שיתוף

בשנים האחרונות ארגונים מכירים בחשיבות טיפוח חדשנות ויצירתיות במקום העבודה. השאלה היא כיצד גורמים לכך לקרות?!.

מחקר חדש מציע כי המפתח לכך עשוי להיות תלוי בגודל הרשת החברתית של מנהיגי הצוותים. עבודה עם מנהיגים שיש להם רשתות חברתיות משמעותיות בארגון, מספקת לעובדים גישה למשאבים, רעיונות ואסטרטגיות רבים יותר לשימוש בדרכים יצירתיות.

חשיבותם של מנהיגים מחוברים

המחקר שפורסם בכתב העת Journal of Applied Psychology, בחן 214 עובדים בטכנולוגיה הציבורית ובשירותי הסביבה בארה"ב. המחקר התמקד בהשפעת הרשתות החברתיות של המנהיגים והעובדים המעורבים, כמו גם במקרים של יצירתיות משמעותית.

המחקר מצא כי חשוב שהמנהיגים יהיו מחוברים לחברי הצוות שלהם, אך חשוב באותה מידה שהם יהיו מחוברים היטב מחוץ לקבוצה.

מנהיגים בעלי קשרים מרחיקי לכת מעבר לצוות העבודה הנוכחי, מספקים גישה למגוון רחב יותר של משאבים, כולל לפרספקטיבות ורעיונות חדשים אשר המנהיג יכול להעביר לצוות שלהם.
רשת חברתית רחבה

חשיבותה של רשת חברתית רחבה למנהיג הצוות, תלויה בערך של מתן אסטרטגיה רחבה עבור העובדים. ככל שראש הצוות מכיר יותר אנשים ופתוח ליותר רעיונות במהלך עבודתו, כך חברי הצוות שלו מתחברים יותר לתפישות של תמונות גדולות ולא מתמקדים רק במחשבות הנוכחיות בתוך צוות.

כמובן, זה לא מספיק שהמנהיגים יצרו קשרים חדשים בלבד. הם גם צריכים להתמקד בשיתוף תובנות ואסטרטגיות עם אנשים נוספים, והקשרים הרחבים מספקים זאת. על ידי שיתוף פרספקטיבות מגוונות, ראשי הצוותים יכולים לסייע במאבק ב"קיפאון היצירתי" שקורה לעתים קרובות עם צוותים לאורך זמן.

עוד המחקר מראה כי הרשת החברתית של העובדים יכולה גם להיות כלי חיוני ליצירתיות אם העובדים מבססים קשרים רחבים מחוץ לצוות. במיוחד כאשר המנהיגים שלהם פחות אינטגרליים בצוות או פחות מעורבים. את יחסי הגומלין בין העובד לבין הרשת החברתית שלו, המנהיג צריך לחקור טוב יותר בעתיד על מנת להבין את ההשפעות השונות על כל אחד מחברי הצוות.

המנהיגים החשובים בארגון יכולים להפיק מידע ממחקר זה, וללמוד כי היצירתיות מטופחת על ידי קשרים נוספים בארגון.
גישה לפרספקטיבות חיצוניות נוספות מסייעת לספק משאבים ורעיונות ייחודיים שיכולים להוביל לפיתוח יצירתי חדשני.

כנס משאבי אנוש 2020

אין תגובות

השאר תגובה