שיתוף

כולם מדברים על טיפוח מנהלים. אין כמעט ארגון שמכבד את עצמו שאין לו תוכנית לעידוד, טיפוח או איתור מנהיגים, ו\או תוכנית לגיוס עתודת מנהלים. אז מה זה בעצם מנהיג ולמה הוא כל כך חשוב. ויתרה מכך, איזה סוג של עובדים הארגון אמור לחפש בתוך החברה ומחוצה לה, כדי שיהיו לו עובדים בעלי פוטנציאל של מנהיגים שאותם ניתן לטפח.

כאן חשוב לציין כי מנהיג אמיתי הוא לא מנהל שמטיל את חיתיתו על העובדים. מנהל שנאלץ לנהל בכוח ההפחדה או האיום (או הרמת הקול) הוא לא מנהיג אמיתי. אלו הם אמצעי שררה מלאכותיים שמנהיג אמיתי לא נזקק להם.

מובילי יוזמות

טיפוח מנהיגות העתיד צריך להיות אחד ממרכיבי הליבה של כל ארגון. כל ארגון זקוק למנהיגים אמיתיים שמסוגלים להוביל כל הזמן יוזמות חדשות. בין אם זו יוזמה לפיתוח המוצר הבא שיחליף את המוצרים הקיימים של הארגון, לפני שהמתחרים יספיקו לצאת עם מוצר טוב יותר, או יוזמות לפתיחת שווקים חדשים, שמרחיבים את שוקי היעד של הארגון. מנהיגים אמיתיים הם הבסיס הבלתי מעורער להצלחתו של הארגון בהווה ובעתיד.

כדי לטפח את המנהיגים האלה יש לאתר בקרב העובדים את העובדים שיש להם פוטנציאל ותכונות של מנהיג. לעובדים אלה יש תפקיד מפתח במאמצי הארגון לגבור על אתגרים שמציבים לו שוקי היעד, ובמאמציו לפתוח פער מספיק גדול לעומת המתחרים במטרה למנוע מהם לנשוף בעורפו.

ארגון שלא מטפח את מנהיגי העתיד שלו, לא יצליח לעמוד ביעדי הצמיחה שלו ואף עלול למצוא את עצמו מול שוקת שבורה בזמנים קשים.

מי הוא המנהיג האמיתי

עובד בעל פוטנציאל של מנהיג, בין אם הוא עובד מהשורה או מנהל בכל דרג, לפני כל דבר אחר הוא אדם ישר, הגון ואמין, נאמן לארגון וכזה ששם את טובת הארגון והצלחתו לפני טובתו האישית.

עובד בעל פוטנציאל של מנהיג הוא מי שיודע להעניק השראה לעובדים הכפופים לו או לאלה שעובדים איתו בצוות, הוא הראשון להודות בטעויות ולקחת אחריות על פרויקט שכשל, הוא מנהל שלא חושש להאציל סמכויות, והוא מנהל שמעדיף לגייס עובדים חזקים המוכיחים מומחיות ויעילות בעבודתם בלי לחוש מאויים על ידם.

מנהל שמעדיף לגייס עובדים בעלי ידע רב

יתרה מכך, מנהל שהוא מנהיג אמיתי יעדיף לגייס עובדים שהידע שלהם עולה על הידע שלו, בלי לחשוש למעמדו. מנהיג אמיתי נוהג לעודד את העובדים תחתיו להביע דעות מנוגדות לשלו בכל פעם שהם חולקים עליו. מנהיג אמיתי קובע מדיניות על פי טובת הארגון ולא על פי טובתו האישית, והוא יודע לאחד את הצוות שעובד תחתיו סביב המטרה שלשמה הם עובדים.

עובד על פוטנציאל של מנהיג נוהג לעודד את הצוות, לטפח מוטיבציה גבוהה בקרב עובדים אחרים ומהווה מוקד של שיתוף פעולה ולא פילוג. מנהל שיש לו תכונות של מנהיג לא חש צורך ליצור תחרות הרסנית בין עובדיו, או להסיתם זה כנגד זה כדי לצבור כוח. כוחו נובע מתוך תכונות המנהיג שבו.

מתי מנהל אינו מנהיג

למרות כל זאת, בלא מעט ארגונים נוטים למנות לתפקידי מנהלים דווקא את אלה שאין להם תכונות של מנהיג. מנהל שמעדיף עובדים חלשים, נוטה לקדם עובדים בעלי ידע מועט משלו או שהם חסרי ידע לחלוטין ותלויים בו כדי שילמד אותם, מנהל שמעדיף להעסיק "אומרי הן", ושאינו בוחל בניצול לרעה של כוחו ומעמדו, מנהל כזה אינו מנהיג. הוא ההיפך ממנהיג.

ארגון שמעדיף למנות למנהל הבכיר ביותר אדם שאין לו תכונות או פוטנציאל של מנהיג אמיתי, לא צריך להתפלא שלכל אורך השדירה הניהולית ימונו מנהלים לא מתאימים. במוקדם או במאוחר, התוצאות של מינויים אלה יתבטאו בתוצאות הכספיות (הלא מעודדות) של הארגון.

לכתבה השנייה בסדרה: 5 דרכים לזהות ולאתר מנהיגים בארגון

לכתבה השלישית בסדרה: האם המנהלים שלכם הם מנהיגים: איך להבחין בין מנהיג אמיתי למנהל שאינו מנהיג

 

אין תגובות

השאר תגובה