החלטה חדשה עשויה להביא לביטול ההכשרות המקצועיות לחרדים

החלטה חדשה עשויה להביא לביטול ההכשרות המקצועיות לחרדים

ביה״ד האזורי לעבודה בירושלים בהחלטה היסטורית נגד נציבות שירות המדינה

שיתוף
הישג דרמטי לשדולת הנשים בישראל

הישג דרמטי לשדולת הנשים בישראל

השופטת רחל בר״ג הירשברג קיבלה את עמדת שדולת הנשים וקראה למדינה לצרף מיידית למחזור ההכשרה הנוכחי לפחות 10 נשים, או שהתכנית כולה תוקפא: ״חוק שנועד לקדם את השוויון לא יהפוך באחת עורו ויהפוך לכלי להפליה״

בית-הדין האזורי לעבודה בירושלים קבע היום (א׳, 8.4.18) בהחלטה היסטורית כי קבלה לעבודה על בסיס קריטריון של מין תוך הפרדה מגדרית היא הפליה אסורה המנוגדת לחוקי מדינת ישראל.

בתום הדיון בבקשה לסעד זמני שהגישה שדולת הנשים בישראל נגד נציבות שירות המדינה בעניין תכנית ההכשרה ״משפיעים – חרדים לשירות המדינה״, החליטה השופטת רחל בר״ג הירשברג לאפשר למדינה לצרף תוך 30 ימים לא פחות מ-10 נשים לקורס הנוכחי, בו משתתפים גברים בלבד. אם המדינה לא תפעל כך – יוקפא הליך ההכשרה של הגברים החל מיום 22.4.2018 ועד למתן החלטה אחרת.

השופטת הדגישה כי המדינה בחרה לפתוח את ההכשרה בהפרדה מגדרית, ללא כל בסיס נתונים מוצק או בדיקה רצינית של החלופות. ״בכך״, קבעה השופטת, ״נשמטה הקרקע תחת ההנחה שגיוס הגברי הנפרד הוא דרוש […] ובשלב זה אין כל ביסוס עובדתי לצורך בהפרדה ראשונית בהכשרה או בגיוס גברים בלבד תחילה״.

בהחלטה נכתב: ״חוק שנועד לשלב נשים וגברים מהמגזר החרדי בשירות הציבורי ולקדם את השוויון לא יהפוך באחת עורו ויהפוך לכלי להפליה בין נשים לגברים בקבלה לעבודה״.

לדברי עורכי הדין חגי קלעי, ליעד ורצהיזר (שניהם בהתנדבות) ומרים זלקינד (מקדמת המדיניות של השדולה), המייצגים את שדולת הנשים: "החלטת בית הדין, הגם שאינה סוף פסוק, מציבה בפני המדינה תמרור עצור ברור וחד משמעי. בית הדין דחה אחת לאחת את טענות המדינה, הבהיר כי לא הוכח כלל שנבדקה חלופה ללא הפרדה, וכי המדינה לא הציגה תשתית עובדתית כלשהי לתמוך בטענותיה. חשוב לא פחות, בית הדין דחה גם את טענותיה המשפטיות של המדינה במלואן, והבהיר כי שוויון הזדמנויות בעבודה משמעותו שכל משרה בשירות המדינה תהיה פתוחה לשני המינים, והקבלה לעבודה תתבצע על פי כישורים בלבד. יש לקוות שההחלטה המפורטת והמקיפה של בית הדין, המאמצת את עמדת השדולה במלואה, תביא את המדינה לבצע סיבוב פרסה ולהפסיק ליזום, לאפשר ולממן הסדרי הפרדה".

מיכל גרא מרגליות, מנכ״לית שדולת הנשים בישראל אמרה בעקבות החלטת בית הדין כי: ״זאת החלטה אמיצה והכרחית. בית הדין לעבודה השמיע קול צלול וברור: הפרדה בין גברים לנשים אסורה בשירות המדינה. לא ניתן להסיג אותנו עשרות שנים אחורה, וקבלה לעבודה אינה יכולה להיות לפי מגדר. לצערנו, נדרשה התערבות של בית הדין כדי למנוע הסדרי הפרדה בעבודה. טוב תעשה המדינה אם תשלב חרדים וחרדיות בשירות המדינה ובכלל, לצד נשים, ולא תוביל לדחיקתן מהמרחב הציבורי ומשוק העבודה״.

אירועים מקצועיים למנהלי משאבי אנוש

אין תגובות

השאר תגובה