הפסד של 5.1 מליון מקומות עבודה בחמש שנים הקרובות

הפסד של 5.1 מליון מקומות עבודה בחמש שנים הקרובות

דו"ח אנליטי של דאבוס בשוויץ מציג כי שינויים בשוק העבודה הכוללים עלייה של רובוטים ואינטליגנציה מלאכותית, יגרמו להפסד נקי של 5.1 מיליון מקומות עבודה בחמש השנים הבאות

שיתוף
 רובוטים במקום העבודה

 רובוטים במקום העבודה

כל אלו שהיו סקפטיים באשר להשתלטות הרובוטים על חיינו וביתר התמקדות על מקומות העבודה שלנו, מתבקשים לחשוב מחדש. 

שינויים בשוק העבודה הכוללים עלייה של רובוטים ואינטליגנציה מלאכותית, יגרמו להפסד נקי של 5.1 מיליון מקומות עבודה בחמש השנים הבאות. כך מראה דו"ח אנליטי של דאבוס בשוויץ. ההפסד, על פי הדו"ח ייגרם ל- 15 מדינות מובילות אשר נכללו בסקר שבחן את השינויים הללו והם מהווים 65% מכוח העבודה הכולל העולמי. 

הישיבה השנתית של של הפורום הכלכלי העולמי  (WEF) שהתקיימה באתר הסקי השוויצרי השבוע חוזה תוצאות עגומות אף יותר ומניחה אובדן מוחלט של 7.1 מיליון מקומות עבודה, בשנים הקרובות. הדו"חות מדגישים את האתגרים שמציבים טכנולוגיות אוטומציה מודרניות שעתידות להחליף משימות אנושיות רבות 'מיותרות', החל מייצור ועד לשירותי בריאות. 

ארגון העבודה הבינלאומי שהוא חלק מהאו"ם, כבר חזה בעבר עלייה בשיעור של 11 מיליון באבטלה העולמית לשנת 2020. אובדן 5.1 מליון מקומות עבודה נוספים, הם בגדר אסון. שני שלישים מההפסדים צפויים לרדת במגזר המשרדי כאשר מכונות חכמות ישתלטו על יותר ויותר משימות שגרתיות. כך על פי הממצאים האחרונים המבוססים על סקר גלובלי של כוח אדם ומנהלי אסטרטגיה.

הדו"ח מציג כי ההפסדים יהיו בכלל הענפים במשק, כאשר הפסדי העבודה הגדולים ביותר יהיו בתחום הבריאות. זאת בשל עליית טכנולוגית ה'טלרפואה'. התחום הבא שיפסיד הוא תחום האנרגיה והשירותים הפיננסיים. עם זאת יגדל הביקוש לעובדים בתחומים אחרים כגון אנליסטים של נתונים ונציגי מכירות מומחים.

רובוטים ללא ספק ישחקו תפקיד הולך וגובר בחיים שלנו, כשאחד מהתפקידים הבכירים שלהם יהיה להחליף את כוח האדם האנושי ע"מ לחסוך עלויות. השליטה הרובוטית לא תהיה מהסוג של 'שליחות קטלנית' או 'מטריקס', היא תתמקד במקורות הפרנסה שלנו כאשר תגזול מאיתנו בהדרגה את מקומות העבודה. המשימות השונות שינותבו לרובוטים ילכו ויגדלו עם הזמן עד לנקודה בה הם יוכלו להחליף את בני האדם בשפע של מקומות עבודה, הכוללים אף משימות שדורשות יצירתיות. הרובוטים החכמים הללו שהטכנולוגיה שלהם עולה וגוברת עשויים לסכן 50% ממקומות העבודה בארה"ב ובבריטניה בזמן הקרוב.

מחקר של אוניברסיטת אוקספורד ארה"ב זיהה יותר מ- 700 מקצועות בסיכון החלפה ע"י אוטומציה ממוחשבת. ברשימת מקומות העבודה בסיכון הגבוה ביותר: פקידי הלוואות, פקידי הזמנות ומידע, עוזרים משפטיים, מוכרים, נהגי מוניות ונהגים פרטיים, מאבטחים, מכיני אוכל מהיר, ברמנים, יועצים פיננסיים אישיים ועוד. 

על פי הדו"חות האחרונים נשים יהיו המפסידות הגדולות ביותר של מקומות עבודה כאשר ירוויחו מקום עבודה אחד על כל חמישה שאבדו, בעוד שגברים יזכו במקום עבודה אחד על כל שלושה שאבדו, בחמש שנים הבאות. 

כנס פיתוח ארגוני 2019

אין תגובות

השאר תגובה