ארה"ב: פעילויות מחוץ לעבודה שעלולות להביא לפיטורים

ארה"ב: פעילויות מחוץ לעבודה שעלולות להביא לפיטורים

יש דברים שקורים מחוץ למסגרת העבודה שניתן לפטר בגינם. זהו מידע חשוב עבור עובדים ומעסיקים

שיתוף
עובד מפוטר

עובד מפוטר

החוק האמריקאי מאפשר למעסיקים לפטר עובדים בתנאים מסוימים גם בגין פעילויות שבוצעו מחוץ למסגרת העבודה. את המעסיקים המצב הזה עשוי לשרת כאשר הם רוצים לשחרר עובדים בעיתיים מבלי להסתבך בתביעות. מדובר בחמישה סוגים של התנהגות בעייתית.

1. הטרדה ואפליה. רוב המדריכים לעובד של המעסיקים הטובים מסבירים מה נחשב בחברה להתנהגות מטרידה ומפלה. חוקים אלה תקפים הן במקום העבודה והן מחוץ לו. פעמים רבות כאשר חוקים אלה מופרים, הם מופרים בפומבי, מחוץ למקום העבודה – בעיקר כאשר מעורבת באירוע שתייה. happy hours אחרי העבודה, לדוגמה, נוטות להיות קרקע פורה לתלונות על הטרדה. גם הערות שמושמעות בקבוצה או במדיה החברתית שנתפסות על ידי עובד אחד כבדיחה יכולות להיתפס על ידי אחר כמטרידות או מפלות.

2. הצהרות שווא. מומלץ לעובדים להימנע מלבטא ביודעין הצהרות שווא הקשורות למעסיק, ללקוח או לחבר לעבודה – אפילו במרומז. כדאי גם לא לפרסם הערות רכילותיות או מידע משמיץ הקשורים לעבודה בכל דרך שהיא. למעסיק מותר לפטר בגין מעשים כאלה.

3. גילוי סודות מסחריים או סודות של לקוחות. המדריך לעובדים צריך לתאר את סוגי המידע החסוי שהמועסקים מנועים מלשתף בו. גם במקרה הזה, החוקים נותרים בתוקף כאשר העובדים אינם מצויים במסגרת שעות העבודה או המשרד. הפרתם היא עילה לפיטורים.

4. עבודה מעבר לשעות המשרד. עובדים בהסדר עבודה רגיל אמורים לקבל תשלום על כל הזמן שבו הם עובדים. אין משמעות הדבר שהמעסיק אינו יכול להעניש אותם על עבודה בשעות נוספות ללא אישור – כל עוד קיבלו תשלום עבור שעות אלה. יש עובדים שחושבים שבטוח עבורם לעבוד שעות נוספות ולהרוויח יותר ללא קבלת רשות. הם טועים, בעיקר אם הם באופן קבוע מתעלמים מההנחיות לבקש אישור מהמנהלים שלהן לפני שהם עובדים שעות נוספות.

5. עבודה בלילה בשביל המתחרים. יש עובדים שמנסים לנצל כל הזדמנות עסקית שנקרית על דרכם – גם אם המשמעות היא עבודה בלילה או עבודה כפרילנס עבור המתחרה. מעשה כזה עשוי להיות סיבה לפיטורים מידיים.

סדנת ניהול זמן

אין תגובות

השאר תגובה