנדון?

שיתוף
אתגר למנהלי משאבי אנוש

אתגר למנהלי משאבי אנוש

לצד הגידול בכמות הארגונים ובהיקף הארגונים הפועלים שלא למען מטרות רווח, קיים אתגר רציני בגיוס ובשימור עובדים מתחת לגיל 30, כך עולה ממחקר חדש שתוצאותיו פורסמו באתר חדשות המגזר השלישי Associations Now.

על פי המחקר, הצורך בהון אנושי גדל ומאידך המוטיבציה והיוזמה דווקא בסימן דעיכה. האתגר האמיתי שניצב בפני מנהלי משאבי אנוש הוא ליצור סביבת עבודה הטרוגנית/ רב-גונית, בה פועלים צעירים מתחת לגיל 30. קביעה זו מגובה במחקר בו 38% מקרב הארגונים הפועלים שלא למען מטרות רווח הגדירו את האתגר של שימור עובדים מתחת לגיל 30 כאתגר הגדול ביותר.

הארגון המסחרי מדבר על הצורך ברב-גוניות diversity ככלי להשגת ידע, כוח, ניסיון מקצועי, רעיונות ומקור לחדשנות. התפישה הרווחת היא שככל שפועלות בארגון יותר קבוצות (מין, גיל, ארץ מוצא, רקע תרבותי וכיו"ב), כך הסיכוי של הארגון לצמוח ולשגשג גדול יותר שכן העובדים מביאים איתם מגוון עשיר של ידע, קשרים, שיטות חשיבה ופתרונות.

אשר על כן, מנהלי משאבי אנוש מנסים להשקיע בגיוס ושימור עובדים ממדינות או אזורים שונים, משכבות גיל שונות וכיו"ב וזאת כמובן תוך כדי מחויבות לשמור על יחס שווה, עד כמה שניתן, בין נשים לגברים. ישנם ארגונים במשק בהם העובדים הם בעיקר צעירים (דהיינו מדור ה-Z ומדור ה-Y) ואז הארגון משקיע מאמצים בגיוס ושימור עובדים מדור הבייבי בום (להם יש את הניסיון התעסוקתי העשיר ביותר לצד בגרות/ בשלות וחוכמת חיים). אולם במגזר השלישי, המחסור העיקרי הוא דווקא בעובדים צעירים.

המגזר השלישי ממשיך לגדול ולצבור תאוצה, מה שבא לידי ביטוי בצורך להרחיב את מצבת כוח האדם בארגונים. את הגידול בכמות הגיוסים למגזר השלישי התחלנו לראות כבר ב-2012 ומגמה זו צפויה ללוות אותנו גם בשנת 2013.
המחקר אותו ביצעה HR Solutions התבסס על תוצאות שהתקבלו מ-550 מלכ"רים כאשר מתוכם כ-44% עומדים לייצר משרות חדשות ולהרחיב את מצבת כוח האדם במהלך השנה. נתון זה תואם פחות או יותר את הנתונים שנתקבלו בשנה שעברה אולם הוא מהווה גידול בשיעור של למעלה מ-10% משנת 2011.

על פי המחקר שאותו ערכה HR Solutions (השייכת אף היא למגזר השלישי) עולה כי ארגונים הפועלים שלא למען מטרות רווח מתקשים לגייס ובעיקר לשמר את העובדים מתחת לגיל 30. עוד עולה מהמחקר כי המלכרים אינם מציעים מסלולי קידום, הכשרה ופיתוח מנהלים. ביחס לארגונים במגזר הפרטי/ עסקי בהם קיימת תוכנית leadership succession ובמסלולי success planning, המגזר השלישי כמעט ואינו מציע לצעירים עתיד מקצועי וזה מה שמהווה את הבעיה.

בנוסף, מהמחקר עולה כי מחלקות משאבי אנוש במגזר השלישי חסרות יוזמה, יצירתיות וחדשנות ביחס למגזר הפרטי. חברת הייעוץ HR Solutions קוראת למנהלי משאבי אנוש במלכרים לצאת מהנישה המוכרת של גיוס מסורתי ולהתחיל לאמץ גישות חדשות וחדשניות לגיוס, שימור ופיתוח עובדים. מחלקת משאבי אנוש צריכה ללמוד מעולמות תוכן שונים במגזר העסקי ובו בעת לפתח שיטות חדשות, ייחודיות ורלוונטיות לעולמות התוכן של הארגון.

מהמחקר עולה כי ל-90% מהמלכרים אין תוכנית/ אסטרטגיה רשמית לשימור עובדים. ל-70% מקרב הארגונים במגזר השלישי חסרה אסטרטגיה רשמית לפיתוח מנהלים או מסלול לפיתוח עתודה ניהולית.

לסיכום, למגזר השלישי יש צורך בהון אנושי שכן זה נמצא במגמת צמיחה. כדי לאייש משרות תוך מחויבות ליצירת diversity ותוך מחויבות לא רק לגייס אלא לשמר עובדים בארגון לא אורך זמן, על הדרג הבכיר ביותר ליזום שינוי בגישה להון האנושי. תהליך זה מחייה את מחלקת משאבי אנוש להפוך למחלקה חדשנית ועדכנית יותר, כזו המצליחה להגיע לדורות הצעירים, לעניין אותם, לגייס אותם ולשמר אותם במערכת כשהיא מוכנה להציע להם תוכניות פיתוח מקצועי וקידום בבוא העת.

סדנת ניהול זמן

אין תגובות

השאר תגובה