איך ניתן לשמור על זכויות הקניין של המעסיק מול זכויות מתחרות של...

איך ניתן לשמור על זכויות הקניין של המעסיק מול זכויות מתחרות של העובדים

עו"ד שי בן-נתן: "השמירה על כך שלא ייפגעו זכויות הקניין של המעסיק מהווה את ההגנה החשובה ביותר על עסק"

שיתוף
עו

עו"ד שי בן-נתן, דיני עבודה

"אחת הזכויות הקנייניות המרכזיות של מעסיקים במקומות עבודה היא הזכות לשמור על הסודות המסחריים של החברה המעסיקה. מכאן שהסוגיה המרכזית היא  מהי המשמעות של 'סודות מסחריים' ברמה הקניינית של המעסיק כנגד העובד", דברים אלה אומר עו"ד שי בן-נתן העוסק בדיני עבודה לקראת הרצאתו בכנס דיני עבודה שיתקיים ב-23 בדצמבר בכפר המכביה.

"בהרצאה אסביר איך מעסיק יכול לשמור על הסודות המסחריים שלו, באילו כלים הוא יכול להשתמש, באילו כלים הוא יכול להגביל את העובד מלעשות בהם שימוש ובאיזה היקף, וכמו כן, כיצד בית הדין לעבודה מתייחס להגבלות האלה והאם הוא אוכף אותן או לא.

"בנוסף, אסביר בהרצאה מה אסור לעשות ומה מותר לעשות ביחס לשמירת זכויות המעסיק, מה המשמעות של 'זכות קניינית', האם  היא עדיפה על זכויות מתחרות של העובד, איך המעסיק יכול לשמור על הזכויות האלה, ומה פירוש המונח 'סודות מסחריים', כלומר, מה נכנס ומה לא נכנס להגדרה סודות מסחריים".

זכויות הקניין של המעסיק מול זכויות העובד

"בשנים האחרונות קיימת העדפה של זכויות מתחרות של העובדים על פני הזכויות הקנייניות של המעסיק", מסביר עו"ד בן-נתן.

"בהרצאה נדון בסוגיה האם אין בהעדפה זו משום סתירה למבנה המשפט הקונסטיטוציוני הישראלי והאם לא הגיע הזמן לשנות את התפיסה הזאת. בהרצאה בכנס אסביר מהן בכלל זכויות קנייניות, מהו קניין ומהי זכות קניינית.

"המידע הסודי והמידע המסחרי מהווים כיום את ליבת העסק של רוב העסקים המודרניים. זהו למעשה הנכס היקר והמהותי ביותר שיש למעסיק. לכן השמירה על כך שלא יפגעו הזכויות הללו מהווה את ההגנה החשובה ביותר שיש למעסיק על העסק שלו".

איך למנוע מסוד מסחרי לדלוף למתחרים

"כמו כן" אומר עו"ד בן-נתן, "נדבר בהרצאה על היכולות של המעסיק למנוע מעבר של הסודות המסחריים שלו לחברה אחרת.

"אילו יכולות עומדות לרשות המעסיק לשמור על הסודות המסחריים שלו, על ידי שימוש בסעיפי 'אי תחרות', 'סודיות' ו'ניגוד עניינים, בהסכם ההעסקה.

"עוד נדבר בהרצאה על הסוגיה האם ניתן לאכוף את הכלים למניעת דליפת סודות מסחריים, ומתי לא ניתן לאכוף אותם. במילים אחרות, מה צריך להיות בכלי למניעת העברת סודות מסחריים כדי שניתן יהיה לאכוף אותו. נדבר גם על איך בתי הדין מתייחסים לזה ואיך זה עומד מול חופש העיסוק של העובד".

סודיות, תחרות וניגוד עניינים

"בהרצאה גם אסביר בקצרה על שלושה נושאים קרובים, במה הם דומים ובמה הם שונים:

"1 שמירה על סודיות,

"2 אי תחרות,

"3 ניגוד עניינים.

"אסביר למה במקרים מסוימים אסור לעובד להיות בניגוד עניינים במהלך העבודה. לדוגמה, אם יש עסקה שהוא באופן אישי יכול להרוויח ממנה, אבל החברה כולה תפסיד מעסקה זו, האם לעובד מותר לבצע אותה בכל זאת".

פסקי דין בנושא סודות מסחריים

"בימים אלה דן בית הדין הארצי לעבודה בערעור על פסק דין שעוסק בגזילה של מסמכים רבים של המעסיק על ידי העובד, ובדרישה של המעסיק להחזיר את המסמכים", אומר עו"ד בן-נתן. "דרישתו של המעסיק נדחתה בביתה דין האזורי לעבודה, ועכשיו כאמור דנים בערעור.

"כאמור, בהרצאה אדבר על הסוגיה האם ואיך בתי המשפט מתייחסים לפגיעה בסודות המסחריים של המעסיק והאם יש מקום לשינוי כיוון ולחשיבה מחודשת בנושא.

"יצוין, כי יש מקרים בהם הזכויות של המעסיק צריכות לגבור על זכויות העובד באופן אפריורי. כאשר נוצר מצב שבו שתי זכויות מתנגשות, אזי במקרים מסוימים, ובסוגי זכויות מסוימות צריך להעדיף את הזכות של המעסיק על פני זכותו של העובד".

תוכלו לפגוש את עו"ד שי בן נתן בכנס דיני עבודה שיערך ב-23 בדצמבר בכפר המכביה.

 

סדנת ניהול זמן

אין תגובות

השאר תגובה