שיתוף

אחד המרכיבים היותר חשובים בעסקאות מיזוגים ורכישות הוא המאמץ המשולב של שתי מחלקות משאבי האנוש של שתי החברות השותפות למיזוג.

המשימה המוטלת על שני צוותים אלה היא לסייע להנהלה הבכירה, וגם לבנקאי ההשקעות וגורמים אחרים המעורבים בעסקה, להבין היטב את ההשפעה של המהלך במישור העובדים.

משימה זו חשובה גם בשלב הראשוני, שבו עדיין מבצע צוות המיזוגים והרכישות את בדיקת הכדאיות, כלומר את הבדיקה האם המיזוג או הרכישה כדאיים, ומציג מודלים למיזוג ולהתפתחות החברה ביום שאחרי, באופן שעומד ביעדים העסקיים אליו שואפים השותפים למיזוג.

מודלים של מיזוגים ורכישות מגיעים בצורות רבות. בדרך כלל הם מסייעים לשותפים לעסקת המיזוג או הרכישה להבין מהי תרומתה של כל חברה למיזוג.

כך או כך, המרכיב המרכזי, החשוב והקריטי בכל המודלים הללו הוא העובדים של שתי החברות.

לכן יש לתכנן כל שלב בתהליך מול העובדים, החל בשלב שבו מתבצעת ההערכה לגבי האופן שבו ישתלבו עובדי שתי החברות יחד ליצירת עסק חדש תחת דגל אחד.

התפקיד העיקרי של מנהלי משאבי אנוש בשלב זה, הוא לסייע על ידי העלאת סוגיות בנושאי משאבי האנוש (של שתי החברות) שעלולות לטרפד את הצלחת המיזוג.

זאת, בין אם בטווח הקצר (שמייד לאחר יישום המיזוג או הרכישה בפועל) או בטווח הארוך של כשנה או יותר מיום יציאת החברה הממוזגת לדרך המשותפת.

לשם כך צריכים מנהלי משאבי האנוש לבחון איך כל שלב בהליך המיזוג ישפיע על העובדים של כל אחת מהחברות השותפות למיזוג (או הרכישה), מה עדיף ליישם וממה עדיף להימנע, כדי לא ליצור תחושות רעות בקרב העובדים שיביאו בעקבותיהן התנגדות העובדים (או חלק מהעובדים) למיזוג.

אחרי הכול, בכל הקשור לטיפול בהון האנושי וטיפוחו במסגרת המיזוג או הרכישה, טובתם של העובדים או לפחות חלק מהם עלולה ליפול בין הכיסאות.

וכאשר טובתם של העובדים נופלת בין הכיסאות, רבים הסיכויים שהמיזוג יכשל.

מדוע? משום שהעובדים הם אחד מעמודי התווך העיקריים להצלחתו של כל הליך מיזוג או רכישת חברה.

העובדים הם אלה שיאפשרו למיזוג לעמוד בכל אחד מיעדי החברה הממוזגת וביעדי המיזוג.

אם יהיו עובדים שיחושו ממורמרים כתוצאה מהמיזוג, או עובדים שיחושו שמעמדם ניזוק בגלל המיזוג (למשל אם מעמדם בחברה הממוזגת נמוך יותר משהיה בחברה טרם המיזוג), או שסמכויותיהם קוצצו בצורה זו או אחרת, כל המרכיבים הללו עלולים לגרום לכך שההתנהלות שלהם בחברה המוזגת תהיה בהתאם, עד כדי מצב של עזיבה.

אם תפקידם של עובדים אלה הינו קריטי להצלחת המיזוג, הרי שההתמרמרות שלהם או אף עזיבתם את החברה עלולים לטרפד את הצלחת המיזוג, ולמעשה להכשיל אותו.

כנס משאבי אנוש שנתי 2022

אין תגובות

השאר תגובה