בית הדין לעבודה: הטרדה מינית במקום העבודה הובילה לנכות נפשית

בית הדין לעבודה: הטרדה מינית במקום העבודה הובילה לנכות נפשית

300 אלף שקל פיצויים לעובדת שהוטרדה מינית על ידי מעסיקה, בגין נכות נפשית ופגיעה בכושר השתכרות

שיתוף
חוקי עבודה
חוקי עבודה

בית הדין הארצי לעבודה פסק 300 אלף שקל פיצויים לטובת עובדת שהוטרדה מינית במשך שלוש שנים על ידי מעסיקיה, בקובעו כי ההטרדה המינית הובילה להידרדרות מצבה הנפשי לכדי נכות.

העובדת, תופרת בחנות טקסטיל שעברה שתי תקיפות על רקע מיני בילדותה ובבגרותה נישאה לגבר שהורשע בניהול אתר פורנוגרפי, הוגדרה כסובלת מנכות נפשית.

העובדת תבעה את מעסיקה בגין הטרדה מינית באופן שגרם להידרדרות משמעותית במצבה הנפשי ועל כן, גם פגע ביכולת השתכרותה. מנהלי העסק טענו להגנתם, כי התקיימו יחסים שבהסכמה, אולם בית הדין האזורי ולאחר מכן בית הדין הארצי לעבודה פסקו אחרת.

שופטת בית הדין הארצי לעבודה, סיגל דוידוב-מוטולה, קיבלה את חוות הדעת הפסיכיאטרית לפיה המעסיק אשם בנכותה הנפשית של העובדת. השופטת דוידוב-מוטולה: "חוות דעתו של ד"ר קריינין – הפסיכיאטר שטיפל בפלונית במסגרת קופת החולים – הינה חוות הדעת הרפואית היחידה שהוצגה בפני בית הדין האזורי, מבלי שהובאה הצדקה ממשית שלא לתת לה תוקף. ד"ר קריינין נחקר בחקירה נגדית על ידי בא כוחו של אלמוני והגן על ממצאיו, מבלי שנסתר. ד"ר קריינין הדגיש שטרם מעשיו של אלמוני לא פנתה פלונית לטיפול פסיכיאטרי, פרנסה את עצמה ותפקדה באופן סביר מבחינה חברתית, בעוד שכיום הינה מתפקדת אך ורק בעזרת טיפול תרופתי."

בית הדין הארצי דחה את החלטת בית הדין האזורי שלא להעניק לעובדת פיצוי על אובדן הכנסה, החלטה שהתבססה על כך ששכרה כיום גבוה מכפי שהיה אצל אותו מעביד. השופטת דוידוב-מוטולה:  "גם אם פלונית מצאה עבודה מיד לאחר סיום עבודתה בחנותו של אלמוני, נכותה הנפשית עלולה לפגוע בתפקודה באותה עבודה ובהסתגלות אליה; עלולה להביא לפגיעה בגובה שכרה לעומת השכר שעשויה הייתה להשתכר לולא מומה; ועלולה להקשות עליה במציאת עבודה חדשה לאחר שתסיים את עבודתה הנוכחית, כל זאת באופן אשר השפיע וישפיע באופן ישיר על כושר השתכרותה. נכותה הנפשית אף השפיעה ותשפיע, כך יש להניח, על יכולתה לעלות בסולם השכר, עם ההתקדמות המקצועית והוותק, וזאת גם אם לא הוכח כי הינה בעלת השכלה. עצם קיומה של נכות נפשית לא מבוטלת, מלמד כי פוטנציאל ההשתכרות של פלונית, הן הנוכחי והן לשארית חייה עד גיל פרישה מעבודה, נפגע במידה מסוימת, שאינה ספקולטיבית גרידא".

לאחר שבית הדין האזורי לעבודה פסק לטובתה 75,000 ₪, הגדיל בית הדין הארצי לעבודה את הפיצויים לסך של 300,000 ₪ וזאת בגין פגיעה בכושר ההכנסה, בין היתר, כתוצאה מגרימת נכות נפשית במסגרת ההטרדה המינית ממנה סבלה העובדת.

כנס משאבי אנוש בנושא העצמת ההון האנושי

אין תגובות

השאר תגובה