מחקר: עובדים עם עודף זמן פנוי עשויים להזיק לארגון שלכם

מחקר: עובדים עם עודף זמן פנוי עשויים להזיק לארגון שלכם

עד כמה הזמן הפנוי של העובדים עשוי להזיק לארגון? מסתבר שלא מעט

שיתוף
עודף זמן פנוי בעבודה

עודף זמן פנוי בעבודה

ארגונים מודאגים לעתים קרובות כי לעובדים שלהם יש יותר מדי לעשות בזמן קצר מדי. עם זאת, המצב ההפוך של זמן סרק, זוכה רק לעתים רחוקות להתייחסות ותשומת לב.

המונח 'זמן פנוי' משמש לתיאור מקטעי זמן בעבודה בהם העובדים אינם מסוגלים להמשיך בעבודה שלהם. זה יכול להיות בגלל תקופות איטיות בעבודות שירות לקוחות, בעיות טכניות, היעדר מידע חיוני כדי להמשיך בפרויקט, או מנהלים שאינם מבצעים חלוקת עבודה ביעילות.

מחקר החיסרון של הזמן הפנוי בעבודה: השכיחות, קצב העבודה וההשלכות של זמן המתנה בעבודה

החוקרים A. Brodsky, T.M. Amabile ערכו סדרה של מחקרים כדי לבחון את תדירות ואורך זמן הסרק, ולאחר מכן לקבוע את השפעתם על קצב העבודה או על מהירותה. הם מצאו, שכמעט 80% מהעובדים בארה"ב חוו זמן לא פעיל בעבודה, כאשר מעל 20% דיווחו על כך שהם חוו זאת מדי יום. אלו שחוו זמן לא פעיל, דיווחו בממוצע על שעתיים ו 45 דקות של זמן סרק בחמשת ימי העבודה האחרונים. על סמך מידע זה ונתוני מפקד ארה"ב, סכום זה מגיע ל -7.4 מיליארד שעות של חוסר פעילות בארה"ב מדי שנה, ו -100 מיליארד דולר ששולמו עבור זמן לא פעיל לעובדים.

לאחר מכן, בחנו החוקרים את ההשפעה של זמן סרק על התנהגות העבודה, במיוחד על קצב העבודה. אף על פי שהעובדים נוטים לעקוב אחר סגנון הקצב על בסיס "אפקט המועד האחרון", שבו קצב העבודה נאסף עם גמר המועד, ההשפעה הפוכה היתה צפויה כאשר העובדים חוו זמן לא פעיל. החוקרים כינו את זה "אפקט מוות" כדי לתאר כי כאשר אנשים מצפים לזמן בטלה לפני המועד האחרון, הם מאטים את קצב העבודה שלהם ככל שהמועד האחרון מתקרב. האטה בקצב זה נקראת מתיחת עבודה.

באמצעות כמה ניסויים, החוקרים מצאו כי אנשים למעשה עובדים לאט יותר ולוקח להם יותר מהרגיל להשלים משימה אם הם מצפים לזמן בטלה לפני המועד האחרון. זה קורה כי אנשים מקשרים זמן סרק עם חוויות שליליות, כגון שעמום או שיתפשו ע"י אחרים כעצלנים. לאחר מכן, חשבו החוקרים מה יקרה אם אנשים לא יראו בזמן סרק כמשהו רע. הם מצאו שכאשר אנשים הורשו לעשות פעילויות פנאי כגון גלישה באינטרנט, ההשפעה של זמן המוות על סגנון קצב העבודה צומצמה.

השפעות על הארגון

למרות הדאגה המשותפת של חוסר זמן כדי להשלים משימות בעבודה, ארגונים צריכים גם לשקול את התוצאות של זמן "עודף" סרק. זוהי תופעה שכיחה על פני מגוון רחב של סוגי עבודות, שלצדה עלויות כספיות משמעותיות, ויש לו השפעה משמעותית על קצב העבודה של העובדים. כאשר העובדים מצפים כי יהיה להם זמן סרק, הם מאטים את מהירות העבודה שלהם ככל שהמועד האחרון מתקרב כדי למלא את הזמן הפנוי. זה מונע הזדמנויות חיוביות ומימוש פוטנציאל של זמן סרק, כגון טיפול בזרם בלתי צפוי של עבודה או השתתפות במשימות נוספות שהן מועילות.

פתרון פוטנציאלי כדי למנוע מתיחת עבודה, היא לקבוע קווים מנחים עבור פעילויות פנאי מהנה שתמלא את זמן הסרק, ולמנוע מהעובדים תחושה שהם עצלנים. המחקר מציע כי הכרה פומבית של קיומו של זמן סרק בלתי נמנע בעבודה ושימוש יעיל בו, עשויים להפחית את האפקט של זמן המוות, כמו גם לקדם את רווחת העובדים על ידי מילוי זמן בטלה ע"י הפנאי.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה