מכרז חדש, תנאי העסקה חדשים

מכרז חדש, תנאי העסקה חדשים

מכרז חדש של משרד השיכון לשכירת שירותי עובדי שמירה ואבטחה מציג הרעה בתנאי ההעסקתם של השומרים

שיתוף
מכרז חדש אבטחה

מכרז חדש

משרד השיכון פרסם מכרז חדש לשכירת שירותי שמירה ואבטחה באזור מזרח ירושלים. הסתדרות העובדים הלאומית פנתה בסוף השבוע במכתב למנכ"ל משרד השיכון, בטענה כי המכרז החדש נוקב שכר שעתי נמוך מזה המשולם כיום לעובדים – 33 שקלים לשעה לעומת 34.65.

ההסתדרות הלאומית טענה באמצעות עורך הדין גל גורודיסקי, על פרטים נוספים המופיעים במכרז שאינם תואמים את תנאי העסקתם של העובדים כיום: תשלום דמי חגים שהופחת באופן משמעותי. וכן פיצול הוראות המכרז כך שהוא יחולק בין שני זוכים – שני מעסיקים, דבר שיפגע בזכות ההתארגנות של המאבטחים. בעקבות הדברים, נטען בהסתדרותף המדינה אינה רשאית לכפות על העובדים מעסיק אחר או נוסף.

במכתבה תוקפת ההסתדרות הלאומית את יחסה של המדינה לעובדי השמירה והאבטחה. נכתב כי מזמיני השירות, שהנם משרדי הממשלה, נוהגים להזמין שירותי קבלנים בתחום השמירה והניקיון – עובדים הנחשבים מהחלשים במשק. תנאי הסף המובטח לזכייה במכרז הוא ההצעה הנמוכה ביותר. בנוסף, מפילה המדינה את האחריות הבלעדית של העסקת העובדים על חברות הקבלן. באמצעות מכרז ממשלתי, נפגעים זכויות העובדים באופן בוטה ומוחשי. לפיכך ציינה ההסתדרות במכתבה כי היא מציעה למדינה להימנע מלבחור בקבלן שיציע את הסכום הנמוך ביותר. כדי לא להרעות את תנאי העסקתם, עליה לבחור בחברה שתנקוב בסכום המינימלי 34.65, הסכום אותו מרוויחים העובדים כיום. יתרה מכך עליה לפסול כל הצעה שתנקוב במחיר נמוך מזה, גם אם הדבר ידרוש תיקון ועדכון של המכרז.

הגברת האכיפה של דיני עבודה – מזמין השירות

חוק הגברת האכיפה של דיני עבודה המתמקד במזמין השירות, נחקק בדיוק בגלל מקרים כאלה. כל מזמין "שירות" היוצא במכרז בוחר את ההצעה שבה נרשם תשלום השכר השעתי הנמוך ביותר. כלומר, חברה קבלנית שתשלם את הסכום הנמוך ביותר לעובדים, תגבה בהתאם מחיר שעתי נמוך ממזמין השירות. החוק נועד להטיל אחריות גם על מזמין השירות, ולדאוג להגן על העובד. כל עבירה על החוק שיבצע הקבלן (המעסיק הישיר של העובדים), תוטל גם על מזמין השירות.

המצב כיום כנראה לא השתנה מאז נכנס החוק לתוקף בחודש יוני האחרון, משום שכפי שניתן לראות בפועל חוקי המכרז לא השתנו. הדגש במכרזים האלה הוא השירות שהמשרד הממשלתי צריך לקבל. במכרזים כאלה, לא רק שמשולמים לעובדים תנאים מינימליים וירודים לעומת המכרז הקודם בהם הם הועסקו, אלא גם מבוצעות עבירות שונות של דיני עבודה בידיעה מלאה של שני הצדדים: אי תשלום שעות נוספות, אי מתן הפסקה, אי תשלום של נסיעות ועוד. היחס והאפליה הבוטה שמקבלים עובדי הקבלן, לעומת העובדים מן המניין, הוא עניין נוסף ואחר.

סדנת מנהלים בנושא דיני עבודה בצל משבר הקורונה

אין תגובות

השאר תגובה