שיתוף

התחרות על יוקרתיות ימי הגיבוש בחברות וארגונים דוחפת יותר ויותר ארגונים להקצות לימי הגיבוש תקציבים שהולכים וגדלים. ככל שגוברת התחרות בין עובדים על מי זכה לעבוד בארגון שמשקיע יותר בימי הגיבוש, כך יותר מנהלי משאבי אנוש מגרדים את פדחתם בחוסר אונים. איך להתחרות על יוקרתיות ימי הגיבוש ולעמוד במגבלות התקציב, כאחד.

אין ספק שיום גיבוש הוא גורם חיוני בארגונים, שכן ככל שהעובדים מגובשים יותר, כך גוברת מידת המחוברות שלהם זה לזה ומכאן שגם לארגון כולו. אז מה עושים. איך עונים על הצורך בגיבוש אמיתי, כזה שיענה על רצונות העובדים ובד בבד לא יחרוג קשות מהתקציב.

כדי ליישב בין שני אלה יש לחזור ליסודות. למטרות המקוריות של ימי הגיבוש. לפני שמנהל משאבי האנוש מנסה לארגן שייט ביאכטה לאיי יוון למרות שהתקציב שלו מאפשר בקושי נסיעה לגליל, כדאי לעצור לרגע ולברר שוב מהן המטרות המקוריות של ימי הגיבוש.

יום הגיבוש אמור לגבש את העובדים לכדי קהילה שפועלת כגוף אחד למען השגת המטרות והיעדים. לתת לעובדים תחושת שייכות לארגון וזה לזה. המטרה הסופית היא לחבר בינם לבין עצמם ובינם לארגון באופן שבסופו של דבר יגביר את המוטיבציה שלהם לנצח בקרב על השוק.

הרעיון הוא אמנם לגבש את העובדים באווירה נינוחה של יום כייף. אבל זה לא מחייב בילוי יקר שיותיר אחריו בור בתקציב. הניסיון מראה שגיבוש קבוצת אנשים נוצר בדרך כלל תוך חתירה משותפת למטרה אחת. אחת הדרכים לעשות זאת היא על ידי תחרויות ופעילויות אתגריות. הנה כמה רעיונות לימי גיבוש שמשלבים יום כייף עם אפשרות לגיבוש חברתי של העובדים.

סדנאות

סדנאות שוקולד

סדנאות שוקולד ניתן לפרוס על פני יום שלם או לשלב אותן עם פעילויות אחרות, כמו למשל טיולים רגליים בגליל. אפשר לבקש ממדריכי הסדנה ללמד את העובדים ליצור שוקולד בטעמים ייחודיים, ואפשר לשלב תחרויות בין קבוצות עובדים סביב עיצוב השוקולד בעיצובים יוצאי דופן.

אפשר לחלק את העובדים לצוותים, באופן שכל צוות יורכב מאנשים שבמהלך העבודה אינם חברים באותו צוות. ניתן לעשות תחרות בין הצוותים שנוצרו במגוון נושאים, כמו למשל יצירת מיניאטורות משוקולד, יצירת מבנים מורכבים, עיצוב פרחים ועצים בשוקולד, חיות, כלי רכב, מטוסים, אוניות ועוד, הכול משוקולד העשוי בטעמים לא שגרתיים.

סדנאות מאפים ייחודיים

גם כאן ניתן לשלב את הסדנה עם טיול לטיפוס הרים או פעילות אחרת. במהלך הטיול ניתן לעצור בדרך בבית מאפה, ולהפתיע את העובדים עם מומחה ליצירת מאפים ייחודיים. האופה המומחה יעביר לעובדים סדנא להכנת מגוון גדול של סוגי מאפה, בעיקר בטעמים לא שגרתיים. גם כאן אפשר לעשות תחרות בין צוותים שהורכבו לצורך יום הגיבוש מאנשים שבדרך כלל לא עובדים יחד. ניתן להתחרות על צורות המאפים, על טעמי המאפים, על היצירתיות במילוי המאפים וכד. בסדנאות אוכל כדאי לוודא לפני היציאה ליום הגיבוש שלעובדים אין הסתייגויות כמו למשל טבעונות. אם יש טבעונים בקרב העובדים, ניתן לאתגר את הסדנה עם מאפים טבעוניים. או להקים צוות אחד (או יותר) המורכב כולו מטבעונים.

סדנאות גלידה

סדנאות להכנת גלידות בטעמים ייחודיים עד יוצאי דופן. בכל אחת מהסדנאות הללו ניתן לשלב תחרויות בין צוותים על ההכנה, הביצוע ומידת שיתוף הפעולה בין אנשי הצוות.

יש סוגים נוספים של סדנאות שיכולות להוות רעיונות לפעילות גיבוש עובדים, כמו לדוגמה סדנת קפה, מבחר ענק ומגוון של סדנאות צחוק, סדנאות פרגון, סדנאות דרמה שמתבצעות באופנים מותאמים לעובדים, סדנאות ציור על זכוכית ויצירת כלי זכוכית, סדנאות ליצירה במתכת ועוד.

טיולים, נופים ומשימות

סוג שונה של רעיונות לפעילות לגיבוש עובדים הוא יום טיול באיזורים גיאוגרפים מרוחקים ובנופים שונים מאלו שהעובדים רגילים להם. אחד הרעיונות היותר פופולריים לפעילות גיבוש עובדים הוא טיול בגליל העליון, המשלב ארוחת בוקר במסעדה מקומית, עם טיול בנהיגה ברכבי שטח, או טיולים רגליים אל נחלים ומפלים, וסיום בארוחת צהריים במסעדה, בדרך כלל בעלת מאפיינים ייחודיים, או כזו שנשקף ממנה נוף הררי או אחר. רעיון פופולרי נוסף הוא טיול לים המלח שמשלב טיולים רגליים באיזור אל שמורות טבע, שמורת היעלים ליד עין גדי, טיפוס על מצוקים, טיול למצדה, ביקור בקומראן ועוד.

רעיונות לפעילויות גיבוש עובדים לא חייבים להיות כרוכים במאמץ פיזי. ניתן לנסוע (בהסעה מאורגנת) אל מקום פסטורלי עם ניחוח היסטורי כמו זיכרון יעקב, או אל מקום רווי היסטוריה כמו עכו העתיקה, להתחלק לקבוצות ולשחק משחקי משימות הקשורות להיסטוריה של המקום. גם כאן, הקבוצות המתחרות יכולות להיות מורכבות מאנשים שבדרך כלל לא עובדים באותו צוות, או מהצוותים שעובדים יחד ביומיום, כדי להעמיק את הקשר האישי בין חברי הצוות.

בשורה התחתונה, יש אינסוף פעילויות שניתן ליישם ביום הגיבוש, החל מטיולים, אטרקציות מים, טיולי ג'יפים, טיולי טרקטורונים, וטיולים רגליים בצפון או בדרום, דרך משחקי משימות, כתבי חידה, ו"חפש את המטמון" ועד ארוחות בהכנה עצמית בתנאי מחנה, ארוחות בפינות נוף מרוחקות, ועוד. בהחלט אפשר לתכנן יום גיבוש בתקציב סביר ובלי חריגות.

כנסי משאבי אנוש וימי עיון

אין תגובות

השאר תגובה